POSTIMET E FUNDIT NĖ FORUM
» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Fri 02 Oct 2015, 18:13 nga albi

» kush eshte kengetari ose kengetarja shqiptare qe ju pelqen me shume
Tue 29 Sep 2015, 13:32 nga Erisa

» NESE TI JE BEQAR
Tue 29 Sep 2015, 13:24 nga Erisa

» Urime Festa e Kurban Bajramit
Mon 28 Sep 2015, 23:49 nga Eidisi

» ME FAL
Fri 28 Aug 2015, 15:05 nga lepurushja vogel

» AH KJO ZEMRA IME
Fri 28 Aug 2015, 15:04 nga lepurushja vogel

» LAMTUMIRE
Fri 28 Aug 2015, 15:02 nga lepurushja vogel

» TE KAM LARG
Fri 28 Aug 2015, 15:01 nga lepurushja vogel

» TE PRES
Fri 28 Aug 2015, 14:58 nga lepurushja vogel

» UNE PA TY JETOJ SOT
Fri 28 Aug 2015, 14:56 nga lepurushja vogel

» PA TY
Fri 28 Aug 2015, 14:55 nga lepurushja vogel

» HIMNI I DASHURISE
Fri 28 Aug 2015, 14:49 nga lepurushja vogel

102 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 102 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
STATISTIKAT E FORUMIT
Forumi ka 2859 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri emi

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 153827 artikuj v 4806 temat
KUTIJA E KĖRKIMEVE
 
 

Shfaq rezultatin e kėrkimit nė:
 


Rechercher Kėrkim i avancuar

October 2015
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

TOP 10 POSTUESIT NĖ FORUM
Naki (9088)
 
Geri (7160)
 
lolita (6759)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3340)
 
Adisa (3282)
 

TOP 10 POSTUESIT GUSHT 2015
albi
 


Mjeksi popullore(manaferrat )

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Mjeksi popullore(manaferrat )

Mesazh nga Google prej Sat 02 Oct 2010, 21:46

MANAFERRA

Nė mjekėsinė popullore pėrdoren frutat,
gjethet, lastarėt e njomė dhe rrėnjėt.
Gjethet e reja mblidhen nė qershor- korrik dhe thahen nė hije nė shtresa tė holla.

Vetitė dietike dhe fitofarmacautike
Frutat e manaferrės konsumohen tė freskėta pasi piqen mire; me to pėrgatitet
reēeli cilėsisė sė mire. Me frutat e manaferrės bėhet verė, uthull dhe raki.
Vera ka vlera tė mira mjekėsore.
Frutat e manaferrės pėrmbajnė sheqerna, vitaminė C, karotinė, Vitaminė E,
acide organike, pektinė etj. Po ashtu edhe gjethet e saj janė tė pasura me vitaminė C,
acide organike, lėndė tonike dhe aromatike. Nė fara ndodhet vaji yndyror nė masėn deri 12%.
Tė gjitha pjesėt e bimės kanė veti mjek sore shumė tė mire. Qysh nė lashtėsi janė pėrdorur
nga njeriu pjesėt e bimės,
si gjethet e majat, pėr tė brė ēajra kundėr sėmundjeve tė aparatit tretės,
si dhe nė formė kompresash (leckash) me pėrdorim tė jashtėm.
Gjethet e manaferrės kanė veti rrudhėse, djersitėse dhe qetėsuese,
Ato ndikojnė edhe nė uljen e temperatures. Nė kėto raste pėrdoret infuzi,
i cili pėrgatitet si vijon:

* Merren 6-10 gram gjethe dhe zhyten nė njė gotė me ujė tė valuar,
duke i lėnė aty pėr 10 minuta. Gjatė ditės pihen 1-2 gota tė tilla,
nė gjendje tė vakėt.

Ky infuz (ose i pėrgatitur nė formė ēaji)
rekomandohet tė pihet nė rastet kur personi ndien
djegje nė stomak e nė zorrė, nė raste thartirash, diarresh,
si dhe nė formė gargarash (shpėrlarje e gojės dhe e grykės),
kur ka djegie nė gojė, nė dykė, nė mishrat e dhėmbėve. Ky
ēaj ėshtė shumė rezultativ dhe kundėr hemorroideve (majasėllit)
dhe nė sėmundjen e sheqerit. Pėr tė ndaluar hemorragjinė e hemorroideve,
zbatohet kėshilla:


* Merren 100 gram gjethe manaferrash dhe hidhen nė njė liter ujė. Kėto zihen
jo mė shumė se 10 minuta. Nga ēaji i pėrgatitur, pihen tri gota nė ditė,
pėr tri ditė rresht.


Ēaji i gjetheve, i sythave dhe i lastarėve pėrdoret me efekt edhe nga kardiakėt
(ata qė vuajnė nga zemra), ata me sėmundje tė stomakut bile pėr ēdo njeri, qoftė
edhe i shėndoshė, ēaji i pėrmendur jo vetėm qė ėshtė i parrezikshėm, por,
pėrkundrazi, ėshtė shumė i dobishėm pėr organizmin e tij.
Gjethet e thara tė manaferrės janė pėrdorur nė sėmundjet e mushėrive pėr ndalimin
e gjakut. Kėto pėrdoren nė formė dekokti, duke i dhėnė tė sėmurit nga 4-5 gota nė ditė,
me mjaltė ose me sheqer.
Kundėr sėmundjes sė sheqerit pėrdoret kėshilla:

* Merren dy duar me gjethe e maja manaferre, pastrohen, s
htypen dhe vihen tė zihen nė njė liter ujė. Nga lėngu i kulluar,
i sėmuri merr tri here nė ditė nga njė filxhan para buke.

Pėrfundime tė mira japin edhe frutat e manaferrės, tė cilat mund tė konsumohen
tė freskėta, si dhe nė formė ēaji me verė:

* Merren 150-200 gram fruta manaferre, zihen nė njė gotė tė mbushur me verė.
Nga lėngu i prodhuar merren ēdo ditė 1-2 gota tė vogla, nė gjendje tė ngrohtė.

Frutat e manaferrės shuajnė etjen, pėrdoren nga tė sėmurėt me diarre kronike,
me dhimbje nė kyēe, me infeksione nė veshka e nė fshikėzėn e urines, me kollė etj.
Kundėr dizenterisė pėrdoret kjo kėshill praktike:

* Merren rreth njė kg fruta manaferre dhe pasi shtypen,
vihen tė zihen pėr gjysmė ore nė njė enė ku ėshtė hedhur njė gotė me ujė.
Nga lėngu i fituar, pasi kullohet, merren 3-4 lugė gjelle nė ditė.

Kundėr astmės pėrdoret kjo kėshillė:

* Merren njė sasi frutash manaferre dhe thahen. Pastaj, bluhen nė mullirin e kafesė.
Nga pluhuri i pėrfituar merren 2 lugė kafeje, esėll duke pėrcjellė me qumėsht ose me ujė.

Pluhuri i formuar nga bluarja e manaferrave tė thara pėrdoret edhe kundėr hemorroideve:

* Merren tri here nė ditė, para buke, nga njė lugė kafeje nga ky pluhur.

Edhe reēeli me frutat e manaferrės ka veti tė mira mjekėsore, ai tretet
mire nė stomak dhe shėrben pėr pastrimin e gjakut, pėr ndalimin e tij nė
hemorragjitė e aparatit tretės dhe sidomos tė hemorroideve.
Ēaji i pėrgatitur me rrėnjėt e manaferrės ka veti rrudhėse, antiartrike,
diuretike, gjithashtu ndikon nė uljen e tensionit tė gjakut. Ēaji me rrėnjėt
e manaferrės ėshtė shumė i dobishėm pėr kurimin e diabetit. Nė kėtė rast zbatohen
kėshilla:

* 30 gram rrėnjė manaferre zihen pėr gjysmė ore nė 500 ml ujė. Ēdo mėngjes para
buke, pihet njė filxhan nga ky ēaj, i vakėt ose i ngrohtė.

Nė rastet e hemorragjisė a tė tretjes me vėshtirėsi tė ushqimeve, rekomandohet
tė pėrdoret kėshilla qė vijon:

* 100 gram rrėnjė zihen nė 500 ml ujė derisa tė avollohet gjysma e tij. Lėngu i pėrfituar,
pasi filtrohet, pėrzihet me njė sasi tė barabartė vere tė kuqe tė vjetėr.
Merren 1-2 gota nė ditė.

Nė rastet e gingivitit (sėmundje e mishėrave tė dhėmbėve),
pėrdoret kėshilla:

* Nė gjysmė litri ujė hidhen 100 ml. uthull. Nė pėrzierjen uthull-ujė zihen
pėr gjysmė ore 50-60 gram rrėnjė manaferre. Me lėngun e fituar bėhen shpėrlarje
ulėzimit tė bimės, pėrdoren nė rastet e helmimeve ushqimore, nė ulēerėn e stomakut
dhe tė dymbėdhjethėgishtėzės. Nė rastet e diarresė prdoret kėshilla praktike:

* Merren maja manaferrash, filiza tė njomė dhe pasi pastrohen, futen nė gojė dhe
pėrtypen, duke nxjerrė jashtė bėrsitė dhe duke pėrcjellė lėngun.

Nė rastin e fėmijėve:

* Maja dhe filizat shtypen, shtrydhen dhe lėngu i fituar u jepet me nga njė
lugė kafeje nė ēdo dy orė.

Pėr mjekimin e zorrės sė verbėr kėshillohet:

* Merren 500 gram maja manaferre dhe zihen nė 2 litra ujė. Nga lėngu i fituar ,
i sėmuri merr gjysmė gote ēdo mėngjes duke qenė esėll, pėr njė muaj rresht.

Me pėrdorim tė jashtėm kanė vlerė tė gjitha pjesėt e bimės, frutat, lastarėt,
gjethet e freskėta, tė cilat nė formė kompresash (leckash) ndikojnė nė pėrtharjen
dhe shėrimin e plagėve.

Google

Shteti: prishtina city
Postime: 80
Kyējet nė forum: 5601
Regjistruar mė: 30/09/2010
Profesioni: instruktore

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi