» Legjenda e Fenerit
Yesterday at 19:26 nga sejjid gashi

» Urime Kurban Bajrami
Wed 14 Sep 2016, 21:43 nga legjenda

» Tė martohem apo bashkėjetoj?
Sun 04 Sep 2016, 17:50 nga albi

» 12 shenja qe te kuptoni se keni rene ne dashuri
Thu 01 Sep 2016, 13:06 nga Katilja

» Vetem nje Fjale Dashurie me tinguj zemre!
Thu 01 Sep 2016, 13:05 nga Katilja

» Si e konceptoni tradhėtine nė dashuri?
Thu 01 Sep 2016, 13:05 nga Katilja

47 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 47 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2897 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri sejjid gashi

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154052 artikuj v 4856 temat


Naki (9119)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3374)
 
Adisa (3282)
 

TOP 10-shi SHTATOR 2016


DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Mesazh nga Naki prej Sun 23 Sep 2007, 14:58

Dy dialektet kryesore tė gjuhės shqipe janė Gegė nė veri dhe Toskė nė jug, tė ndara afėrsisht nga Lumi Shkumbin. Gegnishtja dhe Toskėrishtja janė degėzuar pėr sė paku njė mijėvjeēar, dhe format e tyre mė pak ekstreme janė ndėrsjalltazi tė kuptueshme. Gegnishtja ka nėn-variantet mė tė dallueshme, prerjet tė cilat janė lloje mė veriore dhe lindore, qė pėrfshinė ato tė qyteteve tė Shkodrės, rajonin e Ish Republikės Jugosllave tė Maqedonisė verilindore, Kosovėn (nė ish Jugosllavi), dhe fshatin e izoluar Arbanasi (jashtė Zarės) tė bregut tė Kroacisė, Dalmacisė. “Arbanasi” i themeluar nė fillimin e shekullin XVIII nga refugjatėt nga rajoni rreth qytetit bregdetar tė Malit tė Zi, Tivarit, ka rreth 2,000 folės tė gjuhės shqipe.Tė gjitha dialektet e folura shqipe nė enklavat italiane dhe greke janė variantet e toskėrishtes dhe duket se janė tė lidhura mė sė afėrmi me dialektin e Ēamėrisė nė jugun e largėt tė Shqipėrisė. Enklavat Italiane- rreth 50 fshatra tė shpėrndarė - me siguri janė gjetur nga emigrantėt nga sundimi i Turqisė nė Greqi. Disa dialekte tė largėta dhe tė izoluara tė origjinės jugore tė Toskėrishtes fliten nė Bulgari dhe Trakinė Turke por nuk kanė datė tė saktė. Gjuha ende pėrdoret nė Madritsa, Bulgari, nė kufirin afėr Edirnesė, dhe nė pėrfundim tė kėtij fshati qė po mbijeton nė Mandres, afėr Kilkis nė Greqi, qė daton nga Lufta Ballkanike. Njė enklavė Toskėrisht afėr Melitopolit nė Ukrainė shfaqet vendosja e fundme nga Bullgaria. Dialektet Shqiptare nga Istria, pėr tė cilin ekziston njė tekst, dhe nga Sreim, pėr tė cilin nuk ekziston asnjė tekst janė zhdukur.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Wed 16 Jan 2008, 09:51, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17280
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Mesazh nga shaban cakolli prej Wed 28 Nov 2007, 08:30

Dy dialektet kryesore te gjuhes shqipe janė gegė nė veri dhe toskė nė jug,tė ndara afėrsisht nga lumi Shkumbin.Gegnishtja dhe Toskėrishtja janė degėzuar pėr sė paku njėmijėvjeqar,dhe format e tyre mė pakekstreme janė ndersjelltazi tė kuptueshme.Gegnishtja ka nėnvariantet mė tė dallueshme,prerjet tė cilat janė lloje mė veriore dhe lindore,qė pėrfshinė ato tė qyteteve tė Shkodrės,rajonin e Maqedonisė verilindore,Kosoven dhe fshatin e izoluar ARBANASI(Jashtė Zarės) TE BREGUT TėKroacisė,Dalmacisė:Arbanasi i themeluar nė fillimin e shk.XVIII nga refugjatet nga rajoni rreth qytetit bregdetar tė Malit tė ZI;Tivarit,ka rreth 2000 foles tė gjuhes shqipe.Tė gjitha dialektet e folura shqipe ne vendbanimet arbėreshe,italiane dhe greke janė variantet e toskėrishtes dhe duket se janė tė lidhura sė afėrmi me dialektin e Ēamėrisė ne jugun e larget tė Shqipėrisė.Vendbanimet arbėreshe italiane,rreth 50 fshatra te shperndare jane gjetur nga emigrantet gjatesundimit tė Turqisė nė Greqi.Disa dialekte te izoluara te origjines jugore tė toskėrishtes fliten ne Bullgari,Trakinė turke,por nuk kanė datė tė saktė.Gjuha ende perdoret ne MADRISTA,Bullgari ne kufirin afer Edirnesė dhe ne perfundim tė kėtij fshati qe po mbijeton ne Mandres,afer Kilkis ne Greqi,qe daton nga lufta Ballkanike.Njevendbanim toskerisht afer Melitopolit ne Ukrainė shfaqet vendosja e fundme nga Bullgaria.Dialektet shqiptare nga Istria,per te cilin ekziston nje tekst,dhe nga Sreim,ku tekstet jane zhdukur.

shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 11997
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Mesazh nga Naki prej Wed 26 Nov 2008, 17:02

Prej nga vi une :
LIPJANI VERSION:
Jom tu nejt te shpija e Razes edhe jom tu e pi ni cigare Marllboro te lehte se me ka bo nervoz njona.Je ka bohesh thu ti s'po t' ha per mu t'shkretin e une jom ka i fshi lot't me mongt e dukserices. Ti po m' doket ki dicka lidhje me dushmana. Une per qato e lash e pshurra nto qat forumin....
Po ni llafe po thojne Naki u plak. Ku jom plak bre kur ala as 50 vjet s'i kom bo. Kur t'vjen hana e mevludit i mushi 50. Kshtu ka thone edhe inxhja Mihane, ajo qe ka lind ne te njejten bollnic me nanen teme.
Ti njeri i kishe thone ne forum se Naki se ka as ni dit shkoll t'kryme. Oj katunare, une I kom kry dy vjet ne Xhevdet Dod bashke me Ferizin e Hajdarit!
Di me fol italisht perfekt! E kom msu kur erdhen me nejt kta t'KFOR-it n'shpi temen se ma zojshin kanihere Razen kur une s'isha n'shpi. Qi sem besoni, ngom qa po t'thom:
Per dashnin tone jom gati mu kap me cilindo klloshar.
Qikaq muj me t'thon oj Katunare. Ndaq me m'ngu ngom, mos daq ... shko bre n'lesh
Peace njeri, selam nga Lipjanit

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17280
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Mesazh nga deti prej Thu 27 Nov 2008, 14:53

"...Vallahi boll mir e ki. Qaj njeri pram n'kome t'bashkume boll shum e ka lyp me ja kajt nanen. Qysh si vike marre kaurrit me rrejt qashtu para krejt botes. Qka ju kishin tek aq shum ato kisha, u zgerdhijke me ata dham t'rrall si t'grabujs he kumonat e kishs i rafshin mi kry. Po dushmani asht dushman e spritet kurr mir prej ti.
Po nejse, bahet mir me mixhen se kur s'ka ku shkon ma keq at'here dredhet per s'miri. Ishalla thmija jone jan shnosh e rahat e presin selametin se na pasha bacen e hangrem tonen".

Ja pra, keshtu do dukej nje monolog ne dialektin e podgurit (rrethina e Istogut).

deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 11782
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Mesazh nga Arni-y prej Fri 23 Apr 2010, 04:30

...sidomos caullt e vendit ton - gjithher kan qėn t'trembėt pi hajdutit. Caulla qi qan pi dėni vuji t'mbrendshėm e pakuptaume pėr print t'paditshė, osh qetsau pi frigės hajdutit - Pshshsht! Qe hajduti! A e she?! U, qiqe, sa e ka sajnin! - ene pi ktajnve pėrshpėrajmeve t'nėnojės, me nji traukje vorri, sajll sajt terri i xhomit, caulla mterrohėt, she pėr nime nji saj t'paramendaum, zemra - si e nji zogit n'grusht t'njerit pa mshajr - trokit,trokit, traukėt s'qami ene e ze gjumi. Ene nėnoja e knaqt n'fund fin...

Arni-y

Shteti : Shkup i Emathisė sė Illyrisė
Postime : 222
Kyējet nė forum : 7358
Regjistruar mė : 12/04/2010
Profesioni : student: i Fakultetit tė Arteve Dramatike - aktrim

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Mesazh nga Arni-y prej Fri 23 Apr 2010, 04:50

Harrova tė pėrmend se, Ky ishte dialekt i fshatit mė tė afėrt tė Shkupit me emrin Dreēnajcė, ku sot mban krejtėsisht emėr tjetėr me pak shtėpi dhe me popull tė zbritur nga malėsia.
Sot ky dialekt pėrdoret nė qytet nga tė vjetrit Dreēnajcasit (si unė) =] dhe zihet si e folura e Shkupit.

Arni-y

Shteti : Shkup i Emathisė sė Illyrisė
Postime : 222
Kyējet nė forum : 7358
Regjistruar mė : 12/04/2010
Profesioni : student: i Fakultetit tė Arteve Dramatike - aktrim

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Mesazh nga Naki prej Fri 23 Apr 2010, 14:09

Oj taj nause po ka nihere ene vjera e ka majer se taj gjithe diten vetem tv ene muzik ngjojsh kurnise nuk punojsh , diten flish naten flish kurni hajer vjehra nuk pa pi tauj , mos u bon dembele , po ngrau ene kape netllen fshoj ato pajakat xhi jan bo ataj te oda e misafrive ma frajk hajde ma filall...
Ene si tngrajhesh me sabah kape koven shko te lopa , mjele ene zije tomlin boni ago babes ni pershesh me tomel ene li pak atij burrit tond pak t'paje se gjinafi ene aj do vaje pi pune ska xhi t'haje ..
Pak ēoj ene asaj kojshikes Hazbices se ajo nuk e mjelen lopen se di pjelle ......
Xhi do jese bone kos se do ham per dark ...

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17280
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Mesazh nga Arni-y prej Fri 23 Apr 2010, 23:33

Naki shkruajti:Oj taj nause po ka nihere ene vjera e ka majer se taj gjithe diten vetem tv ene muzik ngjojsh kurnise nuk punojsh , diten flish naten flish kurni hajer vjehra nuk pa pi tauj , mos u bon dembele , po ngrau ene kape netllen fshoj ato pajakat xhi jan bo ataj te oda e misafrive ma frajk hajde ma filall...
Ene si tngrajhesh me sabah kape koven shko te lopa , mjele ene zije tomlin boni ago babes ni pershesh me tomel ene li pak atij burrit tond pak t'paje se gjinafi ene aj do vaje pi pune ska xhi t'haje ..
Pak ēoj ene asaj kojshikes Hazbices se ajo nuk e mjelen lopen se di pjelle ......
Xhi do jese bone kos se do ham per dark ...

Mė pėlqeu... ėshtė Dialekt Tetovarė, ku e njoh dhe flas mirė... =]

Naki, tashi e pe dallimin e dialektit shkupjanas me ate tetovarė, nga shkrimi im mė lartė!

Arni-y

Shteti : Shkup i Emathisė sė Illyrisė
Postime : 222
Kyējet nė forum : 7358
Regjistruar mė : 12/04/2010
Profesioni : student: i Fakultetit tė Arteve Dramatike - aktrim

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Mesazh nga Vizitor prej Sat 24 Apr 2010, 09:43

Naki shkruajti:Oj taj nause po ka nihere ene vjera e ka majer se taj gjithe diten vetem tv ene muzik ngjojsh kurnise nuk punojsh , diten flish naten flish kurni hajer vjehra nuk pa pi tauj , mos u bon dembele , po ngrau ene kape netllen fshoj ato pajakat xhi jan bo ataj te oda e misafrive ma frajk hajde ma filall...
Ene si tngrajhesh me sabah kape koven shko te lopa , mjele ene zije tomlin boni ago babes ni pershesh me tomel ene li pak atij burrit tond pak t'paje se gjinafi ene aj do vaje pi pune ska xhi t'haje ..
Pak ēoj ene asaj kojshikes Hazbices se ajo nuk e mjelen lopen se di pjelle ......
Xhi do jese bone kos se do ham per dark ...

Po e kaloj ne dialektin e Gjirokastres
O nuse po nanjehere e ka mire vjerra se ti tere diten vetem muzike degjon, fare nuk punon naten gjume , diten gjume kurre hajer nuk pa vjerra na ty, mos u ben demele , po ngrehu e merre koven e laje e fshi pllakat tek dhoma e miqve pastaj hajde..
Dhe kur te ngrihesh ne sabah merre kusine shko te lopa e mile lopen dhe zieje qumshtin, bei babes nje pershesh me qumesht dhe lei dhe pak te pi burri ten se gjunah se dhe ai do iki ne pune s'ka ca te haje...
Pak coi dhe asaj gjitones se dhe ajo nuk e mjel lopen se e ka per te pjelle
Ate qe ngelet pikse kos se do hame per darke....

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Mesazh nga Bella prej Sat 24 Apr 2010, 11:35

Interesante kjo tema me dialektet! Jemi te gjithe shqiptare dhe me raste mezi e kuptojme njeri - tjetrin. Fale jush po mesojme ca!

Bella

Postime : 34
Kyējet nė forum : 7110
Regjistruar mė : 23/04/2010
Profesioni : Eksploratore e dashurise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Mesazh nga Arni-y prej Tue 27 Apr 2010, 21:34

Qen i vetėr ēobani, ngarendė leprajt napėr mal, deri sa u ka llabajt thell n'to... e masandej u zgjau, se vet ishte hup dikundė.
Tu ēullau rrethit, pa nji grumbull kocka, ene ndajf hapa t'nji kafshės egėr - ish nji uk qi ju afrojke kadale...
Gjit boj shtaj une? - u mendau n'viti, ene e mur frajk nji koc pi atajnve ngat, e najsi ti fole - tu e dit se uki e ngjonte.
Uhh sa i shajshėt qonka ki uk, e leje mo ta gjej ene nji qetėr si ki!
Kur e ndajf kėt uki, najsi t'ik pi ataj i frajgėt... majrpo kejt kėt, e kish pa nji majmun qi rrajte me nji dru, ene vendosi ta kodoshe qenin te uki... u gjut ta mbraje ukin ene ti kallxoje!
Kur e pa qeni, qi majmuni kcejke pi ndeg e ndeg, e ndjef qėllajmnė e majmunit ene u ngjut ta mbraje... e pa se si ja shpjegon kejt ndodhinė ukit, u thkaj met ngjutme prap nat vend ku ke ma para, ene veq prajtke ēdo hap t'ukit.
Kur u afrau uki ngat sa mundkė me i ndaj fjalėt, qeni vetėr tha:
E ku osh ai majmun mo? Qe nji or e ēova t'ma berre ukin, ky ala kurkund!


Konkluz: "mos u nguc me qen t'vetėr, se njohuraja ene ditunaja fitoėn me kalajmnė e koės"
Konluz II: "gjit do qit bojsh, gjithherė du gjindėt dėni majmun n'rreth, qi do dėshmojė gjithsend"...

(besoj se mė kuptuat) =D

Arni-y

Shteti : Shkup i Emathisė sė Illyrisė
Postime : 222
Kyējet nė forum : 7358
Regjistruar mė : 12/04/2010
Profesioni : student: i Fakultetit tė Arteve Dramatike - aktrim

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Mesazh nga Naki prej Tue 27 Apr 2010, 21:40

Arni-y, shume i bukur e lexova disa here. Po nga cila treve eshte ky dialekt. Shkupi apo jam gabim?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17280
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Mesazh nga Arni-y prej Tue 27 Apr 2010, 21:49

Naki shkruajti:Arni-y, shume i bukur e lexova disa here. Po nga cila treve eshte ky dialekt. Shkupi apo jam gabim?

Po, ėshtė dialekt qė e flasim neve nė shtėpi, dhe i takon dialektit tė Shkupit!
ky dialekt i fshatit tė lashtė Dreēnajcė, nga fshatrat tjerrė tė rrethinės sė Shkupit kan dallime tė vogla tė fjalėve, por nė global thuajse ėshtė i njėjtė!

Arni-y

Shteti : Shkup i Emathisė sė Illyrisė
Postime : 222
Kyējet nė forum : 7358
Regjistruar mė : 12/04/2010
Profesioni : student: i Fakultetit tė Arteve Dramatike - aktrim

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DIALEKTET E GJUHĖS SHQIPE

Mesazh nga Sponsored content Today at 08:59


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi