POSTIME E FUNDIT NĖ FORUM
» Ditet e mia pa Ty....
Today at 18:21 nga epanjohura

» Dizajni i Ri
Today at 15:54 nga epanjohura

» Ata qė vetėm shikojnė nė Facebook e nuk postojnė asgjė, bėhen tė trishtuar
Today at 14:58 nga Albanian_Girl

» Kapet peshku gjigant nė lumin Po
Today at 14:57 nga Albanian_Girl

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Yesterday at 18:17 nga albi

» Njoftim pėr Anėtarėt e Forumit !
Yesterday at 16:31 nga Naki

» Poezi Kushtuar pėr Ty
Yesterday at 13:14 nga beta30

» THenje Filozofike..
Yesterday at 10:30 nga epanjohura

» CV e anėtarit/anėtares !
Thu 26 Feb 2015, 08:31 nga Ylli-1

» Krapi
Wed 25 Feb 2015, 23:05 nga Naki

» Peshku fluturues
Wed 25 Feb 2015, 18:16 nga Teuta_Pr

» Njeriu me i vecante qe keni njohur?
Wed 25 Feb 2015, 18:15 nga Teuta_Pr

Vizitorėt : 0
Tė fshehur : 0
Anėtarė tė regjistruar : 0
Anėtarė nė linjė :
RifreskoShiqo lokacionet
STATISTIKAT E FORUMIT
Forumi ka 2813 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri beta30

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 152062 artikuj v 4280 temat
KUTIJA E KĖRKIMEVE
 
 

Shfaq rezultatin e kėrkimit nė:
 


Rechercher Kėrkim i avancuar

TOP 10 POSTUESIT NĖ FORUM
Naki (8742)
 
Geri (7157)
 
Annika (6751)
 
lolita (6730)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
Adisa (3282)
 
albi (3242)
 

TOP 10 POSTUESIT E KĖTIJĖ MUAJI
Naki
 
Dardania
 
veronika
 
epanjohura
 
Albanian_Girl
 
Ylli-1
 
albi
 
Teuta_Pr
 
Albg
 
debatiku
 


Kalaja e Krujes5513

Kalaja e Krujes

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kalaja e Krujes

Mesazh nga Vizitor prej Thu 10 Sep 2009, 21:40


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kalaja e Krujes

Mesazh nga Vizitor prej Thu 10 Sep 2009, 21:42

Mbi nje shkemb te thepisur ne vendin ku kryqezoheshin sinjalet midis Petreles,Prezes,Rodonit e Lezhes, prej nga shikimi i vrojtuesit tretej deri thelle ne det, atje u ndertua kalaja e Krujes. "Zoteruese" e qytetit,fushes, brigjeve te detit,ajo ze edhe nje pozicion te vecante ne historine e kombit shqiptar, ne tipiken e fortifikimit mesjetar, ne menyren e furnizimit me uje. Kryeqender qysh ne shtetin e Arberit, me kthimin e Skenderbeut kalaja e Krujes u be kryeqendra e epopese shqiptare ne qendresen kunder pushtimit Osman. Emri i saj dhe i Skenderbeut u bene te njohur ne te gjithe Evropen e asaj kohe. "Qofshi pasqyre e shembull per te gjithe princat, per te gjithe popujt dhe emrin tuaj le ta kurorezoje nje fame e ameshueshme" - keshtu e pergezonte Krujen dhe Skenderbeun Republika e Raguzes me 1452.kur u ndertua kalaja e Krujes
Zanafillen kalaja e ka ne shekujt V-VI.Ndoshta kjo eshte e lidhur me braktisjen e qytetit Ilir Albanopolis, te cilin Ptolemeu e permend si qytet ne token e Albaneve. Kalaja i hodhi themelet mbi muret e nje vendbanimi Ilir te shekullit te trete para eres se re. Me emrin Kruje kalaja permendet ne nje dokument kishtar te vitit 879, kohe kur qyteti kishte rolin e nje qendre peshkopale. Ndertimet e metejshme bene qe nga fundi i shekullit te dymbedhjete kalaja te marre formen e plote dhe ka sherbyer si qender e garnizoneve dhe guvernatorit bizantin. Gjate mesjetes sistemi i fortifikimit te kalase eshte persosur e rindertuar disa here, vecanerisht pas tri fushatave te medha osmane (1450,1466,1467). Termeti i fuqishem i vitit 1617 si dhe shkaterrimet masive nga osmanet pas shtypjes se kryengritjes te vitit 1832 i sollen demtime te medha kalase. Disa rregullime qe ju bene gjate shekullit te XIX nuk munden ti kthenin shkelqimin e dikurshem. Pamje e pergjithshme e kalase.Kalaja e Krujes ka nje pamje eliptike me siperfaqe 2.25 ha, e cila zbret fuqishem nga lindja drejt perendimit. Muri rrethues ndjek kreshtat e shkembit me perimeter 804 m. Keto mure te trasha 1.5 m, jane te perforcuar me 9 kulla te rrumbullakta apo katerkendeshe, te cilat jane ngritur ne pjesen me te rendesishme: prane hyrjes kryesore dhe prane burimeve te ujit. Kullat pergjithesisht kane qene te larta e me diameter rreth 15 m. Hyrja kryesore e kalase eshte vendosur nga veri-lindja, ndersa nje hyrje e dyte ne forme tuneli eshte vendosur ne jug-perendim. Ne pjesen me te larte te kodres se fortifikuar, ne shekullin XII-XIV u ndertua selia e feudalit. Prane rrenojave te kesaj selie jane ato te nje kishe dhe lartesohet kulla e sahatit.
Kalaja eshte e banuar.Ekzistenca e banoreve ne kala evidentohet me dokumente te hershme historike. Nje gje e tille deshmohet nga nje vendim i perandorit bizantin Androniku II Paleologu, i cili ne tetor 1286 u rinjeh banoreve te kalase privilegjet e vjetra dhe "... te gezojne gjithshka si brenda dhe jashte keshtjelles".
Rruga tregėtare
Pazari karakteristik i Krujės shtrihet nė tė dy anėt e rrugės sė shtruar me kalldrėm qė tė ēon drejt kalasė sė Krujės. Nga vendasit njihet ndryshe me emrin Pazari i Derexhikut. Ky pazar ka funksionuar qė prej kohės sė Skėnderbeut nė shek e XV, kur dyqanet e tij arrinin deri pranė hyrjes sė kalasė. Dyqanet i kanė muret, tavanet dhe qepenat prej druri. Kėtu turistėt kanė rast pėr tė blerė artikuj tė ndryshėm tė artizanatit si punime nė argjend, bakėr, alabastėr, qėndistari, bizhuteri, filigrame, qylyma etj. Pazari i ka rezistuar sundimit 500 – vjeēar turk dhe ėshtė restauruar nė kuadėr tė 500 vjetorit tė lindjes sė Skėnderbeut.
Museu Gjergj Kastrioti – Skanderbeu
Muzeu Kombetar “Gj. Kastriot Skenderbeu eshte inaguruar me 2 Nendor 1982, ndertuar ne keshtjellen e Krujes, ne te majte te hyrjes se saj. Arkitekte te Muzeut jane Pranvera Hoxha dhe Pirro Vaso. Muzeu eshte ndertuar ne Kruje per faktin se Kruja ishte qender e epopese shqiptare te shek. XV kunder osmaneve dhe emri i saj behet i njohur ne te gjithe Evropen. Deshtuan tre rrethume (1450, 1466, 1467) dhe osmanet e moren kalane vetem ne vitin 1478. Ndertesa ka karakterin e nje memoriali. Ne zgjidhjen arkitektonike te jashtme shquhen dy vellime kryesore, pjesa e shtrire horizontale me sallat e medha kryesore dhe pjesa me theksimvertikal e trajtuar si kullat shqiptare te veriut. Hapesirat e brendshme jane zgjidhur ne menyre qe mjediset te nderthuren duke krijuar nje hapesire te vetme te panderprere, ashtu sic eshte permbajtja e historise se paraqitur. Histora, arkitektura dhe arti perbejne nje te vetme. Jane perdorur elemente arkitektonike historike, si trare te rende e harqe guri. Veprat e artit, gdhendjet me gur, ne dru, hekuri i rrahur si dhe hartat, grafiket, pikturat ne xham etj. kane vlerat e nje materiali ndihmes historik. Muzeu hapet me nje grup skulpturor qe paraqet Gjergj Kastriotin ne mes te popullit. Figurat e lufterave nuk jane te emertuara, veshjet e tyre dhe mbulesat e kokave, tregojne pjesmarrjen e te gjithe krahinave ne lufte per te mbrojtur vendin. Figura e gruas tregon pjesmarrjen e grave ne luftim.
Muzeu Kombėtar Etnografik i Krujės
U pėrurua mė 20 Nėntor 1989. Ėshtė njė ndėrtesė tradicionale e ndėrtuar nė mesin e shekullit tė XVIII (1764) nga Ismail Pashė Toptani. Arkitektura e saj ėshtė orientale me koridor tė mbyllur, tip kulle, dy katėshe me mure guri me gjerėsi 60-80 cm. Nė tė gjenden piktura tė stilit barok, dhe islamik, tė cilat zbukurojnė dhomat kryesore tė saj. Qė nė hyrje tė saj bien ne sy harqet e portave me gur tė gdhendur dhe rrugėt e shtruara me kalldrėm. Nė kėtė banesė gjenden shumė elemente tė traditės sė zonės pėr mėnyren e jetesės, veshjet, zakonet, etj.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kalaja e Krujes

Mesazh nga Kle@Love prej Fri 11 Sep 2009, 18:17

Qyteti i Krujės gjendet 32 km nė veri tė Tiranės. Kruja ėshtė njė qytet mesjetar. Ajo pėrmendet pėr herė tė parė si njė qendėr episkopale nė vitin 879. Turqit osmanė e pushtuan dy herė nė vitet 1396 dhe 1415. Pas daljes nė skenėn e historisė tė Heroit tonė Kombėtar Gjergj Kastriotit dhe tė rikthimit tė tij nga Turqia mė 1443, Kruja u shndėrrua nė simbol tė rezistencės popullore kundėr rrezikut nga perandoria Osmane. Ishte kjo kohė kur qyteti i Krujės u bė i njohur nė tė gjithė Europėn.
Qyteti ndodhet nė njė lartėsi prej 560 metrash mbi nivelin e detit, mbi njė shpat mali, prej tė cilit vizitorėt kanė mundėsinė tė shikojnė njė pamje mjaft tė bukur drejt perėndimit nė detin Adriatik. Kalaja e Krujės u ndėrtua gjatė shekujve tė 5-tė dhe 6-tė dhe ka formė eliptike me sipėrfaqe prej 2.25 hektarėsh. Muret rrethuese janė tė pėrforcuara nga 9 kulla tė cilat shėrbenin pėr vėzhgim dhe sinjalizim gjatė periudhave tė luftrave. Brenda mureve tė kalasė gjenden ende disa shtėpi tė banuara. Nė kala ndodhet muzeu etnografik Gjergj Kastrioti qė i dedikohet luftrave tė tij 25 vjeēare, me qėllim mbrojtjen e Shqipėrisė nga pushtimi osman. Aty ndodhen mjaft dokumenta dhe elementė arkitektonikė qė i japin muzeu njė atmosferė tė veēantė.
Rrugės pėr nė kala ndodhet pazari i vjetėr mesjetar i Krujės. Veēoria e tij kryesore janė rruga me kalldrėm dhe dyqanet e ndėrtuara me dru. Kėtu turistėt mund tė gjejnė mjaft objekte dhe suvenire siē janė punimet artizanale tė filigramit, alabastrės, argjendit, bakrit, punimet e drurit, qylymave tė leshit, antikuare etj.

Kle@Love
Anėtarė i Avancuar

Shteti: Durres
Postime: 6659
Kyējet nė forum: 13908
Regjistruar mė: 15/01/2009
Profesioni: Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi