» Urime Kurban Bajrami
Wed 14 Sep 2016, 21:43 nga legjenda

» Tė martohem apo bashkėjetoj?
Sun 04 Sep 2016, 17:50 nga albi

» 12 shenja qe te kuptoni se keni rene ne dashuri
Thu 01 Sep 2016, 13:06 nga Katilja

» Vetem nje Fjale Dashurie me tinguj zemre!
Thu 01 Sep 2016, 13:05 nga Katilja

» Si e konceptoni tradhėtine nė dashuri?
Thu 01 Sep 2016, 13:05 nga Katilja

» Ndarja
Thu 01 Sep 2016, 13:03 nga Katilja

91 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 91 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2895 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Tribal Rexhepi

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154050 artikuj v 4856 temat


Naki (9119)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3373)
 
Adisa (3282)
 

TOP 10-shi SHTATOR 2016
Katilja
 
albi
 
legjenda
 
Naki
 


Turizmi nė Kosovė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Turizmi nė Kosovė

Mesazh nga Naki prej Thu 19 Jul 2007, 20:31

Vendet me te preferuara per turistet e huaj por edhe ata vendor ne Kosove:

1. Malet e Sharrit
Shtrihen nė Jug-Lindje tė Kosovės duke filluar nga afersia e Prizrenit dhe shkon pjerrtas me majet apo thepave nė formė piramidale tė radhitura njera pas tjetrės apo siē e quante qe nga antikiteti populli ilir, majat e sharres, nga ngjajshmėria nė thepat e sharres, qe formojn figura tė njėpasnjishme karakteristike nė zemėr tė ballkanit. Bjeshkėt e Sharrit jan tė njohura qysh nga antikiteti nė dokumente tė autorve tė ndryshėm, qė nga shekulli i V p.e.s. mė emrin Mont Skardus, nga Herodoti, i cili i pershkrun edhe fiset ilire dhe kufizimet e tyre. Nder shekuj keto vargmale sherbyen si mur natyrorė, mbrojtėse nga sulmet barbare, drejt Maqedonisė dhe greqisė ku konsideroheshin si tė pakapercyeshme. Mė vonė, me ardhjen e turqve nė ballkan, Malet e Sharrit u quajten Ēar-dagh, ne dokumentet ottomane dhe europiane. Maja mė e lartė nga fillojn keto vargmale, mendohet se emrin e ka me origjinen frenge, "Pamje e bukur" "le bo ten" e qe mbeti pastaj ne popull si Maja e Lubotenit e cila kulminon 2553m mbi nivelin e detit.
Shqiptarėt e kosoves dhe tė maqedonisė jan tepėr tė lidhur shpirtėrishtė mė keto male dhe i konsideron si tė shenjta. Nė muajn Qershorė, pėr ēdo vitė mbahet njė procesion nė drejtim tė Lebotenit, duke hecur kėmbė deri nė lartė, ku marrin pjesė me mija randone(kembesorė) nė shenjė respekti ndaj kesaj bukurie natyrore qė njerzit jan tė vetedijshėm nė mbrojtjen e ambijentit dhe pylltarisė, flores dhe faunes qė ėshtė shumė e pasur nė keto bjeshkė. Mu ne maje tė malit tė Pamjes se Bukur apo Lebotenit, rrjedh nje burim i madh uji qė vendasit e e ketyre anve e quajnė Pusi i Nikės.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17258
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Turizmi nė Kosovė

Mesazh nga Naki prej Thu 19 Jul 2007, 20:34

2.Brezovica
ėshtė qendėr kosovare e turizmit dimėror dhe veror nė Malet e Sharrit. Shtigjet e skijimit gjenden 12 km larg fshatit me tė njėjtin emėr nė komunėn e Shtėrpcės. Me mundėsit qė Brezovica ofron pėr dashamirėt e skijimit, ajo ėshtė qendra turistike mė e vizituar gjatė dimrit nė Kosovė.
Hapėsira e qendrės sė skijimit ėshtė rreth 2500 ha, nė lartėsinė mbidetare 1718-2522 m. Pėrbrenda kėsaj hapėsire janė shtigjet e skijimit me gjatėsi mesatare rreth 4 km dhe me njė lakueshmėri mesatare prej 38%. Nė lartėsinė mbidetare prej 1718 m, nė Livadhin e Madh gjendet teleferiku mė i ri. Stacioni i daljes nga ky teleferik ėshtė nė lartėsinė 2212 m mbi nivelin e detit. Qendra e skijimit "Brezovica" ėshtė e hapur pėr dashamirėt e skijimit gjatė gjitha stinėve tė vitit, ku nė verė, sipėrfaqja e mbuluar me borė zvogėlohet por prapė lė mundėsin e shfrytėzimit.
Kjo qendėr ka disa hotele qė ofrojnė shėrbime cilėsore tė kategorive mė tė larta. Ndėr hotelet mė tė njohura ėshtė Hoteli Narcis i kategorisė sė parė i cili gjendet nė lartėsinė mbidetare prej 900 m, dhe ėshtė 9 km larg shtigjeve tė skijimit. Nė lartėsinė mbidetare 1700 m gjendet hoteli i kategorisė "B", Hoteli Molika, i cili gjendėt pranė shtigjeve tė skijimit. Nė kėtė hotel kryhen shėrbimet qė kanė tė bėjnė me pajisjet pėr rrėshqitje.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17258
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Turizmi nė Kosovė

Mesazh nga Naki prej Thu 19 Jul 2007, 20:36

3.Liqeni i Batllavės ėshtė nje liqen i ndėrtuar artificial nė vitet e 70-ta. Ky liqen gjindet nė fshatin Batllavė, komuna e Podujevės.
Funkcioni i kėtij liqeni ėshtė furnizimi me ujė tė pijshėm i Prishtinės dhe komunės sė Podujevės. Ky ėshtė edhe ujėsjellėsi kryesor i Kosovės.
Sot ky liqe shfrytėzohet edhe pėr pushime verore, freskim, peshkim, relaksim nė restorane tė ndryshėm etj.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17258
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Turizmi nė Kosovė

Mesazh nga Naki prej Thu 19 Jul 2007, 20:38

4.Shpella e Gadimes
gjendet nė fshatin Gadime nė afėrsi tė Lipjanit, Kosovė ajo ėshtė e gjatė 1500 metra. Mirėpo pėr turistėt e shpellės ėshtė i mundshem shikimi i vetėm 800 metrave tė para tė shpellės, pasi qė pėr pjesėn tjetėr tė shpellės ende nuk janė tė mundshme kalimet. Gjatė verės temperatura nė brendi tė shpellės ėshtė 8-11 gradė celsius dhe gjatė dimrit 11-13 gradė.
Shėnimet e para tė shkruara pėr ekzistimin e shpellės duket se janė marruar nga njė fshatar i cili nė oborrin e shtė//ė sė vet gjatė punimit (thyerjes) sė gurėve kishte hasur nė njė gropė tė vogėl nga e cila vinin reflektime tė dritės. Pasi qė fshatari kishte shikuar me vėmendje ai ishte magjepsur nga bukuria dhe shkėlqimi i kristaleve stalagmite. Pėr datėn nė tė cilėn janė futur nė aktet zyrtare kėto shėnime nuk dihet. Por nė fshat flitet se fshatarit fatlumė pėr lajmėrimin qė kishte bėrė i janė dhuruar katėr shtėpi mesatare tė asaj kohe.
Personat e angazhuar pėr matjen e gjatėsisė sė shpellės kanė vėrtetuar pohimin e gojėdhėnės sė fshatarėve e cila thotė se: njė lepur dhe qenė (zagar) kanė hyrė nė gryken e shpellės nė Gadime dhe pas disa ditėsh kanė dalurė nė sipėrfaqe nė Janjevė. Dhe mė tė vėrtet largėsia ajrore nė mes tė kėtyre dy fshatrave ėshtė 12 km.
Personat tė interesuar pėr brendinė e shpellės dhe qė si duket kanė provuar tė hynė aty, kanė lajmėruar se edhe brendia e saj ėshtė po aq e bukur sikurse ajo qė shohin turistėt dhe ndoshta edhe mė e bukur. Nė shpellė si duket ka edhe disa dukuri tjera natyrore siē ėshtė liqeni madhėsia e tė cilit ende nuk ėshtė matur. Fshatarėt e kėtyre viseve tregojnė pėr disa gjėra pėr tė cilat ata thonė se i kanė mbajtur pasi qė janė frikėsuar qė ato do tė keqpėrdoreshin nga sistemet shtetėrore qė sundonin nė Kosovė. Se sa janė tė vėrteta kėto pohime i mbetet kohės dhe personave tė specializuar pėr vėrtetimin e gjėrave tė tilla.

Shpella e Mermert - Gadime e Ulet, Lipjan

Eshte zbuluar rastesisht nga Ahmet Diti, duke punuar ne meremetimin e shtepise se tij, ne vitin 1969.
Pastaj eshte hulumtuar nga ekipet e ndryshme speleologjike nga ish-Jugosllavia, por me se shumti nga speleo-klubet vojvodinase, dhe ate nga Prof. Jovan Petrovic, gjate viteve te 70-ta.
Kjo eshte shpella e vetme turistike ne Kosove, dhe eshte hape per turizem ne vitin 1976, pas shume punimeve qe jane bere per heqjen e dheut dhe zhavorit, per t`i hapur kanalet apo korridoret e saja. Eshte hulumtu ne nje gjatesi prej 1260m, por pjesa me e madhe e saj eshte ende e pahulumtuar per shkak se eshte e bllokuar nga materialet e ndryshme qe i ka sjell lumi i aferte. Hulumtimet e metejme speleologjike te hapesirave te supozuara, jane te mundshme dhe ate ne katin perdhese dhe te siperm. Ka tri hyrje natyrale dhe ato gjinden ne nje lartesi mbidetare prej 576-584m, dhe 6-10m mbi nivelin e lumit. Temperatura brenda ne shpelle sillet prej 9.6-16 grade celzius, varesisht nga stina e vitit dhe galleria.
Pjesa turistike eshte e gjate diku reth 500m, dhe shiqimi i shpelles behet ne menyre te organizuar, dhe ate gjdo dy ore. Shpella gjindet afer fshatit Gadime e Ulet,ne kodren e Murturit,ne shtratin e lumit Klysyre, 20km nga kryeqyteti i Prishtines, ne afersi te magjistrales per Shkup.
Kjo shpelle eshte e zhvilluar ne nje thjerrez te gelqeroreve te mermerizuar me dimensione te vogla hapesinore e nderfutur ne rreshpet permotriasike.
Eshte formuar nga lumi nentokesore i cili kalonte neper kodren e Myrtyrit, para se ky lume te formonte shtratin e tij, ku mepastaj eshte mbushur me balte gjate kohes kurre tere fushen e Kosoves e mbulonte liqeni.
Karakteristike per kete shpelle jane formacionet e aragonitit, por edhe pembajtja e shkembinjeve te mermert prej nga e merr edhe emrin, dhe eshte mjafte e dekoruar me dekorime te mineraleve nga me te ndryshmet.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17258
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Turizmi nė Kosovė

Mesazh nga Naki prej Thu 19 Jul 2007, 20:47


5. Shpella e Azem Galiceshyrja mjafte e ngushte ne shpelle...
Kjo shpelle gjindet ne afersi te magjistrales Peje-Prishtine, reth 30 km nga Peja, dhe ne afersi te fshatit Gllareve. Nuk eshte e hulumtuar deri me sot por eshte e njohur per ate se ketu kane qene te fshehur eshtrat e trimit dhe luftetarit tone te njohur per liri Azem-Bejte-Galices, te cilat me pastaj u rivarosen ne fshatin e tij, per ate edhe ka marre kete emer.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17258
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Turizmi nė Kosovė

Mesazh nga Naki prej Thu 19 Jul 2007, 20:50

6. GRYKA E MADHE
Ne kufirin e Kosoves, Malit te Zi dhe Shqiperise, gjenden vargmalet e medha te “Bjeshkeve te Nemuna” me nje hapesire prej reth 3500 km2. Per nga permbajtja gjeologjike ato jane pjese e vargmaleve Dinaride, dhe keto nuk jane vargmale te panderprera por me perpara nje strukture e rafshenaltave te medha si Brada, Maja e Rosit, Gjeravica, Guri I Kuq, Marashi,e shume te tjera, me nje lartesi mesatare gjer ne 2000m. Nje pjese e madhe e ketij masivi eshte formuar apo ka permbajtje te gelqerorit kryesisht nga koha e Triasikut dhe Gjurasikut, dhe te cilat kane shku ne lartesi nga metamorfoza e shkembijve me te ri vullkanik. Maja me e larte e ketyre bjeshkeve te ashpra, te nderhyra nga lugina te thepisura ne Shqiperi eshte Maja Jezerce (2694), dhe ne pjesen Kosovare te ketyre vargmaleve eshte Gjeravica, me 2656m lartesi mbidetare. Keto rafshnalta jane te pasura me bare ne pjesen e siperme, dhe disa grupe te majave vazhdojne mbi to, me nje ambient tipik alpin.
Direkt mbi qytetin e kendshem Kosovar te Pejes,i cili shtrihet ne nje lartesi mbidetare prej 525m, dhe i cili per nga pozita e bukur qe ka prane bjeshkeve te larta, te perkujton me se shumti ne qytetin e Salzburgut i cili shtrihet prane maleve Tennegebirge, dhe aty ka hyrjen nje gryke e veqant dhe unike. "Lumi i Bardhe" i cili buron nga malet e larta gjate shekujve ka formuar gryken ne nje gjatesi prej 25 km, perderisa lugina eshte nje nder me te egrat dhe nje nder me fascinueset ne Ballkan, dhe e cila njifet me emrin “Gryka e Rugoves”, dhe ka nje karakter te nje kanjoni te madhe, me shkembinje te larte gjer ne 800metra, pothuajse krejtesisht vertikal. Perafersishte ne mesin e kesaj gryke, aty ku lumi e prene nje shkembe te madhe gelqeror, aty fillon te ngjitet edhe rafshnalta e Lumbardhit me nje madhesi prej 70km2 dhe mu prej aty zhvillohet nje arterie signifikante dhe autoktone hidrologjike, ne nje form te burimit te ngritur ujor, i cili ne fakt eshte edhe fillimi apo hyrja ne kete sistem te veqant te shpellave, dhe i cili quhet me emrin “Gryka e Madhe”. Ky sistem shpellash deri me tani ka arrit gjatesine prej me shume se 10km, dhe per kete fakt radhitet ne nje nder me te gjatat ne Ballkan, dhe eshte shume interesant fakti se kjo shpelle qe nga hyrja e saj permbi burimin e lumit nentokesor praktikisht fillon te ngjitet ne lartesi te vazhdueshme. Nga ngjitjet e veshtira neper ngushticat e saja diferenca ne lartesi eshte 310m ( +296 m, -14 m). Dhe kjo e bene kete shpelle unike dhe poashtu me te larten ne Ballkan.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17258
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Turizmi nė Kosovė

Mesazh nga Sponsored content Today at 22:48


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi