POSTIMET E FUNDIT NĖ FORUM
» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Today at 00:37 nga Dardania

» E Pashė Vdekjen mė Sy....Gani Sylė Shala Ditari i njė luftėtari tė UĒK-sė
Today at 00:07 nga Dardania

» Arbėn Aziz Haliti
Yesterday at 16:39 nga Dardania

» Kultura nė Kosovė
Yesterday at 00:11 nga Dardania

» Shkuesia....
Thu 23 Apr 2015, 23:54 nga Dardania

» Zėnia (Fejesa ) dhe Detyrimet Ekonomike Ndėrmjet Palės sė Djalit dhe Palės sė Vajzės
Thu 23 Apr 2015, 23:43 nga Dardania

» Karakteri i Lidhjeve Martesore para Ēlirimit
Thu 23 Apr 2015, 23:35 nga Dardania

» Zehrudin Dokle
Thu 23 Apr 2015, 14:45 nga Dardania

» Guljelm Radoja
Thu 23 Apr 2015, 14:31 nga Dardania

» Kadri Roshi
Thu 23 Apr 2015, 14:21 nga Dardania

» Abdurrahman Shala
Thu 23 Apr 2015, 01:00 nga Dardania

» Shani Pallaska
Thu 23 Apr 2015, 00:52 nga Dardania

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
STATISTIKAT E FORUMIT
Forumi ka 2829 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri nardi

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 153561 artikuj v 4624 temat
KUTIJA E KĖRKIMEVE
 
 

Shfaq rezultatin e kėrkimit nė:
 


Rechercher Kėrkim i avancuar

April 2015
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Calendar Calendar

TOP 10 POSTUESIT NĖ FORUM
Naki (9076)
 
Geri (7160)
 
lolita (6759)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3319)
 
Adisa (3282)
 

TOP 10 POSTUESIT PRILL 2015
Dardania
 
Naki
 
Erisa
 
Drini
 
albi
 
Ylli-1
 
marino
 
Eidisi
 
labinoti
 
lolita
 


UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Vizitor prej Wed 23 Jan 2008, 13:49

Si u formua UĒK-ja? Kush ishin iniciatoret e pare per krijim e kesaj ushtrie?Cilat ishin strategjite qe ndiqnin ata dhe kush e udhehiqte?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Guest prej Wed 23 Jan 2008, 15:02

Grupi i par per vetembrojtje te Kosoves esht formu ne shtatorin e vitit 90,me autorizimin e Kryetarit Rugova.Ne emer te partive politike te ish -jugosllavis,e nenshkruar nga . Ramiz Alia(ateher kryetar i Republikes se Shqiperis).
Sali Berisha (ateher kryetar i opozites shqiptare).
Ali Aliu(ateher kordinator per diasporen shqiptare pran Ldk-s).
Hafiz Gagica(ateher perfaqesues i Ldk-s per diaspor).
Kan qen dy grupe i pari ,53 veta nga te gjitha hapesira shqiptare ne ish -jugo,pra edhe nga Maqedonia.
Edhe grupi i dyt kishte te 50(nuk jam e sigurt per nr;e grupit te dyt).
Per her te par ne form te organizuar,te veshur me uniform ushtarake ,ushtrimet i kan ber ne malet e dajatit(vendi Surel i Shqiperis).
udheheqes i ketyre ka qen Heroi yn Kombetar i pavdekshem Sali Qeku.Me formimin e Qeveris se Kosoves do te lindin probleme per financimin e ketyre grupeve ne aksionet e tyre ku edhe Heroi Legjendar Adem Jashari ,do te vinte ne Shqiperine bised me Bujar Bukoshin.
Atydo te mundesohet te ndermjetson i madhi prof.Fehmi Agani.
ata kishin ber kalimin ne Kosov te armatosur dhe me arm te tjera nga Shqiperia,per her te par ne menyr te organizuar te udhehequr nga Heroi Sali Qeku.
Ne grupin e par ishte Heroi tjeter Zahir Bajaziti.
Ne grupin e dyt Legjenda vet Adem Jashari.
Kurse ne te dyt kush tjeter te madhit qe veq zoti diti te na lind Sali Qekun.
Nga kta pjesmarres ne ket veprimtari,perveq ketyre Herojve jan edhe dhjetra te tjer,qe sot nuk jan gjall ,siq esht prof,i nderuari nga Ferizaji Ahmet Hoxha ,Xhevat Qerimi e te tjeret .***** LAVDI JU QOFT****


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Naki prej Wed 23 Jan 2008, 21:59

Very Happy perfect gurbetqare te lumte por ka akoma disa me rendesi se Ushtria Ēlirimtare e Kosoveska zanafillen qysh nga demonstrat e para studentore me 1981 kur atebote quheshin terrorist..... do postoj me vone ne kete teme

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti: Republika e Kosovės
Postime: 9076
Kyējet nė forum: 15596
Regjistruar mė: 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Guest prej Thu 24 Jan 2008, 13:08

flm Naki por une e shkrova kur esht formuar siq e ka shtruar pyetje motrushja Arla,tash ti e ke radhen jepi Naki se edhe atpo jan shum interesant te 81 . kis


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Naki prej Fri 25 Jan 2008, 18:03

motrushe nganjehere gjerat e ditura nuk ka nevoje te shkruhen ose thuhen Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti: Republika e Kosovės
Postime: 9076
Kyējet nė forum: 15596
Regjistruar mė: 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Guest prej Sat 26 Jan 2008, 10:29

ashtu asht vlla i dashur por esht me rendesi se dikush nuk i di shum gjera vlla,kjo esht arsyeja se mos ti harrojm deshmoret apo te cilet sakrifikuan per atdheun ton,prsh,,jan deshmoret e fshatit Uq qe shum nuk e dijn ket rast se si ata u vran,


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Guest prej Sat 26 Jan 2008, 13:12

Mendoj se duhet te sillen materiale per kete teme

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Guest prej Sat 26 Jan 2008, 13:17

po une i di keta deshmor kush jan,por ka shum qe nuk e dijn ket rast qe ata flijuan ne vitin 91 duke e mbrojtur shkollen ton shqiptare ne shtepiat private,.


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Sexy_Girl prej Mon 28 Jan 2008, 14:05

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės e njohur edhe me shkurtesen UĒK. Ushtri e krijuar nga shqiptarėt nė Kosovė qė kishte pėr qėllim ēlirimin e territorit tė Kosovės nga serbėt qė kishin pushtuar kėte rajon tė banuar plotėsisht nga shqiptarė, qė nga viti 1912. Pas masakrave tė shumta tė serbėve kundėr shqiptarėve nė Kosovė UĒK-ja filloi aktivitet e saja ushtarake duke formuar zonat komanduese nė krye me Shtabin e Pėrgjithėshėm tė UĒK-sė, ku Drejtues Politik u zgjodh Hashim Thaqi dhe Komandant i Shtabit tė Pėrgjithshėm u zgjodh Gjeneral Lenjant Agim Ēeku.
Komandant dhe luftėtari mė i njohur i kėsaj ushtrie ishte komandanti Adem Jashari i cili ra heroikisht nė mbrojtje tė atdheut nė vitin 1998. Jashari mbetet figura mė e shquar e rezistencės heroike tė popullit shqiptar nė Kosovė dhe u shpall Hero Kombėtar nga Presidenti Ibrahim Rugova(Edhepse asnjėherė nuk vizitoi varrin e tijė).
Pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė mė 1999, nė pajtim me marrveshjet e dala nga bisedimet e Rambujesė mes delegacionit kosovar dhe pėrfaqėsuesve tė OKB-sė, UĒK-ja transformohet (pas njė procesi ēarmatosjeje} nė Trupat e Mbrojtjes sė Kosovės.


Sexy_Girl

Shteti: Aty ku jam !
Postime: 25
Kyējet nė forum: 7961
Regjistruar mė: 28/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi