» Po Kerkoj...
Yesterday at 09:48 nga deti

» Cili ėshtė Premtimi qė i keni bėrė Vehtės......
Yesterday at 09:33 nga deti

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Yesterday at 08:52 nga deti

» A e dini se...
Yesterday at 08:46 nga deti

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Yesterday at 08:42 nga deti

» Cfarė Ndieni ne kėtė Moment Vuajtje apo Dashuri ???
Yesterday at 08:38 nga deti

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2887 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri yliboca

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154000 artikuj v 4853 temat
Dj LULI - Na gjeni nė Facebook
Bėjmė muzikė live nė dasma dhe ahengje tė ndryshme familjare.


Naki (9112)
 
Geri (7161)
 
lolita (6760)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3360)
 
Adisa (3282)
 

TOP 10-shi MAJ 2016
deti
 
Katilja
 
albi
 
Kaqurrelja e atij
 


Heroinat shqiptare

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Heroinat shqiptare

Mesazh nga Vizitor prej Thu 23 Aug 2007, 15:27

Po e filloj nga nena sepse ajo eshte burimi i jetes.

Nena
E vuajtur ndėr shekuj!
E rrahur nga erėrat e kohėrave!
E larė nga lotėt e dhimbjeve!
E gjakosur nga historia!

Gjak, gjak, era gjak vjen kudo!
Nėna e gjorė mbyll sytė,
s’do tė shohė nė tė kaluarėn.
Por, zemra e shkretė
nuk ėshtė kasetė;
sot incizo, nesėr fshij e harro!!!


Nėnė Tereza

Shpirtbardhė si njė engjell!
Shpirtemadhe sa njė tempull!
I ndihmoi gjithė njerėzisė!
Ia zbardhi fytyrėn gjithė shqiptarisė!

Emėr tė madh la prapa!
Gonxhe Bojaxhiu u bė Nėnė Terezė.
Duke luftuar kundėr vuajtjes dhe varfėrisė,
gjeti bekimin e gjithė njerėzisė.

Teuta

Mbretėreshė e lashtė
nė historinė tonė.
Mijėra kilometra larg,
por nė zemrat tona rron.

Emėr i lashtė nė histori!
Femra ilire nė qeveri!
Prijėse nė paqė edhe nė luftė,
shembull pėr ardhmėri.

Shote Galica

Doli nga zemra e Drenicės!
Luftoi nė malet e Ēiēavicės!
Shoqe dhe krah i djathtė i Azem Galicės!
Krah pėr krah me burra luftoi
Gėrshetin mbi supe, pushkėn nė krah.
Drenicėn, gjithė Kosovėn nderoi
duke luftuar pa ia nda.

Marigona

Emėr tė bukur ke,
Marigonė e nderuar,
me duart e tua tė arta
flamurin e ke praruar.

Emri yt ka hyrė nė histori
duke qėndisur Flamurin Kuq e Zi.
Shqiponja dykrenare e lirė valon,
nė mes flamurit
rreze lirie lėshon.

Tringė Smajlja

E vajtonte tė vėllanė,
e vajtonte shqiptarinė.
Lotėt iu shndėrruan nė forcė,
e luftoi gllabėrinė.

A ka mė tė madhe krenari
pėr tė Madhen Malėsi?
Heroina e saj Tringa
luftoi kundėr Malit tė Zi.

Motrat Qiriazi

Dy bija tė shqiptarisė,
dy motra tė dijes e t’menēurisė,
Sevasti e Parashqevi Qiriazi
bėnė emancipimin e gruas e tė shoqėrisė.

Shkollėn e vajzave n’Korēė e hapėn,
ABC-enė shqipe atyre ua mėsuan;
hapėn dritaret e emancipimit dhe tė diturisė,
analfabetizmin dhe robėrinė e luftuan.

Elena Gjika

Elena Gjika apo Dora D’Istria
tė dy emrat i njeh historia.
Krenare e ballėlartė punoi,
interesat e popullit pėrfaqėsoi.

Para vdekjes la porosi
“Gjithė jetėn punova pėr shqiptari!
Kur tė fitohet liria,
ju lutem mė thoni te varri
se u ēlirua Shqipėria.”

Latra

Emėr i lashtė i perėndisė,
i fisit tė Dalmacisė.
Ilirėt nė tė besonin,
si hyjneshė e nderonin.

O Perėndeshė e lashtėsisė!
Femėr ilire nė fron tė hyjnisė,
besimin e Ilirisė fitove,
nderin e gruas nė piedestal e ēove.

Marie Shllaku

Ishin kohė tė turbullta,
ato kur Maria jetoi.
Vetėdijen e lartė kombėtare
me ideologji nuk e infektoi.

Dėnimi me vdekje atė nuk e frikėsoi,
moralin kombėtar edhe mė ia lartėsoi.
Syrin pishė, zemrėn granit.
Priti plumbat me kėngė,
sikur njė dinamit.

Rozafa

Gurthemel i kėshtjellės,
edhe i shqiptarisė.
E muroi jetėn
pėr tė mirėn e ardhmėrisė.

Syri i saj ende na shikon,
dora e saj ėndrrat na i ledhaton.
Loti i saj nė muret e kėshtjellės,
tė kaluarėn e hidhur na pėrkujton.

Princesha Argjiro

Princeshė shqiptare,
simbol i bukurisė.
Me virtyte tė larta,
simbol i besnikėrisė.

E bukur si njė peri,
trime si njė luaneshė.
Luftoi kundėr Turqisė,
simbol i krenarisė.

Nora e Kelmendit

Vuēi Pasha kish menduar
gjithė Rugovėn pėr ta poshtėruar.
Tė marrė bija tė malėsisė!
Ta korisė fisin e shqiptarisė!

Nora trimėreshė kishte qėlluar,
thotė:”Vuēi Pashėn kam pėr ta martuar!”
Nora Pashės kokėn ia shkurtoi.
Nderin e malėsisė nė vend e ēoi.

Bubulina

Fryn murlani me stuhi,
gjuan rrufeja shigjeta zjarri,
ushton qielli me duhi,
dridhet Posejdoni dhe detari.

Jo, jo nuk fryn murlani,
as gjuan rrufeja.
Lufton Bubulina heroike;
bija e Arbėrisė kreshnike.

Afėrdita

Poetėt i thurrin vargje lirisė!
Kėngėtarėt i kėndojnė dashurisė!
Sterjo Spase njė roman ia kushtoi
mėsueses sė parė,
e cila nė malėsi punoi.

Afėrdita emrin ia thonė!
Breza tė tėrė e pėrkujtojnė
Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri 24 Aug 2007, 12:06, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Heroinat shqiptare

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 23 Aug 2007, 17:41

Heroinat shqiptare,eshte thurur ne vargje per lakmi,nga poetja jone Arla.
Pergezime.

shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 11622
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Heroinat shqiptare

Mesazh nga Adem Berisha prej Fri 24 Aug 2007, 11:56

Oj arla,
tė lumtė dora, tė lumtė pena, tė lumtė goja, tė lumtė mendja. ti lum qofsh e tėra. Mi kėnaqe shpirtė e zemer me kėto vargje kaq tė bukura. Ndofta edhe mė kanė lėshuar nervat e pėr atė shkak jam bėrė tepėr emocional por sinēerisht po tė them se gjatė leximit tė kėtyre vargjeve, sikur qe mė ndodh edhe kur lexoj poezitė e tė rrespektuarit Shaban Cakolli, kisha mjaft pengesa nga lotėt qe mė rridhnin derisa i tėri u rrėnqetha. Edhe tema tė cilen e ke zgjedhur pėr tė shkruar ėshtė tejmase e qėlluar sepse vėrtetė femėra jonė, gruaja, nėna, motra shqiptare, siē kishe shkruar edhe ditė mė parė, ėshtė e bekuar, e pastėr, e shėndoshė, burrėreshė, trimėreshė dhe nuk ka tė mirė qė nuk e ka. Dhashtė zoti qe tė ruhen dhe kultivohen kėto virtyte tė mėdha.
Unė pėr tė mbėshtetur kėtė konstatim, po citoj pak vargje tė poezisė "Mos braktisni vlerat tuaja" :
"Bukuroshet qė ne kemi
sa tė shėndosha sa tė dlira,
pa tė dashur mos i lini
se tė huajat s'janė mė tė mira".
arla, e sheh se tek secili person, pra edhe tek Ty, fle ai talenti latent i poetit por i nevoitet njė stimuls ndoshta edhe fare i vogel pėr ta nxitur ate qe tė shkruaj, qe gjėrat t'i vėj nė leter prandaj unė do tė lusja qe tė mos shkėputesh nga shkrimet spse, siē vėrej unė, pa kurrėfarė medyshjeje e vlenė tė shkruash dhe kam bindjen e thellė se do tė arrish n ivelin e dėshiruar ndėrsa kontributi i yt do tė jetė shumė i ēmuar.
Duke u lutur pėr Ty, tė pėrshendetė i yti xhaxhi Adem.

Adem Berisha

Shteti : Rahovec-Republika e Kosovės
Postime : 517
Kyējet nė forum : 9855
Regjistruar mė : 30/05/2007
Profesioni : punėtor administrate

http://ademgjurgjeviku.shqipo.com ; http://ademgjurgjeviku.multi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Heroinat shqiptare

Mesazh nga Anna prej Fri 24 Aug 2007, 19:47

Heroinat shqiptare jan nji margaritar ato treguan veten ne cdo koh kur kishte nevoj atdheu .

Anna

Shteti : Zvicerr
Postime : 252
Kyējet nė forum : 9681
Regjistruar mė : 29/07/2007
Profesioni : amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Heroinat shqiptare

Mesazh nga Silvi prej Tue 11 Sep 2007, 11:34

Te gjith nenat tona shqiptare jane heroina,dhe meritojne dashurine respektin dhe mirnjohjen me te thelle...

Silvi

Shteti : Londer
Postime : 83
Kyējet nė forum : 9846
Regjistruar mė : 04/06/2007

http://www.silvi.faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Heroinat shqiptare

Mesazh nga majlo prej Thu 04 Oct 2007, 13:17

Perhsendetje Arla
Po nenea nuk eshte burim i jetes po burim i drites!!!!!!

majlo

Shteti : Tetovė
Postime : 111
Kyējet nė forum : 9657
Regjistruar mė : 07/08/2007
Profesioni : 12112

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Heroinat shqiptare

Mesazh nga Sponsored content Today at 07:42


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi