» Urime Kurban Bajrami
Wed 14 Sep 2016, 21:43 nga legjenda

» Tė martohem apo bashkėjetoj?
Sun 04 Sep 2016, 17:50 nga albi

» 12 shenja qe te kuptoni se keni rene ne dashuri
Thu 01 Sep 2016, 13:06 nga Katilja

» Vetem nje Fjale Dashurie me tinguj zemre!
Thu 01 Sep 2016, 13:05 nga Katilja

» Si e konceptoni tradhėtine nė dashuri?
Thu 01 Sep 2016, 13:05 nga Katilja

» Ndarja
Thu 01 Sep 2016, 13:03 nga Katilja

22 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 22 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2895 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Tribal Rexhepi

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154050 artikuj v 4856 temat


Naki (9119)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3373)
 
Adisa (3282)
 

TOP 10-shi SHTATOR 2016
Katilja
 
albi
 
legjenda
 
Naki
 


Krimi ne familje

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Vizitor prej Tue 24 Jun 2008, 11:40

Gjate punimeve ne koferences u prezantua rezultatet e fushates si dhe masat qe ka marre Keshilli i Europes dhe 47 shtetet e saj anetare,mes te cilve dhe Shqiperia,per mbrojtur Grat nga Dhuna...
 
Me te lexuar kete lajm,mendja me shkoj te ulerimat para dhjete vjetve ,qe dilnin nga dera e komshiut ku cdo nate perseritej e njejta gje .Ulerima ,bertitje ,frike dhe ne fund.. Krim .Nje baba i perfunduar ne burg,nje nene ne varr,dhe tre femije te mbetur ne rrug... 
 
Fatekeqesi nuk eshte rasti i vetem.
 
Cdo dite ne mengjes, me ka ber pershtypje nje grua e re rreth tridhjetave,ajo hecen e heshtur dhe gjithmon kokulur,duke qendruar indiferente kunder cdo gjeje perreth.Veshtrimi i saj eshte gjithmon poshte ,thua se nuk do ti shohim shenjat e saj ne fytyre.Kush mund te fshihet pas tyre ?Bashkeshorti,vellai, kushe ?Cfare munde te ket ber kjo ere shqiptare qe dhunohet kaq egersishtdhe pastaj ,me shena ne fytyre, te shkoj per te punuar,ne punen e veshtire te emigracionit?!Por jo vetem kaq,ajo nuk dhunohet vetem fizikisht,sepse mbas ketij dhunimi ,vjen nje dhunim tjeter,me i eger,ai shpirteror,ku te gjithe e tregojn me gisht,si nje lloj akuze,pa kerkuar te mesojne te verteten e ndoshta mendojne:"Kush e di cfare ka bere...!"
 
Shpesh ,grate jane te rrezikuara,pikerisht aty ku duhet te jene me te mbrojtura,aty ku ato presin siguri,dashuri,dhe beshtetje,brenda ne familja e tyre.
Realiteti  deshmon se familja eshte dhe vendi ku rrezikohet jeta e shumt prej tyre,ku ato perbuzen,fyhen,rrihen,perdhunohen,madje dhe vriten nga bashkeshortet.Keto gra  perjetojne dhune njerezore dhe nuk arrin te ngrenje zerin dhe te vendosin te shpetojne nga dhenuesit.Dhuna ne familje eshte dukure mbareboterore dhe nuk mbetet jasht as Shqiperia.Si vend ballkanik,e ka prjetuar dhunen ne familje te ligjeruara edhe nga zakonet e trasheguara te vendit.Por tashme nuk mund te vazhdoje i njejti fenomen.Dhuna ne familje eshte nje dukuri diskrimnuese e gruas dhe si e tille ajo duhet luftuar ne te gjitha format e saj...

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Zemera_e_thyer prej Tue 24 Jun 2008, 12:21

morena shkruajti:

Gjate punimeve ne koferences u prezantua rezultatet e fushates si dhe masat qe ka marre Keshilli i Europes dhe 47 shtetet e saj anetare,mes te cilve dhe Shqiperia,per mbrojtur Grat nga Dhuna...


 


Me te lexuar kete lajm,mendja me shkoj te ulerimat para dhjete vjetve ,qe dilnin nga dera e komshiut ku cdo nate perseritej e njejta gje .Ulerima ,bertitje ,frike dhe ne fund.. Krim .Nje baba i perfunduar ne burg,nje nene ne varr,dhe tre femije te mbetur ne rrug... 


 


Fatekeqesi nuk eshte rasti i vetem.


 


Cdo dite ne mengjes, me ka ber pershtypje nje grua e re rreth tridhjetave,ajo hecen e heshtur dhe gjithmon kokulur,duke qendruar indiferente kunder cdo gjeje perreth.Veshtrimi i saj eshte gjithmon poshte ,thua se nuk do ti shahim shenjat e saj ne fytyre.Kush mund te fshihet pas tyre ?Bashkeshorti,vellai, kushe ?Cfare munde te ket ber kjo ere shqiptare qe dhunohet kaq egersishtdhe pastaj ,me shena ne fytyre, te shkoj per te punuar,ne punen e veshtire te emigracionit?!Por jo vetem kaq,ajo nuk dhunohet vetem fizikisht,sepse mbas ketij dhunimi ,vjen nje dhunim tjeter,me i eger,ai shpirteror,ku te gjithe e tregojn me gisht,si nje lloj akuze,pa kerkuar te mesojne te verteten e ndoshta mendojne:"Kush e di cfare ka bere...!"


 


Shpesh ,grate jane te rrezikuara,pikerisht aty ku duhet te jene me te mbrojtura,aty ku ato presin siguri,dashuri,dhe beshtetje,brenda ne familja e tyre.


Realiteti  deshmon se familja eshte dhe vendi ku rrezikohet jeta e shumt prej tyre,ku ato perbuzen,fyhen,rrihen,perdhunohen,madje dhe vriten nga bashkeshortet.Keto gra  perjetojne dhune njerezore dhe nuk arrin te ngrenje zerin dhe te vendosin te shpetojne nga dhenuesit.Dhuna ne familje eshte dukure mbareboterore dhe nuk mbetet jasht as Shqiperia.Si vend ballkanik,e ka prjetuar dhunen ne familje te ligjeruara edhe nga zakonet e trasheguara te vendit.Por tashme nuk mund te vazhdoje i njejti fenomen.Dhuna ne familje eshte nje dukuri diskrimnuese e gruas dhe si e tille ajo duhet luftuar ne te gjitha format e saj...


Me se e drejte morena ka shume femra ne Ballkane qe vuajne e mos te flasim per dunen qe plasi ne Shqiperi ne vitet e 1997 shume femera shqipetare vuajne edhe sote rrugeve te botes edhe pse nuk kishin faj po kjo ishte dhuna kure nuk kishin mbeshtetjen e dure nga asnje njeri ose shoqeri

Zemera_e_thyer

Shteti : Jetoj:Ne nje Bote te Poshter
Postime : 1260
Kyējet nė forum : 9468
Regjistruar mė : 29/01/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Naki prej Tue 24 Jun 2008, 13:52

Shume shkrim i vlefshem mbase nje dite do vetedisohemi por kam frike se akoma do kaloj nje kohe

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17261
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Vizitor prej Wed 25 Jun 2008, 19:21

Kronika e zeze.

Gjate perjudhes janar-maj 2008.

Vrau gruan me cekan

Krimi godet serisht familjen shqiptare,ku burri vret gruan me cekan.Ngjarja ka ndodhur ne periferi te qytetit te Shkodres,ku N.P.45 vjec qelloi me cekan bashkeshorten e tij 42 vjece duke i shkaktuar asaj vdekjen e menjehershme.Autori i krimit tha se gruaja e tij vuante menderisht dhe ne grindje e siper eshte perpjekur ta vras ate.

Lushnje,Elbasan-vrasin gruan nga xhelozia

Nje burre vret me thike gruan per xhelozi
Ngjarja e rende ka ndodhur ne Lushnje ,ku si pasoje ka mbetur e vrar nga dora e burrit te saj F.C 46 vjece .Shkaku per konflikt ka qen xhelozia e burrit ndaj gruas.

Vret gruan pastaj veten

Ngjarja ka ndodhur ne qytetin e Elbasanit.
Dy viktima ne nje familje jane shkaketuar nga xhelozia
,D.G.45 vjec ka qelluar me cifte mbi gruan e tij dhe me pas ka vrare dhe veten e ti.

Shqiptari ne Itali vret gruan e tij .

Shqiptari 40 vjecar me origjin nga Durrsi ka gjuajtur 25 here me pistolet .Duke vrare ne vende bashkeshorten dhe vellain e saje ,ka plagosur dy avukat ,bashke me nje puntor policie qe ndodheshin ne sallen e gjyqit per divorcen e tyre .


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga visitor prej Fri 11 Jul 2008, 14:42

Morena shume informacione te sakta por edhe dhimbese motra.

Ne situaten e renduar sociale qe po kalon Shqiperia dhe Kosova situate kjo e cila reflektohet me pasoja te renda nje nder te cilat eshte dhe krimi ne familje. Por politikanet tane duke u marre me politika "te medha" harrojne politikat "e vogla" ato te zbutjes se varferise ne vend. Tashme situata ekonomike sociale sa vjen e rendohet, ēmimet e ushqimeve kane arritur ne stratosfere dhe askerkush nga qeveria nuk mund te nderhyje ne politikat e tregut per te stabilizuar ēmimet ne treg dhe njerezit te deshperuar nga skamja e varferia vdekja i duket me e embel se fukaralleku. Ashtu siē ndodhi para pak ditesh, ku nje nene i tha fund jetes se saj se s'kishte me ēfare te ushqente femijet piu bar mijsh e sa e sa raste te tjera degjojme ne kronika te zeza dhe ato harrohen me lajmin e dites.

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 9659
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Adem Berisha prej Sat 12 Jul 2008, 12:24

Adem Berisha:

Mė bėri pershtypje tė veēantė shkrimi i Naki-t lidhur me rastin e Blerinės.
Fatkeqėsisht, ky rast nuk ėshtė i vetmuar dhe ndodhė tek njerėzit-shtazė, tė cilėt nuk bėjnė kurrėfarė pėrzgjedhjeje se kujt duhet versulur e kujt jo.
Ky rast, e fatkeqėsisht edhe shumė tė tjerė tė dhunės nė familje, veēanėrisht tė shaktuar mbi femėrat e pamundėshme dhe tė varura, nuk ėshtė vetėm rast i veēuar tash nė shekullin 21. kur edhe me menēurinė mė tė madhe nuk do mundje tė gjejsh formė as mjet pėr tė arsyetuar kėto raste tė poshtra.
Po a janė tė vetėdijshėm, veēanėrisht mėshkujt, a kanė ndonjė kokerr mend nė kokat e tyre qe tė kuptojnė se "Nuk ka shtėpi pa derė", dhe se problemet mund tė zgjidhen edhe me mjete tė tjera tė jodhunės duke kuptuar se pastaj "edhe dhuna shkakton dhunen" e pasojat nuk janė tė lehta pėr asnjėren palė ndėrsa mė tė rėndat do tė jenė pėr fėmijėt tė cilėt mė sė paku janė fajtorė pėr poshtersitė e prindėrve (tė kqinj) tė cilėt mė tepėr janė bėrė prindėr pėr shkak tė epsheve tė tyre tė ēfrenuara sesa nga arėyeja dhe bindja se duhet krijuar familje e pasardhės tė cilėve me gjithė qenien e tyre duhet pėrkushtuar deri edhe tek flijimi.
Vetė fakti se nė kėtė temė po vėrej qe mė sė shumti kanė shkruar femėrat, tregon se kush ėshtė mė i rrezikuar dhe pėrse ndodhė kėshtu? Nuk gjej dot arsye tjetėr pos primitivizmit ekstrem.
Nuk mund tė konfirmoj se edhe tė gjitha femėrat dhe ne tė gjitha rastet janė lule por me siguri qe mund tė konfirmoj se nė shumicen e rasteve janė viktimė.
Qe tė mos e zgjas mė tepėr, dua tė shpreh edhe pajtimin tim me vlerėsimin e shkaqeve dhe qrėsyeve qė kishte numruar Shota tė cilat gjithėsesi edhe qėndrojnė por sikur tė ishte niveli i kulturės dhe vetėdijės njerėzore mė i lartė, ata faktorė do tė ishin sekondarė (ndonėse teoria e qėndrueshme e Marksit thot : "Baza materiale pėrcakton nivelin e vetėdijės njerėzore".
Nuk e dij, mbase edhe e teproj me publikimin e disa shkrimeve tė mia vend e pavend por edhe me kėtė rast do tė paraqisja njė poezi t'imen tė shkruar kohė mė parė si ilustrim i gjithė kėsaj qe u shkrua nė kėtė temė por edhe si njė pikėpamje personale qe nuk do tė thot tė jetė edhe krejt e qėlluar.

JETA IKEN SHPEJT

Tė jetosh, kushtimisht, nė vetmi
apo i /e bashkėdyzuar?
tė bėsh jetėn me koncept tė ri
mirė e mrė duhet studjuar.

Tė kesh pėrkrah e tė bashkėjetosh
me atė partner qe tė lumturon,
nė jetėgjatėsi do tė fitosh
kėtė dhe shkenca e vėrteton.

Njė simbiozė mė shumė fiktive
pa mirėkuptim e dashuri,
ėshtė njė rrėmujė krejt primitive
pa progres dhe lumturi.

Po s’ke partner qe tė meriton
qėndro siq zoti tė ka falė,
jeto ashtu siq vetė dėshiron
mos lejo nė kėtė askush tė ndalė.

Sepse, jeta ėshtė vetėm e jotja
e nuk zgjatė njė mijė vjetė,
vepro vetė siq vepron bota
fatin tuaj pėrcakto vetė.

Nė vazhdimėsi tė diturit thonin:
“gjithėsekush me akran tė tij”,
jeten ata e pėrkufizonin
si kohė qė ikėn me shpejtėsi.

Koha mė brilante keqas tė kalonte
porsi tė jetoje nėn shkja,
do tė doja dikush tė mė tregonte
dėm mė tė madh nė kėtė botė a ka?!

JU LUTEM ! (si mėshkujve, ashtu edhe femėrave) largohuni nga dhuna sepse pas ēdo akti tė kryer dhune, patjetėr qe do tė pasojė pendimi.
Dhe unė, njerėzit tė cilėt ushtrojnė dhunė do t'i konsideroja si tė mjerė pėr tė cilėt habitem dhe them:
. . .
"Njė grimė fytyre njeriu
pėrse nuk e kanė tė gjorėt?
si tė ishin andej, nga veriu
janė tė mjerėt dhe mizorėt".

(... Mjeranėt)firma.................................................................................................................................................................................
Firmė autoriale:
“Dy tė pashpirt, i treti pa krye".
"Sa mė shumė qė njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt".


Adem Berisha

Shteti : Rahovec-Republika e Kosovės
Postime : 517
Kyējet nė forum : 10212
Regjistruar mė : 30/05/2007
Profesioni : punėtor administrate

http://ademgjurgjeviku.shqipo.com ; http://ademgjurgjeviku.multi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Gjimnazistja prej Thu 04 Feb 2010, 15:50

Krimi ne familje, nje teme mjaft e perfolur.
Krimi ne familje eshte problemi kryesor i shoqerise njerezore dhe po nuk u vleresua sic duhet do te mbetet nje plage pa sherim.Krimi eshte fjala me e pranishme ne jeten tone, fjala qe na shoqeron ne cdo hap qe hedhim dhe sic duket nga prania e madhe qe ka ne realitetin ku jetojme e ka humbur kuptimin e tij paresor duke u shnderuar ne nje fjale apo dukuri thjesht e zakonshme.Sot krimi ne familje ka marre permasa gjigande,kudo dhe nga format me te ndryshme.
Mjafton te hedhim syte rreth e rrotull per te kuptuar se ky realitet ne te cilin jetojme eshte therres, pasi cdo dite shohim se si njeriu per njeriun po kthehet ne nje ujk. Cdo dite po degjojme se si ekzekutohen dhe asgjesohen jete njerezish, nen mburojen e rruajtjes se nderit, xhelozise apo per arsye te tjera akoma me te uleta.
Ne rrethana te tilla si mund te flasim per zhvillim?
C'mund te themi per te ardhmen e vendit?
Brezat po shkaterrohen njeri pas tjetrit nga ky vrases qe kerkon dhe ushqehet me gjak te paster dhe te fresket. Mjafton nje fjale , apo thjesht nje zenke per te kryer nje krim kundrejt njerezve te tu me te shtrenjte. Sa lire po e shesin veten dhe jeten keta njerez! Kjo dukuri po sjell pasoja te pashmangshme duke e bere te pamundur luftimin e saje, megjithate kurre nuk eshte vone.
Duhet te mblidhemi se bashku per te ndergjegjesuar shoqerine, t'i zgjasim doren njeri tjetrit per te dale fitimtare, per te mos shkaterruar enderrat e njeri tjetri edhe pse krimi ne familje si gjithmone ka qendruar dhe qendron nje hap perpara shtetit.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."

Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 9167
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Sponsored content Today at 05:37


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi