Libri

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Libri

Mesazh nga Vizitor prej Mon 04 Jun 2007, 10:32 pm

Libri, i quajtur ndryshe dhe shoku me i mire.Secili nga ne e ka nje bibloteke te vogel ne shtepi.Ku gjen pak kohe dhe deshire per te shfletuar ndonje prej tyre.Vitet e fundit eshte vene re nje renie e leximit te librave.Dhe kjo ndodh si pasoje e shume fenomeneve qe ne na duken me shume argetuese,te tilla si: interneti,kafet, xhiroja,shikimi i ndonje filmi, etj.Ne te vertet asnje nuk e zvendeson librin,nga keto qe permenda me siper, sepse bota e librit eshte e larmishme.Cdo gje qe shkruhet atje eshte pak pjese e realitetit tone, ka disa avantazhe si psh, afteson komunikimin dhe zgjeron fjalorin tone,nderkohe qe je duke lexuar librin zhtesh ne rrjeshtat e tij dhe te duket vetja si personazhi kryesor atje,dhe kur e ke perfunduar se lexuari, nxjerr dhe nje konkluzion prej tij.Libri eshte mesuesi me i mire.
cdo lloj libri qe del ne treg ka nje thelb ne rrjeshtat e tij pra pasurojeni boten tuaj dhe per kete ju vjen ne ndihme 'Libri'
Mund te shkruani dosa nga titujt e librave qe jane memorizuar ne kujtesen tuaj, gjithashtu dhe autoret me te suksesshem.

Vizitor
Vizitor

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Libri

Mesazh nga Naki prej Tue 05 Jun 2007, 11:33 pm

Libri eshte miku i zemres.
Me kujtohet nga shkolla ajo thenja e Sami Frasherit ku thote " Lumturia me e mire eshte leximi e miku me i mire libri"
Arla,
Kam lexuar shume sa veshtire mund te jap nje numer te perafert por qe me se shumti me ka lene mbrese ka qene: Romani SIKUR TE ISHA DJAL dhe PSE
Nga ajo boterore Plaku dhe Deti

Naki
WebMaster
WebMaster

Shteti: Republika e Kosovės
Postime: 8654
Kyējet nė forum: 14361
Regjistruar mė: 29/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.nasergashi.com

Mesazh nga Sihana prej Sat 23 Jun 2007, 4:57 am

une nuk them se kam lexuar shum por kam lexuar dhe mua me pelqejne me shum aventurat nuk me pelqejne shum historirat vlersoj shum Sandra Brawn nuk po pres te dali botimi i fundit i saj.Urrej Ismail Kadaren nuk e di pse . Me ka pelqyer shum "Lulja e kujtimit" dhe "Morgu i dashurise" "Sikur te isha djal" fatkeqsisht 2 here e kam nisur asnjeher nuk kam arritur ta lecoj se nuk e kuptoj me shkrimin "Kosovar" tani po lexoj "Ajo qeshi vetem nje vere" ju qe jeni nga kosova e dini kush eshte se mua nuk me kujtohet shkrimtari per momentin. UUUUUUUfffffffffff sa shum paskam shkruajtur ja po e le me kaq SmileSmileSmileSmile

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ

S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim

Sihana
Anėtarė
Anėtarė

Shteti: Rhodos-Greece
Postime: 272
Kyējet nė forum: 8180
Regjistruar mė: 11/06/2007
Profesioni: Laborant Dentar

Shiko profilin e anėtarit

Mesazh nga shaban cakolli prej Sat 23 Jun 2007, 6:00 am

LIBRI

Filozofi francez ishk.17 Rene Dekart ka thene:Kur lexon libra te mire eshte sikur te bisedosh me njerez te edukuar,mandej mund ta quajm nje bisede te perzgjedhur,ne te cilen autori shpreh mendimet e veta fisnike.Por jo gjithe shkrimtaret jan per tu lexuar,sepse nuk kan te gjithe mendime fisnike.Kur lexon duhesh te dish teperzgjedhish qfare po lexon!Libri i mire te pajis me dituri,prandaj pavarsisht se ke apo nuk ke obligim te lexosh,mendoj jo vetem librin shkollor qe je i obliguar talexosh per nota,por perzgjidh qe ate qka lexon te te pajis me dituri qe te nevojiten per jeten.Qe koha e lire te jete dhurate e qmuar per ty apo rrenim,mvaret si e shfrytezon.

shaban cakolli
Anėtarė i Avancuar
Anėtarė i Avancuar

Shteti: Gjermani
Postime: 2762
Kyējet nė forum: 9972
Regjistruar mė: 11/06/2007

Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi