» Urime Kurban Bajrami
Wed 14 Sep 2016, 21:43 nga legjenda

» Tė martohem apo bashkėjetoj?
Sun 04 Sep 2016, 17:50 nga albi

» 12 shenja qe te kuptoni se keni rene ne dashuri
Thu 01 Sep 2016, 13:06 nga Katilja

» Vetem nje Fjale Dashurie me tinguj zemre!
Thu 01 Sep 2016, 13:05 nga Katilja

» Si e konceptoni tradhėtine nė dashuri?
Thu 01 Sep 2016, 13:05 nga Katilja

» Ndarja
Thu 01 Sep 2016, 13:03 nga Katilja

167 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 167 vizitorė :: 3 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2896 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Violativo

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154050 artikuj v 4856 temat


Naki (9119)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3373)
 
Adisa (3282)
 

TOP 10-shi SHTATOR 2016
Katilja
 
albi
 
legjenda
 
Naki
 


TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

lexo TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga deti prej Thu 23 Aug 2007, 15:31

- C'ka dini per prejardhjen (gjenezen) tuaj familjare?
- C'fare fisi jeni?
- Nga ishin te paret (stergjysherit) tuaj?
- Cilit brez ne familjen tuaj i takoni ju?
Keni pyetur ndonjehere prinderit, gjysherit apo dike tjeter ne familjen tuaj per kete?Jam kurreshtar te di per keto e pse jo ta zgjoj edhe kurreshtjen tuaj.Po e filloj nga une.
Jam nga fisi BYTYĒI.
Edhe mbiemri im Bytyēi eshte toponim nga vendi (fshati) BYTYĒI (Malesia e Gjakoves) – Tropojė – Shqiperi.
Kah fundi i viteve 1700, tre vellezer nga kjo trevė shperngulen ne Istog dhe e perbejne brezin e pare ne trungun familjar ketu.
Nga brezi i pare i kesaj vellazerie kemi edhe kusherinjt me mbiemer ISTOGU (poashtu toponim) te cilet nga Istogu pak me vone u vendosen ne treven e Skenderajt (fshati Polluzhe).
Une i perkas brezit te shtate ndersa femijte e mi e perbejne brezin e tetė.
Duke u nisur nga ajo se nje brez paraqet afersisht periudhen 30 vjecare, atehere del se familja Bytyēi ne Istog eshte vendosur para me se 200 vitesh.
Perndryshe di emrat dhe karakteristikat themelore te bartesve te secilit brez te familjes Bytyēi ne Istog.

Mbiemri BYTYĒi eshte mjaft i perhapur ne mbare Kosoven. Ja disa nga trevat e Kosoves ku ka shtrirje me te madhe te ketij mbiemri:
- Istog
- Gjakovė
- Prizren
- Suharekė
- Rahovec
- Ferizaj etj.

deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 11776
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga Vizitor prej Thu 23 Aug 2007, 16:04

Fillimisht te pergezoj qe ke marre iniciativen te shkruash per dicka kaq thelbesore , per secilin nga ne.
Se dyti po bej dhe une nje pershkrim te trungut tim familjar:

Para shume vitesh, shqiperia njifte vetem luften,e ajo eshte barbare, vret cdo gje qe ka para dhe djeg, gjithcka.brenda nje nate ushtria otomane turke hyn ne qytetin tim te lindjes, dhe shfaros cdo gje qe gjen,vrau burre dhe grua, te moshuar dhe te rinj, ndersa femijet jo,ata ngelen mbi trupat e prinderve dhe mbi rrenojat e luftes.Disa kacak shqiptar nga nje fashat aty prane zbriten ne mengjes per te pare demet,dhe syri ju zuri nje femije qe po vajtonte mbi trupat e familjareve.Ishte nje cun, vetem 5 vjec.Katragjyshi im.
E marrin femijen ne fashat dhe u rrit mes nje familjeje trimash dhe luftetaresh.Qyshese ne moshe te vogel vune re tek ai femije vullnetin per pune dhe zgjuarsine.Kryefamijarit i kishte hy shume ne zemer ky femije dhe kur mbush moshen 18 vjecare, vendos ti ndertoj nje shtepi te vogel,dhe pak toke afer saj.Per nuse i zgjodhi nje nga vajzat me te bukura ne fshat.Djali jetim tashme ishte bere nje burre dhe si qellim i kishte vene vetes, te linde sa me shume femije qe mbiemri i tij te mos zhdukej.Besoj se beri 9.Ju tregonte historine e tij dhe si amanet ju linte qe kete ta benin dhe me femijet e tyre,e keshtu me radhe.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga Naki prej Thu 23 Aug 2007, 19:23

Ok po shkruaj edhe une pra:

Emri: Naki
Fisi: GASHI ( i gurit amo jo i drunit)
Numri i kembes: 46 (pak e ngushte te gishtat cka me ba)
Viti i prodhimit: 1969
Prejardhja: Sipas shkences nga majmuni sipas nenes ( nuk e di ska ADN) sipas Kuranit nga balta sipas babit ai thot ti nuk je pjella jeme Very Happy Very Happy Very Happy
Vendlindja e babit: Golem Shqiperi
CIV: Kam degju por sjam i sigur se fiset me te medha kane qene Berisha dhe Gashi. Pasi berisha tradjetoi Bajram Currin ne dominuam ne fiset Shqiptare Very Happy Very Happy Very Happy veq jo me tradheti he.Very Happy Very Happy Very Happy
Shenime shtese do ve me vone se duhet te flas me nenen per informata shtese.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga Kosovarja prej Fri 24 Aug 2007, 23:05

Emri:Lejla
Mbiemri:Gashi
Viti i Lindjes:1986
Edhe une sikurse Naki jam Gashe ama Gash i Gurit, Vetem se une vij nga komuna e Podujeves ,mirpo jetoj ne Prishtine ,ne kohen kur babi ishte student jemi shperngulur ketu...
Per fisin Gash mund te them ate qe tha edhe Naki ,bazohem ne ate se shume njerze takoj me kete mbiemer, mirpo ta keni parasysh se me Nakin nuk jam njohur me pare:ehe:
Gjendja Momentale:Ne kerkim te fatit:P

Tjera informata nese jeni te interesuar me lajmeroni cig

Kosovarja

Postime : 240
Kyējet nė forum : 10027
Regjistruar mė : 10/08/2007
Profesioni : Studente

http://www.kosovare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga deti prej Sat 25 Aug 2007, 12:05

Mbase nuk e keni kuptuar temen sa duhet.

Nuk ka te beje me biografine e askujt ketu, jo per veten tuaj ju lutem. Vet titulli kerkon dicka tjeter. Secila familje ka nje histori te veten, ka nje prejardhje, pra ka gjenezen e vet. Pastaj jane brezat ne familje qe percaktojne lashtesine e saj. Kur flitet per familjen, patjeter se lidhet edhe me fisin sepse fiset shqiptare kane ekzistuar dhe ekzistojne edhe sot e kesaj dite sikur qe jane edhe nenfiset (fiset me te vogela qe patjeter kane dale nga fiset e medha).
Duke u nisur ajo se ka te rinj qe nuk i dine fiset shqiptare, ne vazhdim po paraqes ato:
1. Hoti
2. Gruda
3. Gashi
4. Berisha
5. Krasniqi
6. Thaēi
7. Kastrati
8. Bytyēi
9. Kelmendi
10.Shala
11.Shoshi
12.Morina

Me rrespekt per te gjithe
deti

deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 11776
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga Xili_Mitro prej Mon 27 Aug 2007, 11:50

Emri . Hazir < Xili > me therasin te gjith .
Mbiemri . Selmani
Prodhuar . 1977
i Lindur . Mitrovicė .
Por Nėna ime ka mbiemer Gashi dhe mė duket se Nakin e kam Dajė dhe Kosovaren Teze edhe per se Dajet i kam nga Trimori ish < Tėrnavci > i Skenderajit . hahahahahhahahahhaha tung nga xili per te gjith jeni te mrekullueshem

Xili_Mitro

Shteti : Mitrovicė
Postime : 30
Kyējet nė forum : 10170
Regjistruar mė : 19/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga shkelqim_as prej Fri 21 Sep 2007, 11:57

un jam Imer Avdiu , lindur 1979, Mitrovica,
Rreth studimit te trungut familjar duhet studim i veqant.
Po shkruaj sipas fjaleve te pleqve.
Ne jemi nje familje e ardhur nga Shllaku i Shkodres, nga atje kane ardhur familja dhe jane ndare dhe shkuar ne qytetet si ne vijim:

  • Nje vella ka shkuar ne Peje (familje kjo qe ende e mban mbiemrin SHLLAKU)
  • Nje ne Mitrovice (Familja ime)
  • Nje ne rreth te ferizajit (nese nuk gaboj ne Jezerc)
  • Dhe nje (per te cilin nuk jam i sigurt) rrethi i Podujeves (Besiana)

pjesen tjeter me vone

shkelqim_as

Shteti : kosovė
Postime : 1
Kyējet nė forum : 9888
Regjistruar mė : 21/09/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga webmaster prej Fri 11 Apr 2008, 19:57

shkelqim_as shkruajti:
Ne jemi nje familje e ardhur nga Shllaku i Shkodres, nga atje kane ardhur familja dhe jane ndare dhe shkuar ne qytetet si ne vijim:

alb Jam i ri nė kėtė forum.
Mė vjen mirė qė shqiptarėt janė tė interesuar pėr prejardhjen e tyre.
Nga historia qė tė gjithė e dinė ne jemi tė dėmtuar me qėllim nga pushtusit e shumtė dhe sidomos nga turqit. Me detyrim shqiptarėt kanė ndėrruar jo vetėm emrat por edhe mbiemrat. Kemi fatin e mirė qė nuk jemi shuar krejtėsisht (ky ishte qėllimi i okupatorve silent pale asimilim)
Njė shėmbull i bukur ėshtė gjetja e prejardhjes, siē pėrmendet Shllaku i Shkodres.
Unė ju kujtoj se nga pushtimi Osman veriu i Shkodrės ngeli i pa shkelur. Dini shumė mirė Ded Gjon Lulin me trimat e tyre duke ju pėrshtatur terrenit malor shumė tė pėrthyer nuk ndryshuan as emrat dhe as fenė. Pikėrisht Malsia e Madhe ku qendra ėshtė Dukagjini ka rezistuar pėr bukuri.
Fshatrat, Shalė, Shllak, Lekaj, Bog, Theth e tė tjera janė tė pa prekura nga ndryshimet e detyruara. Shqiptarėt i kanė ruajtur me besnikėri mbiemrat pėr tė mbrojtur prejardhjen e tyre ashtu si pėrmenden nga bashkforumasit mė lartė.
Herė tjetėr do tė shkruaj edhe mė, por dua tu rekomandoj njė 'site' ku besoj se do ju ndihmojė nė krijimin e idesė se si tė rendisim tė dhėnat tona.
Vizitoni 'Portat e Larta'

webmaster

Shteti : gjakove
Postime : 1
Kyējet nė forum : 9282
Regjistruar mė : 10/04/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga EMILJANO prej Fri 11 Apr 2008, 20:12

ide shum e mir kjo une thjesht jam kastrates i lindur ne bajram curr i rritur ne shkoder i edukuar ne UK . MJAFTON KAQ Very Happy

EMILJANO

Postime : 97
Kyējet nė forum : 9338
Regjistruar mė : 21/03/2008
Profesioni : **

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga Zemera_e_thyer prej Mon 14 Apr 2008, 14:59

Jam nga TIRANA el indur e ritur ne Austri tani po me vini ne pozita duhet me hape arkiven e shtetit me gjet nga vi ahahhaahahahaahaha

Zemera_e_thyer

Shteti : Jetoj:Ne nje Bote te Poshter
Postime : 1260
Kyējet nė forum : 9480
Regjistruar mė : 29/01/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga ylli prej Mon 14 Apr 2008, 22:24

po ēdokush e din prejardhjen e vet,e jo ne shqipetaret

qe jemi nje komb shum i lashte ,
ather brenda vendit nga qyteti ne qytet nga fshati ne qytet nga shteti ne nje shtet tjeter normal qe kan levizur ,e kan per te levizur gjith jeten

ylli

Shteti : kudo qč kčrkon atdheu
Postime : 555
Kyējet nė forum : 9272
Regjistruar mė : 12/04/2008
Profesioni : i imi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga Musafir prej Tue 15 Apr 2008, 10:38

pergezime deti vlla per temen une skam nevoj te tregoi me shum vetem jam Shaljane nga prodhimi i lindjes qe ka rrjedhur nga Isniqi i Deqanit dhe kan ardhur afer aty diku ne Kosov hahahaha afer TROFTES


Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga memaliaj prej Wed 16 Apr 2008, 09:42

ORIGJINEN E KAM NGA QYTETI ME I BUKUR NE BOT GJIROKASTRA .
PRINDIN FEMER E KAM NGA QYTETI ME QYTETARI TE RRALL PERMETI.
PO UNE VET KAM LIND NE MEMALIAJ DHE GJITHMON THEM QE JAM NGA MEMALIAJ SEPSE ATY KAM LINDUR DHE SE NDROJ ME ASNJE QYTET TJETER, PAVARSISHT SE JETOJ NE TIRANE.

memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 10244
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga memaliaj prej Sat 19 Apr 2008, 09:21


memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 10244
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga memaliaj prej Sat 19 Apr 2008, 09:23

KY ESHTE MEMALIAJ QYTETI IM I LINDJES

memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 10244
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga Kotelja prej Mon 19 May 2008, 03:58

Gjirokastrit memaliaj?! Eshte qyteti me i bukur ne trojet shqiptare, aq me shume qe ka rritur shume figura eminente shqiptare, sidomos te madhin Kadare!

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!

Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3135
Kyējet nė forum : 11948
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga Kotelja prej Mon 19 May 2008, 06:03

Sa per te mos dal nga tema, jam me e bukura e fisit puc king

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!

Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3135
Kyējet nė forum : 11948
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga memaliaj prej Mon 19 May 2008, 13:30

Kotelja shkruajti:Sa per te mos dal nga tema, jam me e bukura e fisit puc king
sa per te mos dal nga tema jam me i poshtri i fisit hahahaaaaa
dhe vdes per me te bukurat e fiseve te tjra hahaaaaa
sidomos per ket ketu lart:rendeer: silent

memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 10244
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga deti prej Mon 19 May 2008, 14:28

pershendetje te gjitheve,
sa per tu mos dal nga tema:
njohurite tuaja (me pak perjashtime) per trungun familjar nuk jane edhe aq te mira. Nuk i keni pyetur prinderit sa duhet rreth kesaj teme apo mbase nuk keni qendruar sa duhet me gjysherit tuaj. Prisja nje njohuri me te madhe lidhur me temen.
Ndoshta nuk eshte shpalosur sa duhet kjo teme nga forumistet andaj edhe mungojne informacionet e duhura.
Me rrespekt per te gjithe
deti

deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 11776
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga memaliaj prej Fri 23 May 2008, 14:52

memaliaj shkruajti:
Kotelja shkruajti:Sa per te mos dal nga tema, jam me e bukura e fisit puc king
sa per te mos dal nga tema jam me i poshtri i fisit hahahaaaaa
dhe vdes per me te bukurat e fiseve te tjra hahaaaaa
sidomos per ket ketu lart:rendeer: silent

memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 10244
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo NESE PLAKU E RUAJTI LINDJEN TIMI UN DUA TE RUAJ VENDLINDJEN

Mesazh nga kujtim prej Wed 28 May 2008, 17:34

Kur nje njeri e gźzon lumturin ne rini, aj nuk do te zhgenjehet as nje her .
Jeta nź kandarin e vet i matź njerzit.

Nuk jemi njerz te deshpruar nga pasarsit tan
Ruaje traditen vendit dhe atdheun,aty ku linde mos harro se eshte vend i veēant.
thuhet ne nje poezi te nje atdhetari.

jeta ec hapin se ndalon
secilit njeri dhurata i leshon.
E sot s'kam per te mallkuar
po nene plake qe te ka gatuar
lotet e saj qe kan derdhur rreke


nese keni emigruar nuk keni emigruar me deshiren e shpirtit mbajuni gjakut qe keni .
Mergimtar dola pa pike deshire
larg teje kosov jetoj,ne nje ishull toke
ti e di.malli s'ka kurrfarź meshire
Pźr ty e pźr vater po me djeg,oj loke

kujtim

Shteti : luxembourg
Postime : 1
Kyējet nė forum : 9138
Regjistruar mė : 28/05/2008
Profesioni : teknik comercial

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga martin mato prej Sat 02 Aug 2008, 20:28

PERSHENDETJE
TE GJITHEVE
O

MBIEMRI NGA BABAI ESHTE SOT MATO

POR DI QE GJYSHI E PERDORTE EDHE MATAJ

VIJNE NGA FTERRA SHIF WIKIPEDJA PER KETE FSHAT
DI QE DIKU NE HIMARE ESHTE PERDORUR NGA DISA TE TJERE PO SIKUR NUK KEMI TE BEJME

dIKU NGA POGRADECI KA CA TE TJETERDIKUSH ME PYET PER MBIEMRIN VESELI APO GUCIA NGA NGA VUTHAJ NE MAL TE ZI SOT

martin mato

Shteti : Tirane
Postime : 96
Kyējet nė forum : 9564
Regjistruar mė : 07/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lexo Re: TRUNGU FAMILJAR – C’KA DINI PER PREJARDHJEN TUAJ?

Mesazh nga Sponsored content Today at 20:35


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi