» Urime Kurban Bajrami
Wed 14 Sep 2016, 21:43 nga legjenda

» Tė martohem apo bashkėjetoj?
Sun 04 Sep 2016, 17:50 nga albi

» 12 shenja qe te kuptoni se keni rene ne dashuri
Thu 01 Sep 2016, 13:06 nga Katilja

» Vetem nje Fjale Dashurie me tinguj zemre!
Thu 01 Sep 2016, 13:05 nga Katilja

» Si e konceptoni tradhėtine nė dashuri?
Thu 01 Sep 2016, 13:05 nga Katilja

» Ndarja
Thu 01 Sep 2016, 13:03 nga Katilja

87 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 87 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2895 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Tribal Rexhepi

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154050 artikuj v 4856 temat


Naki (9119)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3373)
 
Adisa (3282)
 

TOP 10-shi SHTATOR 2016
Katilja
 
albi
 
legjenda
 
Naki
 


Pagjumsia pse shkaktohet?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pagjumsia pse shkaktohet?

Mesazh nga Voglushja prej Fri 06 Mar 2009, 09:05

Kėshilla nga specialistėt pėr gratė dhe burrat

Pagjumėsia, pse shkaktohet

Pagjumėsia fillon nga mendimet e tepėrta pėr tė nesėrmen, probleme etj., dhe kjo mėnyrė e vazhdueshme e tė menduarit shkakton ērregullimet e gjumit. Mosfunksionim nė punė, lodhje, dobėsi, depresion etj. Si pasojė e kėtyre trysnive, personi fillon tė obsesojė mbas gjumit deri sa kthehet nė njė pamundėsi, ankth dhe se fundi nė njė fobi. Nga ana e tyre ēregullimet e gjumit pėrfshijnė disomnite dhe parasomnite. Nė disomnite, siē janė insomnia (pagjumėsia) dhe hipersomnia, simptoma kryesore ėshtė ērregullimi i sasisė dhe cilėsisė sė gjumit tė bėrė. Nė parasomnite, siē janė tmerrimi nė gjumė, urinimi nė shtrat dhe tė ecurit nė gjumė, simptoma kryesore ėshtė njė ngjarje e pazakontė qė ērregullon gjumin.

Insomnia
Kėrkesa e madhe pėr ilaēe gjumi ėshtė njė simptomė e pėrhapjes sė insomnisė (pamundėsisė pėr tė tė zėnė gjumi). Njė vėzhgim tregonte se 6% e burrave dhe 14% e grave raportojnė se vuajnė nga ky lloj ērregullimi i gjumit. Ka shumė shkaqe dhe lloje tė insomnisė. Disa insomniake i zė gjumi lehtė, por shohin ėndrra sikur janė zgjuar. Si rrjedhojė kur zgjohen ata ndjehen sikur po pėrpiqeshin ende qė tė flinin. Tė tjerė e kanė tė vėshtirė qė t'i zėrė gjumi, pėr shkak tė ankthit, frikės, stresit, depresionit ose problemeve tė tjera. Drogat gjithashtu ērregullojnė ciklin normal tė gjumit. Disa insomniake vuajnė nga njė gjendje e njohur si apnea e gjumit. Ata i zė gjumi lehtė, por ēohen pasi u ndalet frymėmarrja dhe zgjohen duke gulēuar pėr ajėr. Kėta mund tė zgjohen disa dhjetėra herė gjatė natės.

Narkolepsia
Njė formė e hipersomnisė, narkolepsia ėshtė njė ērregullim i gjumit i karakterizuar nga goditje pa vend tė gjumit gjatė ditės. Personin e zė gjumi nė mėnyrė tė pa parashikuar gjatė ditės. Personi i prekur nga ky ērregullim bie drejtpėrsėdrejti nė gjumin LSHS, dhe pėrderisa kjo etapė lidhet me paralizimin muskulor, pėrbėn njė rrezik pėr individin. Nganjėherė shkaktohet nga njė goditje e fortė si emocion i fortė, tė qeshurit, befasimi, ndezja seksuale. Njė simptome e narkolepsisė janė dhe halucinacionet hipnagogjike. Nėnat qė punojnė janė gjithnjė e mė tė stresuara nga mungesa e gjumit, sipas njė ankete, prindėrit sot kanė shumė pak kohė, fėmijėt e ndjejnė stresin e prindėrve tė tyre dhe qėndrojnė zgjuar. Nė vitet '60 ose '70, pjesa mė e madhe e nėnave nuk punonin dhe nuk ishin kaq tė shqetėsuara, kur bėhej fjalė pėr tė vėnė nė gjumė fėmijėt. Anketa tregon se nėnat e tė porsalindurve kanė mė pak kohė pėr tė fjetur nė krahasim me para tridhjetė vjetėsh, tri orė nė krahasim me pesė orė qė kishin nėnat e tyre. Sipas sondazhit, mungesa e gjumit prek fillimisht nėnat e reja. Tridhjetė e shtatė pėr qind e kėtyre grave pranojnė se mungesa e gjumit mund t'i ēojė deri nė depresion. Anketa tregon gjithashtu se 68 pėr qind e nėnave ndjenin nevojėn pėr tė parė fėmijėn e tyre kur janė nė punė, dhe 70 pėr qind ndihen fajtore qė i kishin lėnė. Shumica e kėtyre grave (84 pėr qind) pranojnė se duhet tė merret me pjesėn mė tė madhe tė punėve nė shtėpi, edhe kur punojnė me kohė tė plotė.

Regjimi domosdoshmėri
Tė gjithė e dimė qė regjimi stabilizon organizmin tonė. Tė abuzosh me gjumin do tė thotė tė plakesh para kohe. Pagjumėsia e vetėstimuluar ėshtė problematike, sepse fytyra e shfaq stresin dhe lodhjen mė shumė se ēdo gjė tjetėr. Kur vendos tė bėsh njė investim pėr veten, duhet tė zbatosh kėshillat me rigorozitet, sepse nė tė kundėrt shpenzon para dhe kohė kot. Eficenca e trajtimit nuk ėshtė nė nivelin e dėshiruar. Pagjumėsia dhe mungesa e regjimit ēakordojnė organizmin. Stimulojnė rrudhat, rrathėt e zinj poshtė syve, si dhe borsat e syve. Tė vendosėsh rregull ėshtė domosdoshmėri. Nėse je mėsuar tė qėndrosh pa gjumė, mėsohesh shumė kollaj tė flesh, duke shkuar nė shtrat gjysmė ore mė shpejt derisa tė vendosėsh njė orar tė rregullt.

Keshilla

1- Nuk duhet tė shtrihesh nė krevat, nėse nuk ke gjumė
2- Nuk duhet tė shtrihesh me stomakun plot
3- Kur shtrihesh pėr gjumė nuk duhet tė mendoni asgjė tjetėr veē qetėsisė.
4- Muskujt tuaj duhet tė jenė tė lirshėm, sidomos ata tė fytyrės
5- Gjithashtu kėshillohet qė gjatė ditės, mbas drekės, njė pushim prej 20 minuta dhe jo mė shumė pasi rifreskon gjithė trupin
6- Mos pini kafe dhe pije alkoolike pesė ora para se tė flini

Pagjumėsia

Laps dhe letėr, nėse nuk tė zė gjumi

E stresuar? Ke ndonjė problem qė tė mundon? Pra se tė flesh nė darkė, merr njė letėr dhe laps dhe shkruaj gjėrat qė tė mundojnė dhe shqetėsojnė, duke pirė njė kamomil tė fortė. Shmangiu gjumit gjatė ditės, derisa tė stabilizosh tė natės. Valeriani tė ndihmon dhe ėshtė produkt bimor. Mos pi kafe 5 orė para gjumit, gjithashtu mos pi pije alkoolike disa orė para gjumit.

Pagjumėsia, mė e theksuar tek nėnat qė punojnėNėnat qė punojnė janė gjithnjė e mė tė stresuara nga mungesa e gjumit. Sipas njė ankete, prindėrit sot kanė shumė pak kohė, fėmijėt e ndjejnė stresin e prindėrve tė tyre dhe qėndrojnė zgjuar. Kėshtu nė ditėt e sotme nėnat qė punojnė e kanė tepėr tė vėshtirė tė sigurojnė tė paktėn 5 orė gjumė tė shėndetshėm.

Moshat mbi 45 vjeē, mė problematikė me gjumin
Sipas mjekėve specialistė, pagjumėsia ėshtė mė e theksuar tek njerėzit e moshės sė mesme, kjo pėr shkak edhe tė punėve tė shumta, tė impenjimeve dhe detyrave familjare. Gjendja ekonomike ėshtė njė ndėr arsyet kryesore qė ndikon tek kjo grupmoshė pėr tė mos realizuar njė gjumė tė shėndetshėm dhe, pėr mė tepėr, problemet familjare bėhen shkak pėr ērregullime me gjumin.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 10435
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pagjumsia pse shkaktohet?

Mesazh nga Voglushja prej Fri 06 Mar 2009, 09:06

Pagjumesia pengon ritjen e qelizave te reja
Pagjumėsia mund tė shkaktojė ndalimin e qelizave tė reja nė tru, sipas sugjerimit tė njė studimi. Njė grup studiuesish zbuloi se pagjumėsia ndikon nė atė qė nė gjuhėn mjekėsore quhet Hipocampus dhe shpjegohet tė jetė rajon i trurit qė ka tė bėjė me krijimin e memories. Studimet e kryera rreth formimit tė trurit tregojnė se ato qė sjellin efekte nė tru janė pikėrisht hormonet e stresit. Njė ekspert anglez tha se do tė ishte shumė interesante tė shihej se si edhe gjumi shumė i shkurtėr ka tė njėjtin efekt. Studimet janė kryer te kafshėt duke marrė disa prej tyre dhe duke i lėnė 72 orė pa gjumė. Pastaj, janė krahasuar kafshėt e deprimuara prej gjumit me ato qė kanė kryer procesin normal tė fjetjes dhe kanė zbuluar se ato qė nuk kishin fjetur, kishin njė nivel mė tė rritur tė hormoneve tė stresit, qė quhet ndryshe corticosterone, shoqėruar kjo edhe me rėnien e ritmit tė prodhimit tė qelizave tė reja nė tru dhe pikėrisht nė zonėn e quajtur hipocampus. Rezultati i kėtyre eksperimenteve dhe vėzhgimeve tregon se niveli i rritur i hormoneve tė stresit, i krijuar nga pagjumėsia ose gjumi i pjesshėm, shpjegon reduktimin e prodhimit tė qelizave nė trurin e tė rriturve. Megjithatė, niveli i nervave nuk prishet edhe pėr njė periudhė pagjumėsie ose gjumi tė ērregullt dyjavor dhe truri gjatė kėsaj kohe rrit pėrpjekjet e tij nė mėnyrė qė tė kundėrveprojė ndaj pakėsimit tė qelizave.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 10435
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pagjumsia pse shkaktohet?

Mesazh nga Argumenti prej Thu 17 Sep 2009, 01:18

3 gjera e shkatrrojn trupin mbrenda dhe jasht pagjumsia uria dhe merzia

Argumenti

Shteti : Kosovė
Postime : 106
Kyējet nė forum : 9898
Regjistruar mė : 02/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pagjumsia pse shkaktohet?

Mesazh nga Argumenti prej Thu 17 Sep 2009, 01:29

pagjumsia shkaktohet kur njeriu mirret me ndonje qeshtje boshe qe ska baz p sh te menduarit ne dashuri apo pasuri apo tkem ndonje pasuri te madhe apo ndonje jet te mir apo ndonje pallat te madh i ter pasuria i takon All-llahut All-llahu thot kush mbyll syt para keshtjellav te zotit te tij ati ne dotja shoqrojm nje djall shejtan qe nuk do ti ndahet asnje her kurr te permendurit e All-llahut e gjallron zemren afrohet gjumi rregullohet jeta All-llahu thot qfar do e keqe qe mund tju godas juve ajo esht pasoj e veprav tuaja te kqija po per shum tjera All-llahu fal pagjumsija esht thjesht harresa ndaj All-llahut dhe mos perkujtimi ne te as nje her e te menduarit aty ku All-llahu nuk esht razi All-llahu thot ne nje hadith kudsi o bija e ademit o robi im nese gjynahet tuaja kaplojn kupen e qjelles dhe ti vjen tek un pa me shoqruar ne adhurim un doti fali krejt dhe nuk dot merzitem pagjumsia nese ik ne kto raste ta dish mir dhe ta analizojsh ket ti at her e gjan vehten se kuje nese te ik gjumi per All-llah prej friges se All-llahut at her eke gjet veh ten tende se kuje dhe kush je kini frig ne All-llahun dhe mos vdisni ndryshe vetem duke qen musliman spo e them ket per shkak qe arabet jon musliman apo turqit po argumentet nga kurani dhe suneti flasin vet

Argumenti

Shteti : Kosovė
Postime : 106
Kyējet nė forum : 9898
Regjistruar mė : 02/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pagjumsia pse shkaktohet?

Mesazh nga olsaaa prej Thu 17 Sep 2009, 01:46

te une mendoj se pagjumsin po e shkaktojn mendime edhe merzija gjerat e kaluara qe nuk do kthen kurr

firma.................................................................................................................................................................................
http://www.youtube.com/watch?v=b3H4P7zvsXk

TE DUA ZEMRA IME E VOGEL

olsaaa

Shteti : Prishtina
Postime : 1552
Kyējet nė forum : 9427
Regjistruar mė : 25/08/2009
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pagjumsia pse shkaktohet?

Mesazh nga Argumenti prej Thu 17 Sep 2009, 01:57

esht e vertet qe nuk kthehen kurr qa thot All-llahu ne kur`an Amenduat qe ne ju krijuam kot dhe se nuk dot kthehni tek ne i lartsuar esht All-llahu mbi gjdo send

Argumenti

Shteti : Kosovė
Postime : 106
Kyējet nė forum : 9898
Regjistruar mė : 02/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pagjumsia pse shkaktohet?

Mesazh nga olsaaa prej Thu 17 Sep 2009, 13:31

Pagjumėsia fillon nga mendimet e tepėrta pėr tė nesėrmen, probleme etj., dhe kjo mėnyrė e vazhdueshme e tė menduarit shkakton ērregullimet e gjumit. Mosfunksionim nė punė, lodhje, dobėsi, depresion etj. Si pasojė e kėtyre trysnive, personi fillon tė obsesojė mbas gjumit deri sa kthehet nė njė pamundėsi, ankth dhe se fundi nė njė fobi. Nga ana e tyre ēregullimet e gjumit pėrfshijnė disomnite dhe parasomnite. Nė disomnite, siē janė insomnia (pagjumėsia) dhe hipersomnia, simptoma kryesore ėshtė ērregullimi i sasisė dhe cilėsisė sė gjumit tė bėrė. Nė parasomnite, siē janė tmerrimi nė gjumė, urinimi nė shtrat dhe tė ecurit nė gjumė, simptoma kryesore ėshtė njė ngjarje e pazakontė qė ērregullon gjumin.

firma.................................................................................................................................................................................
http://www.youtube.com/watch?v=b3H4P7zvsXk

TE DUA ZEMRA IME E VOGEL

olsaaa

Shteti : Prishtina
Postime : 1552
Kyējet nė forum : 9427
Regjistruar mė : 25/08/2009
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pagjumsia pse shkaktohet?

Mesazh nga noa prej Fri 03 Feb 2012, 21:27

pagjumsia pse vjen

1 pagjumsia vjen nga problemetz e shumta dhe nga frika

1tek dhoma e gjumit sduhet te kete b televisor kompjuter

2librat duihen hequr ngsa dhoma gjumit

3jo sher me gruan te dhoma gjumit kkujtimet te len pa gjum

4dhoma ew eret pa drita

5carcafet e gjumit ngjyre blu ngjyra ka rendesi te emocionet

dollapet sa me te vegjel sexsi para gjumit eshte iolac i mir prodhon truri hormone te qetesis

ilac popullor baldrian2 melise3johanes kraut per njerzit me depüresion--qumesht me qepe ose hurdhe --hollon gjakun dhe

furnizon trurin me oksigjen--2ore--para gjumit mos ha --mos bej sport---mos pi --kafe kola--alkol--vetem nje got vere--pak jo shum alkol--zoti jundimoft ndimo veten---

noa

Shteti : dures
Postime : 7
Kyējet nė forum : 5115
Regjistruar mė : 30/01/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pagjumsia pse shkaktohet?

Mesazh nga vilsoni prej Wed 23 May 2012, 16:42

do te kisha lut noan per kontakte private ne ket email do te doja me shum ide lidhur me pagjusin jam shum i prekur kohen e fundit ..shifet se ka ide si me luftu pagjusin .( nuk po mundem me qu mesazh private per arsya se admin spo me lejon )

vilsoni

Shteti : prishtine
Postime : 1
Kyējet nė forum : 4765
Regjistruar mė : 23/05/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pagjumsia pse shkaktohet?

Mesazh nga Katilja prej Thu 18 Apr 2013, 18:02

Jo pak njerez perveq problemeve ma te ndryshme kan edhe problem te pagjumsise.

Ky fenomen i mundon shume shkencar te medicines, te cilet me mundime
kan arritur te spjegojn deri diku shkakun e pagjumsise por nuk kan
arritur shume te eliminojn kete problem me karakter psiqik dhe serioz.

Para disa vitesh ne Prishtine ne nje Cajtore rrija nganjehere edhe me
nje person i cili pas disa muajsh po me tregon se ka problem me
pagjumsi. Ai me thonte se nuk mund te ket gjume qe me shume se 25 vjet!
Une i thash se nese vertet nuk mund te ket gjum qe aq kohe, ai duhet
te ket patur ndonje problem te madh para 25 vitesh dhe ketu eshte
pergjigjja.
Ai me pergjigjej pshtjellt.
I them se nese don shume shpejt mund ta verifikojm kete.
I propozova te perdor nje caj para se te bjen ne krevat nga bima (vetem
lulet) Aguliqja apo Myzhdja e Pranveres (Primula Officinalis).
Diten e neserme u takuam prap dhe me tha se kishte fjetur por kishte pa
endrra te kcija...
dhe me tha se do te behem i njohur me mjeksine time barishtare sepse ai
kishte provuar shume metoda tjera nder me te ndryshmet edhe ne Evropen
Perendimeore etj...

-Per ata apo ato qe e kan problem pagjumsine:

Me lule te Aguliqes pervlohet me uje shume te val nje gote(2.5- 3 dl) dhe menjihere kullohet ne gote tjeter.
Me kusht se nuk e ke te "DEJUN" organizmin nga kemikalet farmaceutike,
do te flesh rehat si kingj dhe do te zgjohesh i kthjellt dhe i pushuar.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 

Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 5296
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pagjumsia pse shkaktohet?

Mesazh nga Sponsored content Today at 10:41


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi