» Urime Festa e 28 Nėntorit
Fri 27 Nov 2015, 00:44 nga Albanian_Girl

» Barcoleta
Fri 27 Nov 2015, 00:39 nga Albanian_Girl

» Goli i Ronaldos 133 km/h !!!
Tue 24 Nov 2015, 16:53 nga lando

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Mon 23 Nov 2015, 12:35 nga Eidisi

» Miku i Mirė per Kohė tė Vėshtirė !
Mon 16 Nov 2015, 23:21 nga ballboy_network

» Faleminderit Botės Demokratike
Sun 15 Nov 2015, 23:13 nga albi

» Shkolla
Mon 09 Nov 2015, 14:24 nga Vizitor

» Kuriozitete rreth trupit tė njeriut
Thu 05 Nov 2015, 09:17 nga Ali

» 20 fakte tė pabesueshme lidhur me trupin e njeriut !
Wed 04 Nov 2015, 01:11 nga Albanian_Girl

» 100 fakte tė ēuditshme dhe mahnitėse pėr trupin e njeriut !
Wed 04 Nov 2015, 00:58 nga Albanian_Girl

» 35 fakte interesante pėr kafshėt shtėpiake !
Wed 04 Nov 2015, 00:54 nga Albanian_Girl

» Shtatė fakte interesante rreth kafshėve !
Wed 04 Nov 2015, 00:52 nga Albanian_Girl

32 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 32 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
STATISTIKAT E FORUMIT
Forumi ka 2864 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Edrion

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 153861 artikuj v 4818 temat
KUTIJA E KĖRKIMEVE
 
 

Shfaq rezultatin e kėrkimit nė:
 


Rechercher Kėrkim i avancuar

November 2015
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

TOP 10 POSTUESIT NĖ FORUM
Naki (9090)
 
Geri (7160)
 
lolita (6759)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3344)
 
Adisa (3282)
 

TOP 10 POSTUESIT NĖNTOR 2015
Albanian_Girl
 
albi
 
lando
 
Dardania
 
ballboy_network
 
Ali
 
Naki
 
Eidisi
 


Etika e sjelljes

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Etika e sjelljes

Mesazh nga Vizitor prej Thu 17 Sep 2009, 22:16

Etika ne filozofi eshte studimi dhe vleresimi i sjelljes njerezore.Ajo merret me ceshtjet cfare eshte mire e cfare eshte keq.Duke krijuar kete ide sipas gjykimit tone ndajme sjelljet tona po dhe te te tjereve si te mire ose te keqe.Sot me bere pershtypje sjellja e nje femre qe ne nerva e siper duke e duruar per 1 ore ju drejtova dhe i thashe- Me fal po ke nje sjellje mjaft te keqe.Ndodh qe sjelljet e keqia te rendojne mbi dike tjeter, sepse ai qe sillet keq nuk mund ta gjykoj veten deri ne ate pike.Sot shoh njerez te vetkenaqur me sjelljen e tyre dhe agresive nese u bene me dije se sjellja e tyre eshte e gabuar.Si mund te perfitoj njeriu etiken e sjelljes qe do e beje te rendesishem ne sy te shoqerise dhe jo ne menyren si e sheh veten ai.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Etika e sjelljes

Mesazh nga Katilja prej Thu 18 Apr 2013, 18:08

Etika

Etika ėshtė shkenca qė studion moralin, parimet,
normat dhe rregullat e sjelljes sė njerėzve nė shoqėri. Morali i njė
shoqėrie, i njė klase apo edhe i njė grupi shoqėror.


Etika nė filozofi ėshtė studimi dhe vlerėsimi i
sjelljes njerėzore nė dritėn e parimeve morale. Parimet morale mund tė
shikohen si standardi i sjelljes qė njerėzit kanė ndėrtuar pėr veten e tyre
ose si lėndė e shtrėngimeve dhe detyrimeve qė njė shoqėri e caktuar kėrkon
nga pjesėtarėt e saj. Ajo merret me ēėshtjet se ēfarė ėshtė e mirė dhe ēfarė
ėshtė e keqe, si mundemi ne tė bėjmė dallimet mes tyre, a ėshtė e mira dhe e
keqja e njėjtė pėr tė gjithė; si mundemi tė bėjmė vendime tė forta qė mund
tė ndihmojnė apo pezmatojnė tė tjerėt? Emėrtimi pėrdoret edhe pėr ēdo sistem
ose teori tė vlerave morale ose parimore. Tradicionalisht etika ndahet nė
etikė normative dhe etikė e zbatuar.


”Asgjė qė ėshtė e gabuar moralisht mund tė
jetė politikisht e drejtė
"
. (William E.
Gladstone)


"Ata qė kultivojnė rrėmujė morale pėr
pėrfitim duhet tė kuptojnė kėtė: ne do t“i pėrmendim emrat e tyre dhe do t'i
korisim ata siē e lypin tė koriten
".
(Bob Dole)


Por fatkeqėsisht edhe kjo shkencė sot ėshtė
hequr nga pėrdorimi dhe nuk gjen zbatim nė jetėn e pėrditshme pėrderisa edhe
morali ka renė dhe nuk behėt fjalė pėr norma amorale apo rregulla morale,
pra edhe kjo shkencė ka renė nė gjumė, sepse nuk kam e ēka tė merret.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 

Katilja

Shteti: Burrel
Postime: 1146
Kyējet nė forum: 4322
Regjistruar mė: 17/02/2013
Profesioni: forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi