» Urime Kurban Bajrami
Wed 14 Sep 2016, 21:43 nga legjenda

» Tė martohem apo bashkėjetoj?
Sun 04 Sep 2016, 17:50 nga albi

» 12 shenja qe te kuptoni se keni rene ne dashuri
Thu 01 Sep 2016, 13:06 nga Katilja

» Vetem nje Fjale Dashurie me tinguj zemre!
Thu 01 Sep 2016, 13:05 nga Katilja

» Si e konceptoni tradhėtine nė dashuri?
Thu 01 Sep 2016, 13:05 nga Katilja

» Ndarja
Thu 01 Sep 2016, 13:03 nga Katilja

85 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 85 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2896 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Violativo

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154051 artikuj v 4856 temat


Naki (9119)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3374)
 
Adisa (3282)
 

TOP 10-shi SHTATOR 2016
Katilja
 
albi
 
legjenda
 
Naki
 


Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Sun 03 Aug 2008, 12:37

Shpella e Gadimes
gjendet nė fshatin Gadime nė afėrsi tė Lipjanit, Kosovė ajo ėshtė e gjatė 1500 metra. Mirėpo pėr turistėt e shpellės ėshtė i mundshem shikimi i vetėm 800 metrave tė para tė shpellės, pasi qė pėr pjesėn tjetėr tė shpellės ende nuk janė tė mundshme kalimet. Gjatė verės temperatura nė brendi tė shpellės ėshtė 8-11 gradė celsius dhe gjatė dimrit 11-13 gradė.

Shėnimet e para tė shkruara pėr ekzistimin e shpellės duket se janė marruar nga njė fshatar i cili nė oborrin e shtėpisė sė vet gjatė punimit (thyerjes) sė gurėve kishte hasur nė njė gropė tė vogėl nga e cila vinin reflektime tė dritės. Pasi qė fshatari kishte shikuar me vėmendje ai ishte magjepsur nga bukuria dhe shkėlqimi i kristaleve stalagmite. Pėr datėn nė tė cilėn janė futur nė aktet zyrtare kėto shėnime nuk dihet. Por nė fshat flitet se fshatarit fatlumė pėr lajmėrimin qė kishte bėrė i janė dhuruar katėr shtėpi mesatare tė asaj kohe.
Personat e angazhuar pėr matjen e gjatėsisė sė shpellės kanė vėrtetuar pohimin e gojėdhėnės sė fshatarėve e cila thotė se: njė lepur dhe qenė (zagar) kanė hyrė nė gryken e shpellės nė Gadime dhe pas disa ditėsh kanė dalurė nė sipėrfaqe nė Janjevė. Dhe mė tė vėrtet largėsia ajrore nė mes tė kėtyre dy fshatrave ėshtė 12 km.
Personat tė interesuar pėr brendinė e shpellės dhe qė si duket kanė provuar tė hynė aty, kanė lajmėruar se edhe brendia e saj ėshtė po aq e bukur sikurse ajo qė shohin turistėt dhe ndoshta edhe mė e bukur. Nė shpellė si duket ka edhe disa dukuri tjera natyrore siē ėshtė liqeni madhėsia e tė cilit ende nuk ėshtė matur. Fshatarėt e kėtyre viseve tregojnė pėr disa gjėra pėr tė cilat ata thonė se i kanė mbajtur pasi qė janė frikėsuar qė ato do tė keqpėrdoreshin nga sistemet shtetėrore qė sundonin nė Kosovė. Se sa janė tė vėrteta kėto pohime i mbetet kohės dhe personave tė specializuar pėr vėrtetimin e gjėrave tė tilla.

Shpella e Mermert - Gadime e Ulet, Lipjan
Eshte zbuluar rastesisht nga Ahmet Asllani, duke punuar ne meremetimin e shtepise se tij, ne vitin 1969.
Pastaj eshte hulumtuar nga ekipet e ndryshme speleologjike nga ish-Jugosllavia, por me se shumti nga speleo-klubet vojvodinase, dhe ate nga Prof. Jovan Petrovic, gjate viteve te 70-ta.
Kjo eshte shpella e vetme turistike ne Kosove, dhe eshte hape per turizem ne vitin 1976, pas shume punimeve qe jane bere per heqjen e dheut dhe zhavorit, per t`i hapur kanalet apo korridoret e saja. Eshte hulumtu ne nje gjatesi prej 1260m, por pjesa me e madhe e saj eshte ende e pahulumtuar per shkak se eshte e bllokuar nga materialet e ndryshme qe i ka sjell lumi i aferte. Hulumtimet e metejme speleologjike te hapesirave te supozuara, jane te mundshme dhe ate ne katin perdhese dhe te siperm. Ka tri hyrje natyrale dhe ato gjinden ne nje lartesi mbidetare prej 576-584m, dhe 6-10m mbi nivelin e lumit. Temperatura brenda ne shpelle sillet prej 9.6-16 grade celzius, varesisht nga stina e vitit dhe galleria.
Pjesa turistike eshte e gjate diku reth 500m, dhe shiqimi i shpelles behet ne menyre te organizuar, dhe ate gjdo dy ore. Shpella gjindet afer fshatit Gadime e Ulet,ne kodren e Murturit,ne shtratin e lumit Klysyre, 20km nga kryeqyteti i Prishtines, ne afersi te magjistrales per Shkup.
Kjo shpelle eshte e zhvilluar ne nje thjerrez te gelqeroreve te mermerizuar me dimensione te vogla hapesinore e nderfutur ne rreshpet permotriasike.
Eshte formuar nga lumi nentokesore i cili kalonte neper kodren e Myrtyrit, para se ky lume te formonte shtratin e tij, ku mepastaj eshte mbushur me balte gjate kohes kurre tere fushen e Kosoves e mbulonte liqeni.
Karakteristike per kete shpelle jane formacionet e aragonitit, por edhe pembajtja e shkembinjeve te mermert prej nga e merr edhe emrin, dhe eshte mjafte e dekoruar me dekorime te mineraleve nga me te ndryshmet.


Edituar pėr herė tė fundit nga Albanian_Girl nė Tue 03 Mar 2015, 18:45, edituar 7 herė gjithsej (Reason for editing : Permirsim zbuluesi i Shpelles ishte Ahmet Asllani jo siq ishte Ahmet Diti. E falenderoj nje vizitor per verejtjen dhe korrigjimin)

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Fri 10 Oct 2008, 01:48

Ja disa foto nga Shpella e Gadimes - Lipjan


Edituar pėr herė tė fundit nga Naki nė Mon 23 Feb 2009, 02:15, edituar 2 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Mon 13 Oct 2008, 00:40

Ja edhe disa tjera nga Shpella
firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Kotelja prej Tue 14 Oct 2008, 22:08

Te lumte Naki per kete material qe na ofrove. Jam kurioze te di dicka: brenda ne shpelle gjendet nje pjese me uje te kalter, thellesia e se ciles nuk dihet, ne te cilen vizitoret hedhin disa metelik qe tu plotesohen deshirat. Cfare di ti rreth kesaj bestytnije?

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!

Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3135
Kyējet nė forum : 11948
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga riqebulli prej Wed 15 Oct 2008, 19:01

-Shume Interesante..... :thinking: !

riqebulli

Shteti : spain
Postime : 66
Kyējet nė forum : 9401
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Mendoni Mire.Flisni Mire.Beni Mire.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Vizitor prej Tue 21 Oct 2008, 12:25

Kotelja shkruajti:Te lumte Naki per kete material te qe na ofrove. Jam kurioze te di dicka: brenda ne shpelle gjendet nje pjese me uje te kalter, thellesia e se ciles nuk dihet, ne te cilen vizitoret hedhin disa metelik qe tu plotesohen deshirat. Cfare di ti rreth kesaj bestytnije?

Mund te na paraqiten dhe pamje nga pjesa me uje.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Kotelja prej Tue 30 Dec 2008, 22:29

Naki presim te na sjellesh pamjet e pjeses me uje qe te sjell fat. Jam kurioze ti shoh.

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!

Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3135
Kyējet nė forum : 11948
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Tue 30 Dec 2008, 23:47

Mire kotelja i do ti sjell me foto apo shkojme pime ate kafen ke shpella dhe e shofim live ?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Kotelja prej Sat 03 Jan 2009, 15:45

Naki shkruajti:Mire kotelja i do ti sjell me foto apo shkojme pime ate kafen ke shpella dhe e shofim live ?
Kam frike se mos me hedh mua ne uje ne vend te atyre metelikeve qe te sjellin fat Very Happy
... kafen do ta pime te gjyshi im ketyre diteve, shpresoj! jocolor

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!

Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3135
Kyējet nė forum : 11948
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga murtur prej Thu 29 Jan 2009, 22:07

Veretet shpella e Gadimes eshtč njera nga Bukurit nenteksore qe ka Kosova.
shpresojm se komuna do te merr permbi vete shpeleln dhe te jep dender ose te filloj per zbulimin e shpelles me tej sepse ajo per dit qan e vajton ,qe ska kujt ti ja tregon at bukuri natyrore .
Me heret kur isha ne kosov pash aty shum autobusa qe kishin ardhur nga shqiprija per ta vizitu shpellen...shpella krenohet gjithmon me murturin qe ka aty Ai shkamb esht gjigant.

murtur

Shteti : LIPJAN
Postime : 11
Kyējet nė forum : 8565
Regjistruar mė : 05/12/2008
Profesioni : Aktor

http://www.shqip.be

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Mon 23 Feb 2009, 01:55

Shpella e Mermertė nė Gadime tė Ulėt ėshtė njė ndėr shpellat mė tė bukura jo vetėm nė Kosovė por edhe nė Ballkan dhe mė gjerė. Nė Shpellėn e Gadimes paraqiten tė gjitha llojet e stolive karakteristike pėr shpellat. Mė sė shumti ka stalagmite dhe stalaktite qė paraqiten nė tė gjitha pjesėt e shpellės, nė forma dhe madhėsi tė ndryshme. Ato janė formuar gjatė tė gjitha fazave tė zhvillimit tė shpellės dhe gati tė gjitha janė aktive edhe nė etapėn e tashme. Shtyllat masive tė kalcitit paraqiten vetėm nė galerinė veriore. Kėto shtylla tė shkurtra kanė trashėsi gati 1 m dhe kryesisht lidhen me shkrirjet nė formė kupe. Kėto shkrirje janė formuar mbi kupa tė pėrbėra prej deltinės sė shpellės. Pėr kėtė paraqiten nė tė gjitha pjesėt e shpellės. Ato kanė forma tė ndryshme, por mė tepėr dallohen perdet me formė gjuhe tė dhėmbėzuar qė i pėrngjasin sharrės. Basene cėrmoku ka nė tė gjitha shkrirjet, por janė me dimensione tė vogla. Nė numėr mjaftė tė madh janė tė pranishėm edhe zbukurimet e tejdukshme nė formė gypash me trashėsi cigareje dhe gjatėsi deri 3 m. Kėto janė stolitė mė tė reja tė shpellės. Posaēėrisht tėrheq vėmendjen stolia aragonite. Nuk ekzistojnė shpella nė botė tė kenė kaq stoli aragonite dhe nė kaq forma tė shumėllojshme. Kanali i aragonitit nė Galerinė veriore ėshtė rast unikat. Plafoni i tij ėshtė mbuluar me gėrshetim aragonit kristalesh tė formave tė ndryshme me ngjyrė tė bardhė dhe tė kaltėr tė cilėt i ngjajnė rrjetės sė shpeshtė tė merimangės. Disa kristale prej tyre janė tė orientuar nė tė gjitha drejtimet, tė lakuar dhe me thyerje brrylore me gjatėsi deri 30 cm. Nė xhepa, nė zbrazėtira tė vogla e tė mėdha nė plafon, gėrshetimet e kristalit argonit zėvendėsohen me “ iriqė” tė stolisur me gjilpėra shumė tė gjata kristali. Ngjyra e stolive nė Shpellėn e Mermertė ėshtė e shumėllojshme dhe e niansuar. Mbizotrojnė zbukurimet e ngjyrės sė bardhė-verdhė, si psh. Stalaktitet dhe stalagmitet e Sallės sė margaritarėve. Ndėrsa kemi edhe stalaktite tė bardha tė ngjashme me miell qė mbarojne me frytėza tė kuqėrremėta. Ngjyrė tė bardhė kristali apo ngjyrė tė bardhė nė tė kaltėrt, kanė edhe zbukurimet nė formė “cigare”- gypėza tė bardhė e tė biruar. Perdet kanė ngjyrė tė kaltėrt nė tė bardhė ose nė tė verdhė, duke pėrjashtuar Korridorin e kaltėrt, nė tė cilin paraqiten zbukurime tė shpellės nė tė kaltėr.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Wed 16 Sep 2009, 00:24

Pershendetje te nderuar anetare dhe vizitore, z.Nazif Tasholli eshte drejtor i Shpellesi cili eshte i polodhshem, ja numri ,044/285-941, mund te shkoni per vizite kur te doni gjate dites, besoj se do te jeni i gezuar nga ato bukuri te rralla qe i ka skalitur nena natyre.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Vivian92C prej Thu 26 Nov 2009, 13:22

Shume e bukur dhe interesante qenka kjo shpella. A mundet kush te me tregoj nga Prishtina nga duhet ti bie ta gjej ku eshte ky fshat ma afer cilit qytet ashte ?!

Vivian92C

Shteti : Mos me kerkoni
Postime : 34
Kyējet nė forum : 7672
Regjistruar mė : 12/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Sun 27 Dec 2009, 18:42


Vivian shpresoj se kjo harte do te ndihmoj ta gjesh

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga olsaaa prej Sun 27 Dec 2009, 22:59

Shpresoj naki se nuk do te zhgenjehet ata qe vizitoj ket shpell ka shum e shum bukuri tjera qe nuk shifen ne foto mrekullija qendron brenda saj , ja vlen per nje shpell te till te besh disa kilometra rrug qe te vizitosh...

firma.................................................................................................................................................................................
http://www.youtube.com/watch?v=b3H4P7zvsXk

TE DUA ZEMRA IME E VOGEL

olsaaa

Shteti : Prishtina
Postime : 1552
Kyējet nė forum : 9433
Regjistruar mė : 25/08/2009
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Thu 02 Sep 2010, 22:08

Kotelja shkruajti:Te lumte Naki per kete material qe na ofrove. Jam kurioze te di dicka: brenda ne shpelle gjendet nje pjese me uje te kalter, thellesia e se ciles nuk dihet, ne te cilen vizitoret hedhin disa metelik qe tu plotesohen deshirat. Cfare di ti rreth kesaj bestytnije?
Kotelja te kerkoj falje per vonesen e sqarimit dhe fotos qe kerkove pikerisht per fontanen e deshirave. Une pak para ca ditesh hyra ne shpelle por kisha vetem nje bateri dore dhe ishte fare terr dhe nuk shihej mire. me ato mundesi qe pata ja po ti sjell dy foto nga ky pus qe quhet " Fontan Deshirash ". kerkoj falje per jo kualitetin e fotografis ngase i bera me celular dhe ishte mungese e drites. Shpresoj te pelqejnefirma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga albi prej Thu 02 Sep 2010, 22:27

kam qen ne ket shpell disa her per mua shpella asht fenomen i natyres

albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3374
Kyējet nė forum : 10308
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Tue 21 Sep 2010, 01:54


Ne kete korridor gjindet kjo pjese ku jane marre dhe analizat nga ky guri dhe sipas analizave laboratorike thuhet se saktesisht shpella eshte e vjeter rreth 80 milion vjete

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Tue 21 Sep 2010, 01:56


ne kete foto shifen kristalet e bardha kjo pjese gjindet afer kopshtit " Romeo dhe Juliette " dhe me kete bukri eshte e vetmja shpelle ne bote qe ka keto kristale

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Tue 21 Sep 2010, 01:57


Kjo nuk eshte punuar apo gdhendur nga dora e njeriut por eshte krijuar nga vullkanet nentoksore miliona vite me pare dhe kjo figure simbolizon 5 gishtat e dores

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Tue 21 Sep 2010, 02:01


Edhe nje pamje impresive. Nga mermeri eshte krijuar kjo figure qe perafersisht i ngjan shputes se elefantit

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Tue 21 Sep 2010, 02:04


Ky guri i ngjan shume nese shiqohet drejteperdrete (live) nga brenda. Shifet figura e shqiponjes me dy krahe dhe ajo zbrasira ne mes i ngjan shume hartes se Kosoves. Shifni dhe vete nuk do koment

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Dode Progni prej Sat 09 Oct 2010, 21:02

Shpella e mermertė e Gadimės,fotot e tė cilės qėndrojnė gjithėnjė nė portalin e forumit “Hapėsira e Qiejve Shqiptarė“,ėshtė njė nga tėmat mė interesante tė kėtij forumi. Burimi kryesor i informacionit pėr tė ėshtė fondatori Naser Gashi – Naki,i cili meriton pėrgėzimet e falenderimet e tė gjithė anėtarve e vizitorve tė forumit,po dhe tė admiruesėve tė shumtė tė kėtij monumenti natyror me rėndėsi tė veēantė.Pėrshkrimi i detajuar me njė gjuhė tė qartė,si nė pikėpamje drejtėshkrimore ashtu dhe shkencore,informacioni i pasur dhe i grumbulluar nga vezhgimet e drejtpėrdrejta tė autorit,po edhe nga vezhgus tė tjerė tė vemėndshėm qė kan shkruar pėr shpellėn,duke filluar nga vendėndodhja,historia e zbulimit,ambjentet e brendėshme mė bukuritė e tyre te rradha,format interesante karstike si stalaktite e stalagmite e deri tek temperaturat qė ruan ajo nė stinėt e ndryshme tė vitit,pėrbėjnė vlera tė rėndėsishme njohėse pėr kėtė monument. Veēanarisht,ilustrimi i shumė dukurive me foto tė njė cilėsie tė lartė,na ēojnė nė formimin e pėrfytyrimeve mjaft tė afėrta me realitetin,rritin kuriozitetin e ngjallin deshirėn pėr tė kontaktuar drejtpėrdrejt me objektin,dhe pse jo, ndikojnė nė kultivimin e dashurisė pėr kėtė monument tė rradhė tė vendit tonė. Grumbullimi i informacionit dhe pasqyrimi me vėrtetėsi i vlerave tė kėtij monumenti pa dyshim qė kan kėrkuar shumė dashuri dhe pasion pėr punėn,vullnet dhe profesionalizėm,tė cilat autori i kesaj teme i ka shfaqur nė mėnyrė tė admirueshme. Mendoj se kjo temė ėshtė njė nga modelet mė tė mira pėr ēdo anėtar tė kėtij forumi,madje dhe pėr forumet tjera,nga e cila mėsohet se si duhet dhe mundė tė bėhen tė njohura nė faqet e internetit bukuritė natyrore tė trojeve shqiptare,thesaret e tokės dhe tė nėntokės tonė. Tė lumshin duart dhe mendja z. Naki!

Dode Progni
VIP

Shteti : Tirane
Postime : 78
Kyējet nė forum : 7339
Regjistruar mė : 09/04/2010
Profesioni : Historian-Pension

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Sat 09 Oct 2010, 22:08

Faleminderit pėr komplimentet z. Dodė.
Po ēfar tė them ėshtė dobėsi nėse njė bukuri e rrallė si Shpella e Gadimes mos tė shkruhet dhe pėrcillen informatat pėr njė mrekulli natyrore, me galeri nė shkėmbinj mermeri befasojnė kėdo qė e viziton. Shpella ėshtė akoma e paeksploruar tėrėsisht, ku pjesa e padukshme vazhdon e fshehur nėntokė, shpella ka njė kat tjetėr me galeri dhe njė liqen nėntokėsor disa metra tė thellė, ndersa stalaktitet dhe stalakmitet gjenden te pėrhapura kudo. Ndonese aty gjenden fosile shume te vjetra, ato ende nuk jane studjuar nga shkencetaret.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Thu 29 Mar 2012, 21:50

Kotelja shkruajti:Te lumte Naki per kete material qe na ofrove. Jam kurioze te di dicka: brenda ne shpelle gjendet nje pjese me uje te kalter, thellesia e se ciles nuk dihet, ne te cilen vizitoret hedhin disa metelik qe tu plotesohen deshirat. Cfare di ti rreth kesaj bestytnije?
Kerkoj ndjese me vonese e mora sms-in pas tri vitesh Very Happy Very Happy . Ja ky eshte ai pusi dhe vendi ku hidhen meteliket

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Murat Mehmeti prej Mon 18 Jun 2012, 10:52

Shume shume e bukur.

Murat Mehmeti

Shteti : Tirane Albania
Postime : 8
Kyējet nė forum : 4734
Regjistruar mė : 07/06/2012
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga studentja prej Thu 03 Oct 2013, 18:16

Sa di une nga data 09 Shtator Shpella eshte mbyllur.
Ministri i Mjedisit dhe e Planifikimit Hapėsinor, Dardan Gashi, me datė 09.Shtator 2013 mori vendim pėr mbylljen dhe ndalimin e tė gjitha aktiviteteve nė monumentin e natyrės me rėndėsi tė veēantė, Shpella e Gadimes, nė komunėn e Lipjanit, pėr njė afat tė arsyeshėm kohor.
Vendimi u mor pėr shkak tė veprimtarive tė palejuara qė po rrezikojnė karakteristikat dhe vlerat e kėsaj pasurie kombėtare. Mbyllja e pėrkohshme u vendos si masė e pėrgjitshme pėr mbrojtjen e monumentit.Ministria e Mjedisit dhe e Planifikimit Hapėsinor njofton se do tė themelojė Drejtorinė pėr Administrimin e Monumentit tė Natyrės me Rėndėsi tė Veēantė, qė do tė ushtrojė veprimtarinė, sikur thuhet, nė pajtim me Ligjin pėr Mbrojtjen e Natyrės.

studentja

Shteti : Kosovė
Postime : 37
Kyējet nė forum : 10118
Regjistruar mė : 29/07/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga albi prej Thu 03 Oct 2013, 19:42

po shpella esht e mbyllur per kosisht

albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3374
Kyējet nė forum : 10308
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga albi prej Wed 01 Jan 2014, 21:44

kjo shapelle e Gadimes esht nje te rralla me bukurin  e  shum figura perj kristali

albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3374
Kyējet nė forum : 10308
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga albi prej Fri 31 Jan 2014, 19:28

kjo SHpell ne Gadime esht nje bukuri e natyres une   kam pas fat ta vizitoj

albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3374
Kyējet nė forum : 10308
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Naki prej Sat 01 Feb 2014, 00:06

Para disa muajve ne Shpelle ishte ambasadorja Franceze me nje grup nga Franca e me ta edhe Ministri i mjedisit hapsinor. Ata ishin shume te interesuar te investojne ne Shpelle kur dihet se kati i dyte qe eshte shume me i pasur me kristale sesa kati i pare tani vertet eshte bukuri. Per fat te keq Shpella akoma eshte e mbyllur.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.

Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9119
Kyējet nė forum : 17273
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Ylli-1 prej Tue 20 Jan 2015, 08:39

Kam qene kater here ne vizite tek kjo shpelle. Ne nje nga keto vizita kisha nderin qe mua dhe kater shoke te tjere te me shoqeronte ciceroni me skjarimet e gjeresishme dhe me emertimet popullore te stalaktiteve e stalahgmiteve te ndryshme.
  Fatkeqeisht si cdo gjeje tjeter ne Kosove, nuk ia dijme vleren dhe nuk e promovojme sa duhet si atraksion turistik, ashtu sikur qe bejne popujt dhe vendet tjera.

Ylli-1

Shteti : Kosove - Ferizaj
Postime : 156
Kyējet nė forum : 9050
Regjistruar mė : 26/08/2008
Profesioni : Inxhiner i Ekonomizuar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpella e Mėrmerit Gadime e Ultė - Lipjan

Mesazh nga Sponsored content Today at 00:03


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi