POSTIMET E FUNDIT NĖ FORUM
» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Fri 02 Oct 2015, 18:13 nga albi

» kush eshte kengetari ose kengetarja shqiptare qe ju pelqen me shume
Tue 29 Sep 2015, 13:32 nga Erisa

» NESE TI JE BEQAR
Tue 29 Sep 2015, 13:24 nga Erisa

» Urime Festa e Kurban Bajramit
Mon 28 Sep 2015, 23:49 nga Eidisi

» ME FAL
Fri 28 Aug 2015, 15:05 nga lepurushja vogel

» AH KJO ZEMRA IME
Fri 28 Aug 2015, 15:04 nga lepurushja vogel

» LAMTUMIRE
Fri 28 Aug 2015, 15:02 nga lepurushja vogel

» TE KAM LARG
Fri 28 Aug 2015, 15:01 nga lepurushja vogel

» TE PRES
Fri 28 Aug 2015, 14:58 nga lepurushja vogel

» UNE PA TY JETOJ SOT
Fri 28 Aug 2015, 14:56 nga lepurushja vogel

» PA TY
Fri 28 Aug 2015, 14:55 nga lepurushja vogel

» HIMNI I DASHURISE
Fri 28 Aug 2015, 14:49 nga lepurushja vogel

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
STATISTIKAT E FORUMIT
Forumi ka 2859 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri emi

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 153827 artikuj v 4806 temat
KUTIJA E KĖRKIMEVE
 
 

Shfaq rezultatin e kėrkimit nė:
 


Rechercher Kėrkim i avancuar

October 2015
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

TOP 10 POSTUESIT NĖ FORUM
Naki (9088)
 
Geri (7160)
 
lolita (6759)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3340)
 
Adisa (3282)
 

TOP 10 POSTUESIT GUSHT 2015
albi
 


Pėrdorimi i drogės shkakton probleme tė panumėrta

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pėrdorimi i drogės shkakton probleme tė panumėrta

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 29 Sep 2011, 13:26

Zbėrthimi i familjes
Droga sjell konflikte me familjen ose shoqėrinė. Problemi keqėsohet nė se ai vjen nė shtėpi dhe fle nė vend qė tė rrijė me familjen, ėshtė nervoz nga mungesa e gjumit ose ushtron dhunė dhe ėshtė i zemėruar pas mbledhjes sė 'khat'.
Familja dhe shoqėria mund tė mėrziten apo tė shqetėsohen kur manipulohen apo shtyhen pėr para, prona ose kur personi nuk e kupton se ēfarė problemesh po i sjell droga.

Humbja e emocioneve
Kur njė person bėhet i varur nga droga, emocionet dhe ndnjenjat e tija personale humbin.

Humbja e shoqėrisė
Narkomani e humb shoqėrinė, si shoqėrinė e re poashtu edhe shoqėrinė e vjetėr. Askush nuk dėshiron tė ketė njė shok tė tillė(narkoman), i cili gėnjen, vjedh, mashtron, dhe plaēkit shoqėrinė.
"Lumturia" e shkurtėr qė pėrshkruajnė narkomanėt ėshtė nė tė vėrtetė vetėm pjesė e njė momenti tė ngazėllyer, e ēdo gjė tjetėr ėshtė ankth pėr ta, familjen dhe shoqėrinė. Tė gjitha tregimet jetėsore tė narkomanėve janė tė njėjta. Derisa jetojnė nė familje, narkomanėt harxhojnė tė gjitha paratė, shesin gjėrat e vlefshme tė shtėpisė; nėn ndikimin e drogės kėrcėnohen, por edhe fizikisht maltretojnė tė afėrmit e tyre e pastaj kėrkojnė falje me premtim se do tė ndryshojnė...
I varuri prej drogės sė rėndė, gėnjen, fle nė banesa dhe tė braktisura ose rrugė, i rrethuar nga fekaliet e tij, tė vjellurat dhe gjilpėrat e ndyra. Narkomanėt zakonisht shoqėrohen me tė rinjtė qė kanė ide tė njėjta. Formojnė tė ashtuquajturat grupe "hipike", ēmojnė shumė narkomanėt e vjetėr dhe veshen nė mėnyrė ekstravagante.
Pėrpiqen tė ndėrtojnė mėnyrėn dhe stilin e veēantė tė jetės, mbikulturėn dhe jetėn e vet tė posaēme.

Sėmunndjet
Narkomanėt me vėshtirėsi pranojnė mjekimin, i cili, apriori, duhet tė jetė nė mėnyrė hospitalore dhe me ndarje, nė mėnyrė qė t'i ikin sprovės sė konsumimit tė sėrishėm tė mjetit narkotik. Njė kohė vazhdohet me psikoterapi e mandej shėrimi bėhet nė entet e specializuara. Qė tė mund tė pritet shėrimi, duhet qė sėmundjen ta njohim dhe zbulojmė me kohė. Njė nga faktorėt kryesorė qė ndikon nė mosshėrim ėshtė motivi i dobėt i tyre. Narkomani gjatė shėrimit dhe rehabilitimit nuk dėshiron tė jetė i vetmuar, edhe pse sjelljet e tij shpesh janė nė tė kundėrtėn e qėllimeve tė tij. Ėshtė me rėndėsi se si do ta shohė rrethi narkomanin e posalėshuar nga spitali. Nėse narkomani me rastin e daljes nga spitali ndeshet me murin e izolimit nga banorėt e tjerė, nuk i mbetet tjetėr veēse t'i pėrtėritė lidhjet e shkėputura me shoqėrinė e vjetėr, subkulturėn narkomane. Rehabilitimi dhe risocializimi i narkomanėve ėshtė faza mė e gjatė dhe mė e vėshtirė e tretmanit tė narkomanėve, pėrplot kthesa, zhgėnjime dhe shumė sakrifica.

Sėmundjet somatike
Droga shkatėron shėndetin fizik tė individit. Paraqet njė parandjenjė te pakėndshme, pėrgjatė sė cilės i droguari provon njėkohėsisht frikė dhe parehati, pėrjeton njė rrezik tė cilin as nuk ėshtė nė gjendje ta pėrcaktojė nė detaje dhe as nuk ia arrin ta shmangė,thjesht pse rreziku mė sė shpeshti ėshtė imagjinar.Ka si karakteristikė tipike tijėn faktin qė mjaft shpesh ai bashkėshoqėrohet me simptoma somatike ose trupore: pacienti ankon dhimbje apo rėndim nė organe tė veēanta trupore, rėndom tė zemrės, stomakut, mushkėrisė etj. Pagjumėsia, gjithashtue pranishme, do ta keqėsojėtej mase cilėsinė e jetės sė tij dhe tė personave qė bashkėjetojnė me tė.

Vdekja
Pasoja pėrfundimtare e konsumimit tė drogave ėshtė dobėsimi dhe shkatėrrimi fizik e shpirtėrorė, ēmenduria dhe vdekja. Vdekja nga overdoza kanė njė ritėm tė lartė, po aq sa ėshtė shpejtėsia e vdekjes sė njė narkomani nė momentin qė ai injekton helmin nė gjak. Pėrpos kėsaj, janė edhe disa rrethana tė tjera, siē ėshtė ujėt e hollė menjėherė pas injektimit tė drogės dhe ērregullimeve nė aparatin frymėmarrės. Vdekjet nga overdoza vijnė si pasojė e ērregullimeve nė aparatin e frymėmarrjes dhe luhatjet e zemrės pas injektimit. Vdekja nga sasia e madhe e heroinės qė ka papastėrti dhe pėrzierje jo tė sakta shkaktojnė edhe vdekje tė sigurt tek konsumatorėt, qė quhen tė shpejta. Nuk mund tė thuhet vetėm se ka papastėrti dhe ajo shkakton vdekjen. Ka shumė komponentė qė ēojnė nė vdekje njė narkoman. Kryesorja ėshtė sasia e madhe e drogės qė injektojnė nė venat e gjakut, nga merr edhe kuptimin shprehja "overdozė" qė do tė thotė mbidozė, mbi normalen. Shkaku kryesor ėshtė lėnia e konsumit tė drogave nga pėrdoruesit pėr njė kohė tė gjatė dhe rikthimi pėrsėri tek ajo me tė njėjtat doza si mė parė, duke dhėnė dhe goditjen fatale. Shprehja overdozė, e marrė nga substancat narkotike, ka kuptime tė ndryshme, nė raste tė ndryshme, sipas llojit tė substancės, pėrzierjes, sasisė. Komplikimet tek personat qė marrin drogė janė tė shumta .Ndėr komplikimet mė tė mėdha janė Mbidozimi , Koma ( pastaj Vdekja ) , Hepatiti B dhe C , Karies Dentar , SIDA ( si pasojė e shkėmbimit tė shiringave etj.) si dhe sėmundje tjera gjaku.

Burimi i temes eshte mar Ikub

Kle@Love

Shteti: Durres
Postime: 6659
Kyējet nė forum: 14565
Regjistruar mė: 15/01/2009
Profesioni: Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi