» Urime Kurban Bajrami
Wed 14 Sep 2016, 21:43 nga legjenda

» Tė martohem apo bashkėjetoj?
Sun 04 Sep 2016, 17:50 nga albi

» 12 shenja qe te kuptoni se keni rene ne dashuri
Thu 01 Sep 2016, 13:06 nga Katilja

» Vetem nje Fjale Dashurie me tinguj zemre!
Thu 01 Sep 2016, 13:05 nga Katilja

» Si e konceptoni tradhėtine nė dashuri?
Thu 01 Sep 2016, 13:05 nga Katilja

» Ndarja
Thu 01 Sep 2016, 13:03 nga Katilja

120 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 120 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2895 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Tribal Rexhepi

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154050 artikuj v 4856 temat


Naki (9119)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3373)
 
Adisa (3282)
 

TOP 10-shi SHTATOR 2016
Katilja
 
albi
 
legjenda
 
Naki
 


Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Faqja 11 e 12 Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 27 Apr 2010, 00:19

Ka diēka qė tė dhemb mė tepėr se kur shikon tė digjet njė pallat. Dhe kjo ndodh kur digjet njė kasolle. (V.Hygo)

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."

Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 9176
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Besi prej Tue 27 Apr 2010, 00:23

"O perendi!Me shpeto nga miqet!..Nga armiqet mbrohem vete." Volteri.

Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 8957
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Aristogata prej Tue 27 Apr 2010, 14:14

Njeriun duhet ta gjykojme jo nga menyra qe flet, por nga menyra qe hesht-Kolton

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA

Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 8722
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Aristogata prej Tue 27 Apr 2010, 14:17

sa me shume po i njoh njerzit aq me shume po i dua kafshet-de gol

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA

Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 8722
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga deti prej Tue 27 Apr 2010, 14:18

"Qe ti gezohemi jetes, duhet ta pranojme pjesen me te madhe te saj me butesi"
Voltaire

deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 11773
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Aristogata prej Tue 27 Apr 2010, 14:22

Njeri i mencur esht ai qe dyshon edhe ne mencurine e tij!!!!

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA

Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 8722
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Besi prej Tue 27 Apr 2010, 14:27

"Ti duke me fyer,je treguar i denjte per mua,une ne mbarimin tend do te pres lavderimet tua."

Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 8957
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Aristogata prej Tue 27 Apr 2010, 14:29

Kur ke e ke kemben jasht gremines, eshte e leht te japesh keshilla

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA

Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 8722
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Besi prej Tue 27 Apr 2010, 14:33

"Eshte e urryer keshilla e dhene para shume njerezve." Th.arabe.

Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 8957
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Aristogata prej Tue 27 Apr 2010, 14:46

Genjeshtra ka 7 variante,e verteta vetem 1 - Shekspir

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA

Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 8722
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Besi prej Tue 27 Apr 2010, 21:53

"Mos i beso menjehere asnje shoku,miku,dhe askujte,e as gjithckafit,por hulumto,heto,krahaso.c'lodhu!Gjeje te verteten dhe drejtesine."

Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 8957
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Arni-y prej Tue 27 Apr 2010, 22:12

"lehtė ėshtė tė jetohet me sy mbyllur, pėrderisa nuk e kupton atė qė nuk e sheh"

Arni-y

Shteti : Shkup i Emathisė sė Illyrisė
Postime : 222
Kyējet nė forum : 7349
Regjistruar mė : 12/04/2010
Profesioni : student: i Fakultetit tė Arteve Dramatike - aktrim

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Arni-y prej Tue 27 Apr 2010, 22:14

"mund ta mbysėsh gjeneralin e ēdo ushtrije, por asnjėherė ambicjen e njė njeriu tė thjeshtė"

Arni-y

Shteti : Shkup i Emathisė sė Illyrisė
Postime : 222
Kyējet nė forum : 7349
Regjistruar mė : 12/04/2010
Profesioni : student: i Fakultetit tė Arteve Dramatike - aktrim

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Besi prej Wed 28 Apr 2010, 01:20

"Gruan sa me pak ta duam,aq me shume i pelqejme." Napoleoni.

Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 8957
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Arni-y prej Wed 28 Apr 2010, 01:35

"burri ėshtė si atėdheu pėr gruan, sa mė larg ti ikish - aq mė shumė e do"

Arni-y

Shteti : Shkup i Emathisė sė Illyrisė
Postime : 222
Kyējet nė forum : 7349
Regjistruar mė : 12/04/2010
Profesioni : student: i Fakultetit tė Arteve Dramatike - aktrim

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Besi prej Wed 28 Apr 2010, 01:37

"Zoti ju ruajt nga grate e keqija,e nga te mirat ruajuni vete."

Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 8957
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Besi prej Mon 03 May 2010, 23:55

"Sulmi i luftimit,eshte shpesh nje makth i forte dhe vdekjeprures,sepse lufta eshte drege"-Kris Enxhes.

Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 8957
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Kotelja prej Tue 04 May 2010, 08:38

Afaristet qe nuk dine te luftojne me brengat vdesin te ri! Aleksis Karel

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!

Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3135
Kyējet nė forum : 11945
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Kotelja prej Tue 04 May 2010, 08:51

Liria eshte gje shume e bukur, por jo nese duhet te paguhet me vetmi.

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!

Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3135
Kyējet nė forum : 11945
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Vizitor prej Tue 04 May 2010, 09:07

Mos e arrij paqen me luftė, por me marrėveshje

Fjala e mirė ėshtė pasaportė pėr arritje te ēdo zemėr.

Zemra ėshtė hapėsira, ndėrsa goja ėshtė dorėza, gjuha ėshtė ēelėsi pėr kėtė arsye ēdo kush le ta ruan
ēelėsin e fshehtėsisė sė tij.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Vizitor prej Tue 04 May 2010, 09:16

Thėnie filozofike


Thėnie tė Famshme nga Jim Morrison:
Pėr Jetėn dhe Veten.....
1. Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

2. Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!

3. Jeta me dhuroi tre zgjidhje: seks, droge, dhe vdekje. Une zgjodha 2 te parat; e treta me zgjodhi mua.
4.
Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.
5. Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.

6. Me mire te humbasesh nje ēast te jetes sesa jeten ne nje ēast.
7. Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.
8. Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.

9. Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.
10. Te lindesh e pastaj te vdesesh. Ky eshte absurditeti i jetes.Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Vizitor prej Tue 04 May 2010, 09:26

PėrVdekjen, Trishtimin dhe Hidhėrimet eDashurisė...

11. Prapa ēdo loje ekziston ideali i vdekjes.
12.Te gjithe kerkojne nje mik, por asnje nuk provon te behet i tille.
13. Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ose dielli je ti, ose ke vdekur.
14. Perse nuk na lejojne te dashurojme...X vjeē kur mund te vdesim ne ēdo moshe?!
15. Nuk ju kerkova unete me lindni, ndaj me lini te jetoj. -
16. Dikush pret shiun per temos qare vetem. -
17. Buzeqesh gjithnje edhe pse buzeqeshja jote eshte e trishtuar, sepse me i trishtuar se nje buzeqeshje eshtetrishtimi qe nuk buzeqesh kurre. -
18. Jeta eshte veē nje enderr ne rrugen e vdekjes
19. Uroj qe kur te vdes te shkoj ne parajse, sepse ferrin e jetova ketu. -
20. Dashuria eshte gezimii qenies 2, tmerri qe mbetesh 1, frika qe behesh 3. -

21. Nese juve ju mugon dikush ne bote, per mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL!

22. Mos qaj!!! Sepse ne bote ekziston gjithnje nje person qe jeton per buzeqeshjen tende. - Shume e vertete edhe per mua ne fakt dhe e
di qe kam nje person te tille.

1. Shoku i vertete te preke ne plage, ne menyre qe ajo te sherohet me kohe.Ka shoke qe plaget t'mbulojn perderisa ato te behen ne trup,pastaj ai luan me ty,sepse kudo qe te prek,tido te ndjesh dhimbje.-I.Dermaku
2. Fjalet e urta jane zbukurim i te folurit - Persiane
3Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe flet - (Sami Frasheri)
4.Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera-(Sami Frasheri)
5. Mencuria eshte arme e njeriut te kulturuar-(Herakliti)

6. Pasurine mund ta vjedhin, por diturine jo - (Hafiz Ali Korca)
7. Ai qe ta ruan te fshehten te do me shpirt - (Hafiz Ali Korca)

8. E vetmja rruge qe te con te dituria eshte puna - (B.Shoe)
9. Gjysma e punes eshte mbaruar kur ajo fillohet me deshire - (Naim Frasheri)

10. Nje pune e bukur eshte me e dobishme, se nje mije fjale te bukura - (Sami Frasheri)
11. Duhet te shfrytezohet mire koha, sepse jeta nga koha perbehet - (Sami Frasheri)
12. Mos u prish me vellane per pune te shokut,sepse shoqeria zhduket, vellazeria mbetet (Sami Frasheri)
13. Vetem puna i pengon njerezit qe te mos mendojne per gjera te keqija.
14. Me mire eshte te meritosh e mos te fitosh, sesa te fitosh e te mos meritosh - (Spenser)

15. Trupi sherohet me te punuar, mendja me te mesuar- (Naim Frasheri)
16.Me mire eshte te luftosh dhe ta humbesh betejen , sesa te mos luftosh asnjehere - (Hegel)
17. Politika s'eshte asgje tjeter, por mjeshteri errenes ne castin e duhur - (Volter)
18.Veprat flasin me shume se fjalet - (Angleze)

19. Dashuria mbin nga besimi, jeton nga shpresa, ndersa vdes nga meshira - (Monteskie)

20. Pa nderime s'ka dashuri - (Kant)
21. Nuk ka krijese pa dashuri, as dashuri te sinqerte pa xhelozi - (Mom)
22. Muzika eshte ushqim i shpirtit - (Shekspiri)
23. Vdekja eshte e bukur, kur jeta eshte e shemtuar - (Bah)
24. Ai qe nuk di dhe nuk di pse nuk di ; eshte i marre; largohu prej tij Ai qe nuk di
dhe e di se nuk di, eshte femije, mesoje; nese ti di, e nuk e mesonke bere gabim. Ai qe di dhe nuk e di qe di, eshte i fjetur; mose le te fleje por zgjoje nese nuk e zgjon ke bere mekat. Ai qe di dhe e di se di eshte i mencur; andaj shko pas tij, nese shkon pas tij do te kesh udhen e ndricuar. (Mendime
filozofike
)1.Puna ėshtė bazė e ēdo kulture. - Gorki
2.Pushimi ėshtė vetėm pėr tė vdekurit. - Angleze
3.Punaėshtė mėnyra mė e mirė pėr ta bėrė jetėn mė tė bukur. - Floberi
4.Atė qė e punon gjithmonė, punoje me menēuri dhe mendoja fundin. - Gėte
5.Fruti i punės ėshtė mė e kėndshmja e kėnaqėsisė. - Vovenargu
6.Qetėsi tė mbyt. I gjallė ėshtė vetėm ai qė punon. - Korneji
7.Gjėja mė e bukur nė jetė ėshtė puna e pėrzier me dashuri. - Shileri
8.Eshtė i paarsyeshėm ai qė punon pėrtej forcave tė veta. - Sofokliu1. Kohrat e lashta kan qen rinia e botes. - Francis Bacon
2Trashigushmeria siguron pertrirjen e makines se vjeter. - James Baldwin
3. Karakteri i nje njeriu eshte destinia e tij.
4. Njeriu me te gjitha kualitetet e larta qe posedon, mbart ne vete vulen e pashlyshme, te nje origjine te ult. - Charles Darwin
5. Eshte gabim imadhe qe te ėnderrosh per vete mė shume sesa duhet , dhe ta vlersosh veten mėposhtė sesa duhet. - Gete

6. Nga mungesa e respektit ndaj vetes rrjedhin aq shume vese , sa edhe nga respekti i tepruar pėr veten. - M.Montenj
7.Nderi eshte shperblim i dhene per virtytin. - Aristotel
8. Sjellja e drejte van me teper nga mungesa e vullnetit ,sesa nga mungesa e dijes. - G.Spenser
9. Sjellja morale nuk qendron nė ate qe te ecim ne rrugen e shkelur, por te gjejme vete rrugen e drejte dhe pa frige ta ndjekim ate. - M.Gandi
10. Ne qofte se nuk ke mendime tė keqija , uk do te besh as veprime te keqija. - Konfuci
11. Rrenja e puneve te liga ndodhet ne mendimet e keqija. - Tolstoi


12. Njeriu ka merita kur te metat e tij jane merita tė perkoheshme. - Zh.Renar
13.Veset e popullit pothuajse gjithmone i kan rrenjet ne legjislacionin e tij te keq. - E.Eceverija

14. Necdo shtet duhet te egzistoj masa e pergjitheshme per matjen e virtyteve dhe te veseve .Parametrat e kesaj mase percaktohen nga ligjet e cdo shteti. - T.Gobbs

15.Cdo marrveshje qe prek ne dinjitetin e njeriut , edhe nese nuk eshte e kunderligjeshme ,perseri mbetet pa themel. - I.Zejme
16. Te pish pa pasur etje e te besh dashuri ne cdo kohe, zonje, vetem kjo na dallon nga kafshet e tjera. - Beaumarchais

17. Nje njeri ka nevoje per pakcmenduri sepse vetem keshtu ai mund te prese litaret dhe te jete i lire.- ZORBA
18. Heshtja jo gjithmone e deshmon menquri; ajo
deshmon edhe per pranin e budallakut. -
P.Buast
19. Sado i madhe te jete virtyti , po te shenderrohet ne zakon nuk e meriton shperblimin. - M.Montenj

20. Bindja eshte ndergjegjja e arsyes. - Kant
21. Te denoj ty , jo sepse te urrej , por sepse te dua. - Aforizma antike
22.Eshte e pamjaftueshme te percaktosh moralin mbi besimin e bindjeve tuaja.Duhet akoma te zgjosh te vetja pyetjen; A jane te verteta bindjet emia? - Dostojevski
23.
Cdo dashuri q eka si shkak jo lirine shpirterore por diqcka tjeter , lehtesisht shendrrohet ne urrejtje. - Spinoza
24.Njeriu eshte enigme dhe ne bazen e njerzellakut, gjithmon ndodhet admirimi para kesaj enigme. - T.Man
25.Vetem duke e pas ne shpirt filantropin mund t“i duash dhe ti urreshnjerezit. - Konfuci
26.
Vetem ai qe i ka bindur njerezit per dashurin e tij ndaj tyre, ka te drejte dhe e meriton tu beje atyre kritik te rrepte- M.Gandi
27.Me e mira per njeriun eshte te kaloj jeten mundesisht men je perkushtim sa me te gezuar shpirteror. - Demokrit
28. Jeta nuk mund te kete tjeter qellim , pervec miresise dhe gezimit .Vetem ky qellim-gezimi-eshte plotesisht i merituar per jeten. - Tolstoi
29. Kush e ka humbur gezimin ne jete , ai per mua nuk eshte i gjalle;Ate une e quaj kufom te pergjumur.-Sofokli
30. Maturia e shton gezimin e jetes.- Demokrit
31. Shpirti i gezuar eshte ifuqishem - Lukreci
32.
Arsyeja perfaqeson ne vetvete shumen e te gjitha ndjenjave tona me te mira. - P.Shelli
33.Ndjenjat tona morale jane kaq te lidhura me forcen mendore , sa eshte e pa mundurte prekim dis apa prekur te tjera.Mendja e madhe keq dashese eshte nde shekuj e mallkuar ne kete toke.- D.Rjoskin
34. Morali eshte perpjekja shekullore e pajtimit te kerkesave tona vetjake. - Gete
35.Etika eshte filozofija e vullnetit te mire dhe jo vetem e veprimit te mire. - Kant
36.
Pushteti i nje njeriu mbi te tjeret vret para se gjithashpushtetarin. - Tolstoi

[size=21]/size]

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Besi prej Tue 04 May 2010, 23:52

"Martesa eshte fushebeteja,ku mbaron liria personale" -Bekon

"Nese i friksohesh vetmis,mos u marto" -Ēehovi

"Martesa nuk eshte gje tjeter,vecse nje krijese e cuditshme per te nxi jeten e njeriut" -Tolstoi

Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 8957
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga jetabujanoc prej Tue 01 Jun 2010, 11:20

Njė vajz nuk ėshtė e bukur, pse ėshtė e bukur, por ėshtė e bukur sepse ėshtė e Dashur...

jetabujanoc

Postime : 4
Kyējet nė forum : 6955
Regjistruar mė : 26/05/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 01 Jun 2010, 11:25

Sekreti i jetes fshihet ne faktin se sa arrin te jesh i zoti i vetvetes.

E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 01 Jun 2010, 11:26

Miq te mire nuk jane ata qe dine shume, por ata qe te duan shume.

E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 01 Jun 2010, 11:26

Mendja e njeriut kuptohet me tė folur dy tri fjalė, por zemra e tij s’mund tė kuptohet as pėr disa vjet.

E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 01 Jun 2010, 11:27

Ai qe mund te zgjedh ndermjet bukurise dhe mencurise, per mikeshe le te zgjedh te bukuren, ndersa per bashkeshorte te mencuren.

E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 01 Jun 2010, 11:28

I zgjuari meson nga budallai ,budallai nga i zgjuari kurre..

E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 01 Jun 2010, 11:29

Do tė jesh i lumtur? Mė parė mėso tė vuash.

E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 01 Jun 2010, 11:29

Rrjedhen e historise askush nuk e ka ndryshuar me shume se historianet.

E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 01 Jun 2010, 11:30

Lumturia e bėn njeriun pėrtac.

E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 01 Jun 2010, 11:33

Mirenjohja eshte nje nga virtytet me te medha.

E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 01 Jun 2010, 11:34

Qartesia eshte nje ndarje e drejte e hijeve dhe drites.

E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 01 Jun 2010, 11:36

Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!

Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.

Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.

Me mire te humbasesh nje cast te jetes sesa jeten ne nje cast.

Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.

Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.

Te lindesh e pastaj te vdesesh. Ky eshte absurditeti i jetes. -


tė gjithė kerkojne njė mik, por asnje nuk provon tė behet i tille.

Nuk ju kerkova une tė me lindni, ndaj me lini tė jetoj. -

Dikush pret shiun pėr tė mos qare vetem. -

Buzeqesh gjithnje edhe pse buzeqeshja jote ėshtė e trishtuar, sepse me i trishtuar se njė buzeqeshje ėshtė trishtimi qe nuk buzeqesh kurre. -

Jeta ėshtė veē njė enderr ne rrugen e vdekjes

Nese juve ju mugon dikush ne bote, pėr mua jeni ju qe i mungoni botes.

Mos qaj!!! Sepse ne bote ekziston gjithnje njė person qe jeton pėr buzeqeshjen tende.

E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 01 Jun 2010, 11:38

Mos deshiro teper e do jesh njeriu me i pasur ne bote.

E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 01 Jun 2010, 11:39

"Se cfare rendesie la liria,kete me se miri e dine ata qe nuk e kane ate"

"I vetmi autoritet duhet te jete arsyeja dhe kerkimi i lire"

"Ose hesht,ose fol e deklaro dic me te mencur se heshtja"

"Gjysma e punes eshte e mbaruar kur ajo fillohet me deshire

E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 01 Jun 2010, 11:40

Pasioni eshte shpirti i fjales.

E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 9733
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Kotelja prej Mon 17 Oct 2011, 11:47

Asnjeri nuk do te te mbaje mend per mendimet e tua te fshehta.

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!

Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3135
Kyējet nė forum : 11945
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Kotelja prej Thu 15 Dec 2011, 08:50

Nje i mencur me 5 pare 500 veteve ju gjen qare.

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!

Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3135
Kyējet nė forum : 11945
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

oki Re: Thenie filozofike dhe fjale te urta !

Mesazh nga Sponsored content Today at 15:34


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 11 e 12 Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi