POSTIMET E FUNDIT NĖ FORUM
» Shenjat qė Tregojnė Mungesėn e Hekurit
Tue 19 May 2015, 15:27 nga Dardania

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Mon 18 May 2015, 18:55 nga albi

» Remzi Jakupi Remi
Mon 18 May 2015, 18:41 nga albi

» Anekdota
Mon 18 May 2015, 15:52 nga Dardania

» Mullixhiu
Mon 18 May 2015, 15:39 nga Dardania

» Bretkosa e Shurdhėr!
Mon 18 May 2015, 15:37 nga Dardania

» Elefanti dhe Qeni i Vogėl
Mon 18 May 2015, 15:34 nga Dardania

» Miza dhe Flutura
Mon 18 May 2015, 15:31 nga Dardania

» Tri Fluturat
Mon 18 May 2015, 15:25 nga Dardania

» Barcoleta
Mon 18 May 2015, 15:16 nga Dardania

» Viktor Paloka
Mon 18 May 2015, 01:00 nga Dardania

» Parashqevi Simaku
Mon 18 May 2015, 00:57 nga Dardania

63 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 63 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
STATISTIKAT E FORUMIT
Forumi ka 2832 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri istogu

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 153710 artikuj v 4743 temat
KUTIJA E KĖRKIMEVE
 
 

Shfaq rezultatin e kėrkimit nė:
 


Rechercher Kėrkim i avancuar

May 2015
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

TOP 10 POSTUESIT NĖ FORUM
Naki (9084)
 
Geri (7160)
 
lolita (6759)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3325)
 
Adisa (3282)
 

TOP 10 POSTUESIT MAJ 2015
Dardania
 
Naki
 
albi
 
labinoti
 


TV-ja kėrcėnon shėndetin e fėmijėve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

TV-ja kėrcėnon shėndetin e fėmijėve

Mesazh nga Vizitor prej Mon 05 Apr 2010, 17:02TV-ja kėrcėnon shėndetin e fėmijėve

Shikimi televizionit nga
ana e fėmijėve, sipas disa zbulimeve mė tė reja, ėshtė i lidhur me njė morri
problemesh tė shėndetit mental dhe mjekėsor.

Duke analizuar rezultatet e 35 studimeve tė ndara, psikologu Aric Sigman, ka
gjetur 15 pasoja negative tė lidhura me intervalet e gjata tė qėndrimit pėrballė
ekranit, pėrfshirė miopinė, diabetin, autizmin dhe Alzheimerin.
Raportet tregojnė se koha e pėrcjelljes sė televizionit dhe vitet nė tė cilat
fėmijėt fillojnė tė shohin TV, ndikojnė nė shėndetin e tyre mė shumė se sa
pėrmbajtja e vet programeve.
“T’i lejosh fėmijėt qė vazhdimisht tė shikojnė kėtė lloj ekrani medial ėshtė
njė heqje dorė nga pėrgjegjėsia prindėrore, nga kontrolli i vėrtetė prindėror”,
kėshillon Sigman.
Nė mesin e efekteve negative qė ka televizori, ėshtė reduktimi i hormonit
melatonin, qė mund tė shpejtojė zhvillimin e pubertetit dhe tė ērregullojė kohėn
e organeve tė brendshme tė trupit, duke i bėrė fėmijėt tė ngadaltė.
Sė fundi, sipas njė studimi tjetėr, rreth njė e treta e fėmijėve kanė
televizor nė dhomėn e tyre qė nė moshėn tre vjeēare ose edhe mė herėt.

TV-ja ndikon nė trashjen e fėmijėve
Kur fėmijėt qėndrojnė gjatė para televizionit humbin kohėn, por edhe
shėndetin e tyre. Nėse prindėrit i kushtojnė mė shumė kohė kėtij ndryshimi,
atėherė ata kontribuojnė nė shėndetin e fėmijėve tė tyre.
Qėndrimi para televizionit ose kompjuterit, video lojėrave dhe shikimi i
filmave pėr njė kohė tė gjatė mund tė lidhet edhe me trashjen, formėn e dobėt tė
trupit dhe kolesterolin e lartė.
Fėmijėt tė cilėt rijnė para televizionit, kanė prirje tė konsumojnė mė pak
fruta dhe perime, ndėrsa mė shumė ushqime tė thata dhe pije tė gazuara qė do tė
thotė mė shumė kalori.
Mbi tė gjitha, mesatarja e reklamave qė njė fėmijė i sheh nė televizion arrin
nė 20.000 gjatė njė viti, pjesa mė e madhe e tė cilave reklamojnė produktet me
pėrmbajtje tė drithėrave, karamele dhe pije tė gazuara, sikurse dhe ushqime tė
paketuara, tė cilat ndikojnė nė zgjidhjen e tyre pėr ushqim.
Fikja e televizori mund tė jetė zgjidhje optimale, por kur kjo nuk ėshtė e
realizueshme atėherė duhet tė mėsohemi t’ua kufizojmė kohėn para televizorit,
kompjuterit dhe video lojėrave deri nė dy orė nė ditė. Fėmijėt gjithashtu kanė
nevojė pėr aktivitete tė cilat stimulojnė zemrėn.

Disa kėshilla pėr rregullimin e kohės sė qėndrimit tė tyre para
TV-sė:

* Planifiko: bėj zgjedhjen e programeve bashkė mė fėmijėn dhe fike
televizorin para se tė fillojė njė program apo emision tjetėr. Ose zgjedhe njė
DVD ose njė video lojė duke rėnė dakord pėr kohėn e limituar.

* Shikoni TV sė bashku: ndihmojini fėmijės tė kuptojė se ēfarė po shikon
dhe dėgjon, pėr shembull reklamat apo tekstet e kėngėve.

* Fshiheni telekomandėn: ėshtė e vėshtirė tė kalosh nėpėr kanale
televizive pa telekomandė.

* Ule numrin e televizorėve: lejo vetėm njė ose mė sė shumti dy nė
shtėpi. Mos lejo asnjė nė dhomė tė fjetjes ose afėr dhomės sė ngrėnies.Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi