POSTIMET E FUNDIT NĖ FORUM
» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Yesterday at 22:24 nga Geri

» "Vrasja e Djallit"
Yesterday at 21:46 nga Dardania

» Fshatarja Dinake....
Yesterday at 21:40 nga Dardania

» "Belinda dhe Perbindeshi"
Yesterday at 21:37 nga Dardania

» Sekretet pėr tė ruajtur sytė
Yesterday at 21:08 nga Dardania

» Sėmundjet e syrit
Yesterday at 20:56 nga Dardania

» Shqipėri - Armeni ?
Yesterday at 20:33 nga Naki

» Gjuha
Yesterday at 20:27 nga Naki

»  THUAJU ENGJEJVE
Yesterday at 18:54 nga Dardania

»  "RRUGĖVE TĖ JETĖS"Nga ILIR DEMALIA
Yesterday at 18:41 nga Dardania

»  DUKE PRITUR LIRINĖ...?!!
Yesterday at 18:31 nga Dardania

»  Gjuha e dhunės dhe zėri i arsyes
Yesterday at 18:21 nga Dardania

15 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 15 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve online ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
STATISTIKAT E FORUMIT
Forumi ka 2821 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri liljana nezaj

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 152887 artikuj v 4385 temat
KUTIJA E KĖRKIMEVE
 
 

Shfaq rezultatin e kėrkimit nė:
 


Rechercher Kėrkim i avancuar

March 2015
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Calendar Calendar

TOP 10 POSTUESIT NĖ FORUM
Naki (8936)
 
Geri (7159)
 
lolita (6752)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
Adisa (3282)
 
albi (3277)
 


Pėrmeti, qyteti i trėndafilave552

Pėrmeti, qyteti i trėndafilave

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pėrmeti, qyteti i trėndafilave

Mesazh nga Majlinda prej Sat 31 Mar 2012, 00:24

Pėrmeti ėshtė qytet nė juglindje tė Shqipėrisė dhe qendėr e njėsisė administrative me tė njėjtin emėr Rrethi i Pėrmetit.
Nė antikitet kjo zonė njihej me emrin Trifilia dhe qe pjesė e “Rajonit Melotid”. Sipas legjendės qyteti ka marrė kėtė emėr nga heroi i kohėve tė lashta i quajtur Premt i cili pėr tė mos rėnė i gjallė nė duart e armiqve u hodh nga “Guri i Qytetit”, njė shkėmb nė afėrsi tė qendrės sė qytetit.
Karakteristikė e qytetit ėshtė rritja e trėndafilave nė lulishte dhe oborret e shtėpive tė vjetra ndaj Pėrmeti njihet ndryshe si “qyteti i trėndafilave”.
Qyteti zė njė sipėrfaqe tė vogėl. Territori i rrethit ka formėn e njė gjashtėkėndėshi tė rregullt me shtrirje gjatėsore veriperėndim-juglindje. Popullsia nė qytetin e Pėrmetit ėshtė rreth 13.000 banorė.
Qyteti u krijua si njė qendėr administrative, nė shekullin e XV dhe XVI, cituar nga tė dhėna historike turke, si njė lokalitet i pasur me tregje, dyqane magazina dhe bujtina, kėshtu kjo zonė ishte njė qendėr e lulėzuar komerciale.
Tė dhėna historike otomane e viteve 1431-1432 referojnė se qyteti kishte 42 shtėpi ndėrkohė nė shekullin XVI numėronte 136 shtėpi. Nė vitin 1938 Pėrmeti kishte rreth 3000 banorė dhe 104 fshatra si zona tė ndara. Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore ėshtė djegur katėr herė duke e shkatėrruar kėshtu disa herė. /zeri.info/

Majlinda

Postime: 323
Kyējet nė forum: 8727
Regjistruar mė: 12/10/2007
Profesioni: oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pėrmeti, qyteti i trėndafilave

Mesazh nga Naki prej Wed 25 Apr 2012, 00:13


Permeti eshte nje qytet ne juglindje te Shqiperise. Eshte nje qytet malor dhe permes tij kalon lumi I Vjoses. Permetaret shquhen per mikpritje dhe nikoqirllek. Permeti ose “Qyteti I trendafilave” eshte nje nga qytetet me te hershme qe zhvilloi kulturen e vet. Nga ky qytet kane ardhur emra te njohur te muzikes shqipe dhe ia vlejne te permenden edhe shkrimtaret Frasheri nga perla e Permetit.
Po ashtu ky qytet numeron nje numer te madh monumentesh kulturore, disa prej tyre qe ia vlen te vizitohen jane: “Guri I Qytetit, Kalaja e Kelcyres, mulliri I Drithit ne fshatin Benje, Cezma e Pacomitit, Kishat e shumta, Qyteza antike e Dedenikut, etj”.
Bredhi I Hotoves – Ndodhet ne Frasher dhe ka nje siperfaqe prej 1200 hektaresh. Ky park terheq shume vizitore dhe konsiderohet si “kurora e gjelber”. Kushtet klimaterike jane te favorshme per zhvillimin e faunes dhe flores. Bimet jane te shumellojshme dhe ne pyje gjendet bredhi karakteristik I perzier me panje. Ky gjelberim I ofron nje pamje magjepsese ketij vendi. Ketu gjenden dhe shume lloje kafshesh si ariu I murrme, ujqer, dhelpra, drere dhe shumellojshmeri shpendesh. Eshte quajtur park kombetar dhe mbledh turiste nga e gjithe bota per mrekullite natyrore qe posedon.Banjat termike te Benjes – Eshte nje nga burimet e Permetit ku dalin ujera sulfurore subtermale dhe ndodhet rreth 8 km larg qendres. Aty ndodhen liqene te madhesive te ndryshme dhe secili prej tyre sherben per kurimin e nje problemi specifik. Uji eshte I ngrohte dhe nje fakt tjeter interesant eshte se ketu gjendet dhe balta cudiberese, e cila eshte e vertetuar nga shume njerez per efektin rinues te lekures qe ka.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti: Republika e Kosovės
Postime: 8936
Kyējet nė forum: 15258
Regjistruar mė: 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi