POSTIMET E FUNDIT NĖ FORUM
» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Today at 00:07 nga Dardania

» VirusTotal
Yesterday at 23:59 nga Naki

» Thėnje tė menēura
Yesterday at 23:35 nga Naki

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Yesterday at 23:32 nga Naki

» Federata e Tenisit tė Kosovės anėtarsohet ne FET
Yesterday at 23:31 nga Naki

» Nderpritet ndeshja Mali i Zi - Rusi
Yesterday at 23:09 nga Naki

» Badovci Hap Portat Shkarkuese
Yesterday at 23:08 nga Naki

» "Ariu gjeti njė Llullė"
Yesterday at 19:04 nga Dardania

» "Djali Lejlek"
Yesterday at 18:53 nga Dardania

» "Kali prej Ebaniti"
Yesterday at 18:49 nga Dardania

» "Mbreti Pispilluq"
Yesterday at 18:39 nga Dardania

» "Varka Magjike"
Yesterday at 18:23 nga Dardania

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve online ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
STATISTIKAT E FORUMIT
Forumi ka 2822 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri klodiana

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 152963 artikuj v 4403 temat
KUTIJA E KĖRKIMEVE
 
 

Shfaq rezultatin e kėrkimit nė:
 


Rechercher Kėrkim i avancuar

March 2015
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Calendar Calendar

TOP 10 POSTUESIT NĖ FORUM
Naki (8957)
 
Geri (7159)
 
lolita (6752)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
Adisa (3282)
 
albi (3281)
 


Fshati Akllap551

Fshati Akllap

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Fshati Akllap

Mesazh nga Naki prej Tue 08 Feb 2011, 02:27

Autor i shkrimit Ismajl Rexhepi

Fshati Akllap, ėshtė vendi mė i thellė malor i komunės sė Lipjanit. Po tė hyjė njeriu pėr herė tė parė nė kėtė fshat, do tė jetė i fascionuar me mrekullitė qė ka ditur t’i krijojė vetėm natyra. Aty shihet njė peizazh qė vėshtirė mund ta kenė fshatrat tjera. Njė pjesė e Akllapit, nga malet e Zhegocit dhe tė Janjevės, ėshtė e rrethuar me drurė tė bukur, ndėrsa dy anėt tjera janė me kullosa, qė magjepsin me pamjen e tyre.
Por, gjithė kėtyre bukurive tė rralla tė natyrės, njė numėr jo i vogėl i familjeve nuk ia ditėn vlerėn, ata u shpėrngullėn nga fshati, mendonin se diku nė Lipjan, do t’i presė “xheneti”, dhe se do tė jetojnė pa punuar fare. Tė tillėt, s’do mend, besojmė se tash janė penduar, por duket se ėshtė bėrė vonė. Disa i shitėn si mundėn pronat e tyre, tė tjerėt i lanė shtėpitė e boshatisura dhe arat djerrina.
Akllapasi qė ende jeton nė kėtė fshat, mbi 17 kilometra nga qendra komunale e Lipjanit.
Fshati Akllap gjatė luftės qe djegur thuaja nė tėrėsi nga barbaria serbe, po ashtu patė edhe tė vrarė e tė lėnduar. Nė mbrojtje tė familjes kur forcat serbe donin ti zinin tė gjalle nė shtėpin time rreth 20 persona nga dora serbe u vra Ibrahim Gashi i cili ishte duke ardhur tė ju tregonte dhe ti tėrhiqte nga rreziku.
Fshati Akllap ka kushte ideale pėr tė ushtruar shumė veprimtari bujqėsore, nė rend tė parė ėshtė blegtoria. Pėrderisa para lufte kishte familje qė posedonte 200 deri 300 dele, apo mė mirė tė themi i gjithė fshati i kishte mbi dymijė dele, pėr ēka edhe mori nofkėn fshat i dhenve, sot as njėzet copė dhenė nuk mund t’i gjeshė.
Mė parė Akllapi ka pasur 104 shtėpi, ky numėr sot ėshtė pėrgjysmuar, edhe pse fshati ka rrugėn e asfaltuar, shkollėn e plotė fillore, dyqan, ujė qė tė pikė nė ballė nga tė ftohtit, i cili vjen nga burimet dhe rėniet e tij tė lira nga malet.
Kushte ideale pėr t’u marrė me bujqėsi
Kėtu toka punohet nga banorėt qė mbetėn pa e lėshuar fshatin, ndėrsa bujqit zakonisht kultivojnė kulturat buqėsore, si grurė dhe misėr, mirėpo nuk mungojnė as kulturat tjera, si patatet, lakrat, fasulja… Me njė fjalė, tė gjitha kulturat kopshtare. Po ashtu, fshati Akllap njihet edhe me kultivimin e shumicės sė pemėve, tė cilat na i dhuroi fuqia e Zotit.
Fshati me shumė histori kombėtare
Fshati Akllap ka njė histori tė begatė kulturore e kombėtare, sepse kėtu lindėn e u rritėn atdhetarė tė shumtė, siē ishte Rexhep Akllapi… Ndėrkaq, gjatė kohės sa gjendej Kosova nėn okupimin serb, nė Akllap kanė gjetur vend pėr tė zhvilluar veprimtari politike e kombėtare shumė figura tė njohura kombėtare. Jo vetėm kaq. Akllapi ka edhe njė histori tjetėr tė vecantė, sepse kėtu gjendet njė kishė eremite qė mendohet se mė parė ishte hyrje e minierės, por qė u adaptua mė vonė si kishė. Hyrjet e tilla tė ēojnė deri nė fshatin Vukoēincė dhe nė Janjevėn e lashtė.
Kėta pak banorė, qė ende kanė mbetur nė Akllap, u shprehėn se njė ditė jo tė largėt, pra nisur nga braktisja e fshatit qė ėshtė duke ndodhur, ky fshat do tė mbetet nė kujtesėn e njerėzve me fjalėt: Na ishte njė herė kėtu njė Akllap.


Edituar pėr herė tė fundit nga Naki nė Sat 02 Jun 2012, 22:05, edituar 2 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti: Republika e Kosovės
Postime: 8957
Kyējet nė forum: 15298
Regjistruar mė: 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fshati Akllap

Mesazh nga Naki prej Sat 31 Mar 2012, 19:45

Tė dhėna freskuese nga fshati.
Statistikat prezente:
- Numri i familjeve qė jan shpėrngulur nga fshati qė nga viti 1999 ėshtė: 74 familje me 409 banorė.
- Numri i familje qė momentalisht jetojnė nė fshat ėshtė: 104 familje me 649 banorė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti: Republika e Kosovės
Postime: 8957
Kyējet nė forum: 15298
Regjistruar mė: 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fshati Akllap

Mesazh nga Naki prej Mon 04 Jun 2012, 22:10

Me 15 prill 1999. qė nė orėn 5,30, ushtria serbe erdhi me 5-6 tanke nga krahu i Smallushės u pozicionua nė kodėr mbi fshat me tyta tankesh tė kthyera kah vet fshati, kurse nė orėn 6-tė tė kėtij mėngjesi, ushtria e policia serbe filloi sulmin nė fshatin Akllap, nė kėte fshat shtihej me armė,digjeshin shtėpit dhe ndiqej popullata shqiptare, ku njė qytetarė / Ibush Gashi/70/ u vra.
Nė orėn 13,40, pasi me kallje, ndejkeje, plaēkitje e vrasje i duelėn Akllapit nė krye, filloi sulmi nė fshatin Sllovijė. Ky sulm filloi nga dy drejtime, nga krahu i Akllapit e Gushtericės sė Epėrme, dhe i dyti nga ana tjetėr Grykės sė Gushevcit. Paralel me kėtė furi, forcat serbe sulmuan nga brenda, ku pjesėtarė serb paraprakisht tė pozicionuara mbreda vet fshatit e pėr rreth tij. Tė cilat me tė filluar tė sulmit shpejt zunė udhėkryqet dhe gjitha hyrje-daljet e fshatit, ku forcat serbe mė herėt ishin pėrqendruar nėpėr familjet serbe tė Sllovisė. Fshati dukej i trazuar nga pėrpjekjet pėr ikje nga rreziku, hapėsirėn mbi fshat e mbuloi tymi e flaka e shtėpive tė kallura, ndėrsa rrugėt krismat e armėve serbe. Nė anėn tjetėr fshati gumėzhiste nga automjetet, traktorėt e turma tė mėdha njerėzish tė tmerruar nga rreziku, britmat e thirrjet shqetėsuese. Ikja u bė nga tė gjitha anėt, kush nga dinte e mundte tė gjejė hapėsirė depėrtimi. Ndodhi kėshtu, pasi mė parė nga asnjė subjekt politikė e shtetėror shqiptarė, pėrveē UĒK-sė, nuk kishte planifikuar si tė veprohej nė kėtė rrethanė katrahure e luftė barbare. Kush iku nė drejtim tė bjeshkėve, Grykės sė Zhegovcit, Grykės sė Manastirit, Grykės sė Tėrshovinave, e kush nė drejtim tė Smallushės dhe nė fshatrat e rrafshit, Bujari, ish-Gumnasella, Banullė, Gllogovc e Llugaxhi. Grykat e bjeshkėve kėto kohė tė trishta u bėnė vend i tmerrit e terrorit fatal. Po asaj dite, sulmet serbe si edhe nė rastet tė tjera vepruan sipas planit ushtarak serb “Patkoi” nė Zhegovc e Vėrbicė, ku ishin konfrontuar me forcat e UĒK-sė, veēmas nė Betejėn te Hani i Zhegocvit, ku nė rezistencė me forcat ushtarake serbe u vra Pajazit Ahmeti/Paja/, dhe u plagos Afrim Myrtaj, por nė kėtė rezistencė tė pjesėtarėve tė UĒK-sė, forcat serbe pėrveē humbjeve nė njerėz e teknik ushtarake, ato u penguan pėr afro dy orė qė tė sulmojnė fshatin Zhegovc qė ishte pikėsynim i tyre. Me kėtė, banorėve tė Zhegovcit iu mundėsua largimi pa pasoja. Asaj ditė nė Sllovijė kryepolici Toshiq me disa policė tė tjerė, kishte zėnė pozitė krye fshatit, nė lindje tė Sllovisė, qė ti kthejė slloviasit qė mos shkonin nė drejtim tė grykės sė Bjeshkėve tė Zhegovcit. Gjatė kohės sė shkurtėr tė kėsaj dite tė Bartolomeut, nga vet shqiptarėt e Sllovisė janė vėrejtur e dalluar disa serb vendas tė prirė nga zėvendėskomandanti i policisė komunale,Toshiqi, si Tomisllav Stanishiq/Tomqi/, /me funksion, komandant lokal i policisė rezervė pėr Sllovijė, Peic Milivoje, zėvendėskomandant i policisė serbe nė Janjevė, vendas i kėtij fshati, Radomir Arsiq/Rada/, kryetar i fshatit Sllovijė, Stanoje Milkiq/Qauashi/, paramilitar, Sllobodan Simiq “Duci” i nėnshkruar pėr kolonel i rezervės ushtarake, Lubisha Arsenije Periq e tė tjerė. Por ka pasur edhe shumė e shumė persona tė panjohur dhe tė maskuar, qė kanė bartur uniformėn e policisė sėrbe dhe forcave rezervė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti: Republika e Kosovės
Postime: 8957
Kyējet nė forum: 15298
Regjistruar mė: 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fshati Akllap

Mesazh nga Naki prej Mon 08 Dec 2014, 00:18

Disa pamje nga Fshati Akllapfirma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti: Republika e Kosovės
Postime: 8957
Kyējet nė forum: 15298
Regjistruar mė: 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi